More
  KreuLetërsiBibliotekë"Nata pa hënë", poezi nga Rexhep Polisi

  “Nata pa hënë”, poezi nga Rexhep Polisi

  Dy fjalë për ciklin poetik, “Ftohtë në Tiranë” nga ROLAND GJOZA, New York

  Kam në duar një cikël me poezi dhe si rëndom në këto raste ndiej një emocion të veçantë. Poezitë m’i ka sjellë miku im, Ylli Dosku. “Roland, më tha, lexoji, janë të shokut tim të ngushtë, Rexhep Polisit”.
  Nuk e njihja Rexhepin si njeri, por e kisha lexuar fare pak si poet. Nuk i kisha kushtuar shumë vëmendje, sepse sot shkruhet shumë, po një farë përshtypje disi të vagullt ruaja nga një cikël i tij në një gazetë të Tiranës ku kisha botuar edhe unë. Për fat të keq vëllimi i tij i fundit me poezi “Përditë më vrasin nga pak”, nuk më kishte rënë në dorë.
  I lexova me një frymë poezitë që mbaja në duar dhe nuk e di pse u kaplova nga keqardhja për fatin e mbrapshtë të poetit dhe ëmbëlsira e trishtë që buronte nga ajo tufë e vogël lirikash.
  Ishte një poet që vuante. Si duket e shikonte jetën me sytë e poetit dhe për këtë shkak i humbte shanset… Dhe sigurisht që sytë e një poeti janë sytë e një engjëlli, por jeta është e mbushur me demonë. Në këtë dyluftim deri tani të humbur në rrafshin e egzistencës e shikoj këtë poet delikat që s’di të fshehë asgjë nga përjetimet e veta.
  Duke lexuar këtë cikël intim përplot ndjesi të holla, më kaploi një mall i thellë i dhembshur për dy poetë të mëdhenj: Eseninin dhe Poradecin.
  Ngjashmëria me ta nuk ka të bëjë me imitimin, jo aspak, po me afrinë shpirtërore, shijen poetike, spontanitetin, gjendjen emocionale përplot ngjyrësi që krijohet.
  Rexhep Polisi ka profilin e vet origjinal. Shqetësimi i tij ka një kahje qytetare; ai është i mbërthyer nga dhimbja e përhershme njerëzore dhe revolta kryeneçe.
  Vargu intim, i drejtëpërdrejtë, muzikal, me ngjyra të larushitura, plot piskamë, ndjenja e masës; veçanërisht kjo e fundit, bëjnë atë që ne t’i rikthehemi poezisë së tij dhe të themi me bindje: Është e bukur, e ndjerë, e sinqertë. Tashmë jam bërë mik me Rexhepin si njeri dhe si poet. S’më mbetet gjë tjetër, veçse t’i uroj fat poezisë së tij.


  FTOHTË NË TIRANË

  Ftohtë, ftohtë në Tiranë…
  Mbi Dajt bora po rigon;
  Si krah zogu më ngjan,
  Malli që më hënëzon…

  Mbuluar me tis trishtimi,
  Dita zvarritet e mpirë;
  Ti ndrin si rreze agimi,
  Si pikë vese e dlirë…

  Bën ftohtë në Tiranë…
  Dajti zbardh i përlotur;
  Flokët e borës savan
  Mbi heshtjen e ndrojtur…

  MES MIJËRA DIEJSH

  Ti trishtohesh kur nuk e gjen
  Rrugën e përtejme;
  Trishtohesh për vesën
  E mëngjesit kur avullon
  Në të tjerë diej
  Dhe nuk arrin as ta prekësh…
  Por harron se ka një diell
  Që edhe ty të ndriçon.
  Ndaj mos u ndal
  Në mes të udhës,
  Mos e vra ëndrrën
  Që mes mijëra diejsh
  Ty të kërkon…

  * * *

  Është po ajo rrugë ku ecëm bashkë,
  Janë të njëjtat pemë anës së saj
  Dhe lokali i bukur, me verandë,
  Gumëzhin autostrada më në skaj.

  Të gjitha janë në të njëjtat vende,
  Por ajri sot nuk më mjafton.
  Çdo send e ndjen mungesën tënde.
  Askush në rrugë nuk më shikon.

  Ec i vetëm mes katër rrugëve,
  Gjithë ditën endem kuturu.
  Kot kërkoj mes horizonteve
  Të më shfaqen sytë e tu…!

  LIRI

  I burgosur jam
  Në të njëjtën qeli me ty
  Dhe nuk mund të të prek
  E as të të shoh në sy!

  I burgosur jam brenda teje…
  As emrin të ta thërras
  S’paskam fuqi…
  Liri!

  NËNË!

  M’u lagën mendimet
  Nga shiu i lotëve
  Që pa pushim
  Bie prej qiellit të vrenjtur.

  Fjalët
  Më janë tharë nga dhembja.
  Duart
  Më dridhen si mështekna
  Nga erërat…

  S’reshtin për asnjë çast
  Pendimet…

  Është dimër
  Dhe fjalët kanë ngrirë,
  Nga qielli
  Si breshër më bëhen…

  Në ajrin e qelqtë
  Vizatoj portretin tënd
  Dhe thellë,
  Thellë, së brendshmi
  Ndjej puhizën e ngohtë,
  Buzëqeshjen tënde
  Që më ngroh
  Në këtë natë polare…

  NJË QERSHIZË

  Një qershizë e brishtë buzë rruge
  Paska çelur pa pritur muajin maj.
  Lodrojnë petalet në ditën e murrme;
  Unë s’di pse ndjehem si i zënë në faj…

  Harruar në shkresat mbi tavolinë
  Më ikën ditët krejt pa kuptuar…
  Sot kjo qershizë më solli freskinë
  E një stine që më kish munguar…

  GURGULLIMA E LUMIT TONË

  Këtu ndjehem si i huaj, në dhe të huaj,
  Ndjehem bosh. Pikë gjaku s’më lëvrin
  Nën lëkurë. As dielli nuk ngroh si aty
  Në viset e tua, në viset tona të bukura…

  Si i huaj ndjehem dhe paskam mall
  Për gurgullimën e lumit tonë që na mban
  Ndezur përherë dashurinë kristal,
  Që shkrin edhe borën në mal…

  SARANDË

  Mbrëmë
  Të kisha aq afër,
  Aq pranë,
  Saqë dorën, po të zgjasja
  Do të prekja
  Buzëqeshjen tënde,
  Që edhe detin
  E lë pa frymë…
  Do të prekja
  Ajrin që ti thith
  Dhe gjithë
  Madhështinë…
  Por dora nuk m’u bind
  Dhe u futa nxitimthi
  Në lumin e njerëzve,
  Mes dallgëve
  Pa kthim,
  Duke lenë pas
  Dhembje
  E trishtim…

  NATË PA HËNË

  Lotët e tu më mbetën në faqe;
  Si kristal u thye mbrëmja…
  Nuk ka hënë brenda kësaj nate;
  Pylli ndanë lumit oshëtin nga dhembja.

  Iu luta ëndrrës të mos ikë këtë mbrëmje,
  Ëndrrës jetime në botën e hirtë.
  Nata e trishtë si gjysmë hëne
  M’u ul të banojë në timin shpirt…

  AROMË GRUAJE

  Ka ditë, muaj e vite që ec në ajër drejt teje.
  Ec bashkë me mendimet e bukura për ty,
  Ec dhe përndrihem nga mijëra diej
  Si një mal i lartë deri në yjësi…

  Lumi që gjarpëron në trupin tënd,
  Më mbyt, më zhyt në drithërime.
  Kjo lojë e çmendur krejt më çmend
  Nën rrahjet e zemrës me gjëmime!

  DET QIELLOR

  Vështrimi yt, det qiellor…
  M’u shkri si borë në pranverën e syve,
  Si shtangia e trishtë mbetur në dorë
  Në hendekun e thellë mes ne të dyve…
  Dhe koha ndali ritmin e saj,
  Atë çast kur tërmet ra, e ndjeve dhe ti?
  Ishte vjeshtë, ëndrrat tona lageshin në shi.

  FJALËT

  Fjalët po më digjen së brendshmi…
  Duan të dalin dhe të fluturojnë të lira,
  Të marrin frymë e të përcjellin dashuri.

  Tash gjthë këtë grumbull fjalësh,
  Që kanë shpëtuar nga djegia,
  Po i nis drejt kaltërsive…

  Si pëllumba fluturojnë ato hapësirave
  E unë marr frymë lirisht
  Dhe ndjej se jam gjallë…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË