More
  KreuLetërsiBibliotekë"Kopshti i parajsës", tregim nga Besa Kalaja

  “Kopshti i parajsës”, tregim nga Besa Kalaja

  Një të përkryer malit ia dha në vizatimin e saj. Ishte në ankth prej ditësh, asi ankthi që ta zë frymën. Nuk e dinte se mos kjo i ndodhi për shkak të fjalëve që tha në atë takim apo mbase thjesht kishe ardhur koha t’ i përsëritej gjendja. Ka më shumë se katër vjet që herë pas here i zihet fryma, i ngërdheshet fytyra dhe angështia që ndien në trup e dërgon në një dimension tjetër. Aty ku më së shumti ka nevojë të qëndrojë, e nga ku s’mund të bëjë asgjë. Se ishte në rrugë për tu çmendur, ishin kujdesur që t’ia bënin me dije prej kohësh. Kjo nuk e mërziste. E mërziste fakti që po i shthurej e tërë jeta, derisa brenda vetes një dëshirë e madhe, e padefinuar, e mbante pezull.

  ***

  Takimi do të duhej të ishte i zakonshëm. Nuk ishin parë për një kohë të gjatë. U ulën në tavolinë. Ai mori kafen e zakonshme. Të shkurtë, tha. Kamarierja sikur u shpërqendrua nga shikimet e tij pa takt sa gati harroi ta merrte porosinë e gruas. Një verë të kuqe i tha kjo, ose jo, ma sill të bardhë. Deshi të marrë vëmendjen që besonte se i takonte në ato momente. Ajo i mori porosinë me shpinën tashmë të kthyer. Porosia erdhi. Gjendja u përkeqësua kur burri mori trup nga kamarierja, gati t’i thoshte sa e bukur qenke, nuk ia tha. I preku fustanin si me pahir. Ëmmm, me lule- i tha krejt natyrshëm. 

  Një heshtje jo fort e gjatë pasoi. Ai mbante filxhanin në duar, nuk e piu, vetëm e sillte herë në njërën e herë në tjetrën dorë. Me një prerje tejet arbitrare, heshtjen e theu me interesimin e tij për gruan në tavolinë duke e pyetur se mos ishte në planet e saj për të ardhmen.  U mundua që bisedës t’i jepte drejtim duke i treguar që kishte një ofertë pune jashtë shtetit, të cilën i tha që nuk dinte ta pranonte apo jo dhe se interesimet e tij përkonin me të sajat.

  Në planet e mija për të ardhmen? Shpërfaqesh mjaftueshëm në të tashmen dhe kjo përveç që nuk më pëlqen, më fshin çfarëdo të ardhme, mendoi me vete.

  – Jo, as unë nuk jam në planet e mija për të ardhmen, i tha. Mori verën në duar, me shumë përkushtim iu dedikua asaj, derisa faqet iu skuqen.

  Kjo nuk i pëlqeu aspak burrit.

  Gruaja piu verën e fundit mbetur në gotë dhe deshi ta thërriste kamerieren për gotën e dytë. Në çast pa orën dhe u ngrit në këmbë duke lënë pagesën dhe një bakshish për të mbi tavolinë.

  ***

  Mali ishte i bukur këtë pranverë. Kishte vënë një shall rreth vetes, ashtu siç rëndom bëjnë piktorët. Po shikonte diellin në të perënduar. Edhe një ditë e çuar huq. Dielli e natyra nuk e ndihmuan shumë. E përhumbur hodhi sytë në pëlhurë. Mali kishte marrë anë, dukej i çoroditur si flokët e saj. Një mendje i tha, se ndoshta nuk e kishte vizatuar malin, por hijen e vet. Kjo e trembi për një çast. Përkundër kësaj, vizatimi doli të jetë i punuar në mënyrën më të mirë.

  E shtrirë mbi bar, po e shikonte diellin në dritë të syrit. Si kujtohej në kishte bërë kështu edhe ndonjëherë tjetër. Të nxehtin përvëlues s’po e ndjente. Nga matanë gardhit një burrë i tërhoqi vëmendjen. Zonjë, zonjë, – i tha gati në të bërtitur,- ua dogji dielli fytyrën. Shikoi duke i picërruar sytë, ama s’dalloi njeri të gjallë. Kjo e magjepsi edhe më shumë, nuk ia ndau sytë diellit sikur të bënte garë me të. Barin e rritur përreth e ndukte me duar dhe mbulonte veten. Kështu e përfytyronte varrimin e vet, jo të mbuluar me dhe, por me bar, përkujtimi i mbramë i dashurisë së saj për natyrën. Ashtu e shtrirë iu soll ndërmend ballkoni në shtëpinë e saj, të cilin e kishte zbukuruar me lloj- lloj lulesh, disa prej tyre i kishin zënë murin e ballinës dhe kishin ngjyra të ndryshme. U përhumb në kohën kur merrej me rregullimin e tyre, disa të qeshura ia përshkonin fytyrën. Ndjenjë të tilla gëzimi nuk kishte përjetuar moti, edhe pse fytyra dhe sytë po i digjnin. Ajo vazhdoi të qëndronte shtrirë me kryeneçësi deri në momentin kur mbi kokën e saj e pa infermieren. Kostumi i saj i bardhë i bëri përshtypje, ashtu siç i bënë edhe fytyra dhe gërshetat e bardha, të cilat i kishte lidhur në një anë. Nga ç’dreq parajse ka ardhur kjo?, pyeti veten.

  Porsa bëri ta pyeste, e kuptoi që s’po mundte të hapte gojën, fytyra i ishte shtrënguar, vende- vende i rridhte gjak. Infermierja i dhuroi një buzëqeshje dhe nga mimika e fytyrës e kuptoi se çfarë donte. Ia lëmoi flokët me lehtësi, dhe e pyeti përsëri veten se nga ç’dreq parajse po vinte. Mendja i pështjellohej e të lëvizte as që bëhej fjalë. Bashkë me fytyrën i ishte djegur edhe gjoksi, duart dhe një pjesë e këmbëve.

  -Ke qëndruar prej orësh në diell- i tha infermierja.-Ku?- e pyeti krejtësisht e përhumbur..-Ja atje, te pjesa e gjelbëruar- i tha ajo dhe po ia tregonte vendin me dorë. Kopshtari, ai që të bart pëlhurën e penelat, të solli brenda. Infermierja nuk e zgjati bisedën, e kuptoi se edhe ashtu do i shkonte huq, ajo nuk e kishte idenë pse ndodhej në këtë objekt, në këtë hapësirë të rrethuar nga të gjitha anët me kopsht.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË