More
  KreuOpinionKjo është thjesht një kujtesë që Camus e quajti macen e tij...

  Kjo është thjesht një kujtesë që Camus e quajti macen e tij Cigare, sepse, sigurisht që e bëri

  Nga Emily Temple

  Në fund të fundit, shkrimtari është po aq i famshëm për dashurinë e tij ndaj Gauloises sa është dhe për romanet e tij – patjetër, kjo pavarësisht, periudhave tij të shpeshta të turbekulozit, me të cilin u diagnostifikua fillimisht në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare, dhe e detyroi të linte karrierën e tij si portier futbolli. (Ah, ç’absurditet!) Kështu që pse të mos i vinte maces emrin e aksesorit të tij të preferuar vdekjeprurës?

  Që të jemi të drejtë, kjo ishte gjithë buja mes filozofëve të shekullit të XX – Jean Paul Sartre e quajti macen e tij “Asgjë”, Michel Foucalt e quajti të tijën “Çmenduri”, dhe Jacques Derrida kishte “Logos”-in. Nga ana tjetër, romancieri anglez Thomas Hardy, e quajti macen e tij “Kiddleywinkempoops”. Klas.

  Përktheu Enxhi Hudhri

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË