More
  KreuLetërsiBibliotekë"Ishulli idiellit" poezi nga Ilir Paja

  “Ishulli idiellit” poezi nga Ilir Paja

  Etyd veror

  Qielli hesht verbueshëm nën diell.
  Era si gjuhë e njerëzve që pret rrëketë
  E pijeve freskuese nga digat e bareve.
  Në rërë nuk ka gjurmë këmbësh.
  Trupat e zhveshur tundohen
  Nga rrëshira e nxehtësisë.
  I kredhur në ujë.
  Përballë vjen gruaja e dallgës.
  Të cilën pasi e kaploj trupshëm.
  Më josh t’i afrohem thellësisë.
  Sikur atje poshtë ka rënë dielli…
  Me një qiell që noton.
  Në rërë çadra mbjell hije hëne.
  Pishat e mbetura nga fëmijëria
  Tani të pakta në harresën e jetimtë.
  Do mbeten princesha të dashuruara
  Nga unë vetëm fëmi.


  Dritë

  Drita hënës është tundimi
  Për t’iu afruar joshjeve të natës.
  Një pemë hëne është grua e pagjumë.
  Rrugë hëne është veshja saj hedhur.
  Një dritare prej hëne mbetet pritje qielli.
  Djersij të mbërrij gjithçka…
  Dhe pse nën hënë mbetem
  I padukshëm.
  Rruga hënës brenda meje.
  Nata kalorëson pa frerë.
  Me duart, të vetme trimëri
  Të miat.


  Të humbasësh muzgun…

  Atë pasdite nuk isha aty.
  Kur dielli i afrohet vdekjes.
  Me gurin e hënës te koka.
  Atje ku mbrëmja mbërrin me
  Shpejt se frika.
  Ku perëndimi është më çvoshkur
  Se një grua.
  E humba atë muzg.
  Jo pse nuk isha i gjendur aty.
  Por prisja të shihja se ku do e hidhte
  Spirancën e hënës mbrëmja.
  Për të mos u mbytur errësira
  Nga dallgët e hijeve…


  Ishulli diellit

  Prek detin në muzg dhe qielli
  Ngrihet det plagësh.
  Të gjitha dhembjet e dallgëve
  Treten në horizont si një fushë
  Pas beteje.
  Pasi janë varrosur të vrarët.
  Hëna në shpatullën e natës
  Si fortesë sikur do i sulen në
  Portën e shpirtit tani mbetur
  vetëm nga valët.
  Ngritur në këmbë si ecja e njerëzve.
  Ku gjatë bregut lëshojnë
  Mbi tastierat e shkumta zëra
  Ëndrrash.
  Të cilat i shkrumbuan gjatë ditës
  Në furrën e gojës dhëmbë rënë…
  Kur duhet t’ia jepnin diellit
  të mesditës.
  Si foshnje të porsa lindur…
  Dhe nga e qeshura e një fëmije.
  Dielli do të tundohej në muzg
  grua në zhveshje.
  Duke na dhuruar një trup deti.
  Ndërsa nata do të djersinte
  bulëza puthjesh.
  Me një fortesë hëne në mes.
  Ku deti ngrihet fshehtas të
  Mbarset baticë.
  Ashtu si dielli që kur prek dallgën e parë.
  Mendon se flaka detit do të mbërrijë në breg.
  Prek detin dhe qielli
  ngrihet dhembje, jo plagë.

  * * *

  E futa fillin e erës në gjilpërën
  Mes gishtave të gruas.
  Në rrugë dola i hekurosur me qiell.
  Dhe një njollë dielli në sup.
  Në kthim gruaja ishte zhveshur erë.
  Prita natën t’ia shpoja trupin me gjilpëra
  Yjesh…
  Por trupi saj më rëndoi mrekullisht
  Një hëne e madhe.
  Dhe era që heshtte e pagjumë…


  Kujtesa

  Kujtesa është një pyll i dendur.
  Ku dashuria e parë është pëllëmba
  Ime prej rrëshire.
  Kujtesa më ndjen të dua të gjitha
  Pemët e prera që u varrosën
  Pranverë…
  Kujtoj vrapimin e saj
  Dhe plagët e trembjes nga unë
  Lëvore pishe.
  Tani me flokët e saj
  Ka rrugë të shtruara mes pemëve.
  Aty ku dikur rrinte në këmbë ajo.
  Si një pemë që kundërmonte
  Pyll…


  Duar prej ere

  Mbetën duart e erës
  Pa zbritur në fundin e xhepave
  Të njeriut.
  Aty ku e vërteta është lëmosha
  Për lypësin.
  Kacafyten duart e erës dhe të njeriut.
  Brenda atij xhepi.
  Pa e kuptuar asnjëra vetvrasjen e parë.
  Mbeti dora erës pa e përshëndetur diellin.
  Sepse e qeshura njeriut nuk është më
  Ditë.
  Trupi erës fshikullohet nga dhembjet e shpirtit
  Të njeriut, qëlluar netëve.
  Me gurin e hënës, por që nuk pranon kurrë
  Të shkruhet si gur vdekjeje.
  Ulet mbi intelektualin e rënë në
  Njërin xhep dorë e erës.
  Ia ngre trupin. Por dorën jo.
  Ajo është mbledhur grusht
  Në xhepin e lëmoshës.
  Për të mos marrë nga xhepi erës
  Asgjënë.


  Koha

  Koha ecejaket veshje stine.
  Rivishemi pranverë dhe ndjejmë
  Se në trup u zgjua kohë e vdekur.
  Në verë ledhatohemi veshur
  Me erë.
  Dhe koha na duket
  Trup joshës.
  Rënia gjetheve na ngre jakën
  E hijeve të së shkuarës.
  Dhe ndjejmë se pemët
  Na presin si të gjithë
  Të ikurit diku…
  Fshehim trupin tonë në strofulla
  Palltosh.
  Dhe koha fle si uria kafshëve
  Në pyje.
  Koha.
  Në bare filxhani kafesë
  Na ka zvjerdhur në fallxhorë.
  Koha është aty.
  Është hija ime.
  Por jo trupi im.
  Që sheh vdekjen tonë
  Pa e ndjerë dhembjen e kohës.
  Koha nuk është vdekje.
  Është gjethja ime që gdhendet
  Erë…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË