More
  KreuLetërsiBibliotekë"Geisha e fjalës së bukur", poezi nga Neviana Shehi

  “Geisha e fjalës së bukur”, poezi nga Neviana Shehi

  Geisha e fjalës së bukur

  Jeta ime është një dantellë
  prej vargjesh,
  thurur ditën e takimit me ëndrrën dhe të ëndërruarin.
  Nuk jam e paqortueshme, por ndjekëse
  e çastit ideal. Po!

  Ivasakin e famshme e kam parë veç nga rrëfimet,
  por s’më tundon jeta e saj
  pëlqej malin Fuxhijama dhe vullkanet e tij.

  Natën kur me del gjumi dhe bëhem skllave e pasionit tim për fjalën,
  maska e tjetërsimit që vë në fytyrë përhapet vetvetiu në gjithë qenien time.

  Në atë çast s’jam më unë,
  por ajo që dua unë të jem
  loja e territ me dritën.

  Lëvizja e shtizave s’është gjë përpara lojës së trilleve të muzës
  dhe gishtërinjve të fatit që
  krijoj për lirinë time të bardhë.

  Lëkurë bute e bukur,
  por dhe paksa e trishtë nga ato që s’më pëlqejnë,
  sërish eci në rrugicat e heshtura
  që më drejtojnë drejtë parajsës.

  Si çdo geiko tjetër dhe unë di të përkëdhel,
  por më mirë di të vallëzoj me asonacat
  valle prej ere dhe fllade pasionesh.

  Takimi me te ardhmen
  ka ndodhur që në momentet kur i thashë jetës sime:

  -ja vlen të të kem.

  Kohët ku zhvillohen
  aktet e krijimit
  janë takimet me djaloshin e brishtë dhe të paparashikueshëm
  të avenysë së zhurmshme,
  dhe quhet kohë transformimi,
  sepse un kam lindur për të qenë e tillë.

  Sa e sa herë e kam mbështetur kokën mbi kimonon time
  për të ëndërruar të pavdekshmen.

  Të gjithë më thonë se zemra ime është prej letre
  apo si një takim i shtrenjtë filxhanash çaji.
  S’besoj!

  Ne momentin e aktit të shkrimit
  unë di të shndërrohem në një llavë dhimbje.
  Nata për mua është një mbretëreshë
  kurse lexuesit balerinë të së bukurës
  koreografia misterioze e valles së tyre
  është forca për t’i bërë ballë furisë së dritës.

  Unë jam geisha e fjalës
  së bukur.


  HESHTJA E PIANISTES

  Shtëpi e braktisur si një guaskë që klith
  Zëra vitesh të shkuar dhe një kalendar koncertesh në mur.
  Pianistja plakë ka vite që ka shkuar,
  në shkallë tashmë veten ngjit
  vetëm heshtja dhe ndonjë kufomë kujtimesh
  e porsa zgjuar nga letargjia.

  Pezhishka gri që endi merimanga e zezë
  tashmë është kthyer në një eksponat kufomash
  nga të gjitha llojet e insekteve:
  miza, mushkonja të vockla dhe të mëdha
  flutura të çdo lloji…

  Njëra prej tyre, dikur vinte çdo natë
  në dhomën time,
  Tashmë po prehet këtu, në trupin e harresës.

  Mos thirr në krye të shkallës,
  më thotë bulkthi rojtar,
  përndryshe tastierat e ndryshkura të pianos
  do të nisin të luajnë nokturnon e Shopenit
  dhe fantazma e pianistes plakë
  që shëtit çdo natë dhomë më dhomë,
  mund të klithë prej tmerrit dhe…
  -pastaj?!

  Pastaj insektet do të ringjallen dhe
  nokturno mund të shndërrohet në një muzikë vajtimi…

  Ndonjëherë është më mirë të dëgjosh këshillën e bulkthave,
  -them me vete, sesa të kthehesh në një
  personazh thriller nga filmat e Hiçkokut…

  Shtëpi e braktisur,
  me bar nëpër shkallë,
  kufomat e fluturave dhe
  një nokturno nga Shopeni
  tashmë po hanë njëra-tjetrën.


  KISHË E VOGËL NË GJOKSIN TIM

  Kur ti ndjen dhimbje mikja ime
  një univers i trishtuar
  më rëndon përmbi supe
  dhe…një dhimbje therëse
  më ngacmon vazhdimisht.

  S’jam më vetvetja,
  por një çast që zvarritet
  si qenie pa gjymtyrë.

  Më dhemb edhe mua dhe…
  pika e lotit sa madhësia e globit
  ndahet vete në dy pjesë.

  Ç›të bëj për ty mikja ime ?
  A do të t’i fal buzëqeshjet e mija
  që të të ngrohin disi
  për t’u ndjerë pak më mirë
  Merri!
  Njeriu mund të gjallojë edhe pa buzëqeshje,
  por pa miq të vërtetë është vështirë
  oh, shumë vështirë.

  Që ti të bëhesh mirë, mikja ime
  lutjet e mija të pazëshme
  ua nis yjeve mbrëmjeve si dhuratë.
  (Lutjet e mikes për miken mund të drithërojnë edhe Zotin)
  -ndonjëherë më thonë zërat…

  Kur sëmuresh ti,
  pulsi im zë e rreh vetëm për ty
  dhe gjoksi shndërrohet menjëherë
  në një kishë të vogël
  ku mesha s’mbaron asnjëherë
  mikja ime.

  Qysh në çastin që u njoha me ty
  kam nisur të besoj
  në alkiminë e shndërrimit të trupave.


  HËNË MBI QYTETIN E DYZET SHENJTORËVE

  Gjithmonë më është dukur
  se nimfat e detit
  e kanë origjinën prej teje.

  Përherë kam besuar
  se në ADN-në time
  ka diçka nga ty,
  nga librat e kaltër,
  nga sytë enigmë të peshqve,
  por edhe nga çdo dritare shtëpie
  që më afron dashuri.

  Qytet me gjoks malesh,
  që sytë lan në det
  dhe kurrë nuk dehet
  prej bukurive magjike.

  E kam parë trupin tënd të drithërohet
  nga një e qeshur vajze,
  ndoshta edhe ajo mund të ketë qenë
  mbesa apo bija e një nimfe
  që ka dalë të pushojë
  rastësisht në breg.

  Po drithërohem
  nga flladi i mbrëmjes
  dhe ndjej të rrahurat e zemrës sate
  sa herë që zbres shkallëve
  dhe përqafohem me valët.

  Oh, dua të të fus në bebëzën e syrit
  e të të ruaj kujtim deri në amshim.

  Kujdes syrin, gjithnjë më thotë një zë
  që më vjen nga porti i vjetër:
  kujdes, se ky është qytet shenjtorësh
  dhe i dyzet magjive
  që lahen çdo mbrëmje në det.

  Kur për herë të parë u putha këtu
  me një bukovile
  mbeta e dashuruar për jetë.

  Dhe sa herë që shikoj
  pafundësinë e qiellit të natës,
  një nimfë më pëshpërit:
  tani drita e hënës do të derdhet
  mbi qytetin e dyzet shenjtorëve
  që bëjnë magji dashurie.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË