More
  KreuLetërsiBibliotekëFeride Papleka: Retrospektivë poetike

  Feride Papleka: Retrospektivë poetike

  JAM E TERA PRITJE

  “Optimus Maximus”

  (Epiteti i Jupiterit në Panteonin romak)

  Jam e tëra pritje,
  ndiej prarimin e një dielli mbi kokën time,
  një diell që ka formën e pazhbëshme të një Zoti.
  Shoh udhëtimet e gjata:
  Në rrjedhat e lumenjve të zhdukur
  për të cilët kemi nostalgji
  si për dashuritë e humbura.
  Mbi malet që i ka fundosur deti
  me grahmat mitike nën ujë
  mbështjellë me kurorat e argjendta të pemëve,
  që na kujtojnë të vdekurit e pavdekshëm.
  Në shtigjet e harruara,
  të cilat ëndërrojnë ringjalljen që nga hartat e vjetra.
  Nëpër kohëra të arta
  të ndërprera prej katastrofash historike.
  Në themelet e lirisë
  për ta ribërë misionin e parë filozofik,
  megjithë mjegullnajën e zymtë
  që bie mbi dritën e mendimit.


  HYJNESHAT

  Ju çupëlina që ecni shpenguar,
  Të patrazuara nga ligësitë e kësaj bote,
  Jeni hyjnesha të vogla.
  Sytë tuaj janë hëna të Jupiterit,
  Gojët tuaja kanë formën
  E trëndafilit të Engjëll Sileziusit
  Duart tuaja shndërrohen në dafinën ku fjeti
  Nimfa e dashuruar prej Apollonit,
  Këmbët tuaja si dy kambanëza
  Mbushin me muzikë rrugët.
  Por kjo botë mizore
  Nuk do t’ia dijë se ju jeni të perëndishme.
  Ajo s’mund t’i shohë kopshtet në flokët tuaj
  As dymbëdhjetë bilbilat që e bëjnë aty folenë.
  Ajo nuk e kupton se harmonia
  Buron nga shpirti juaj
  Ashtu si agimet, ndërrimi i stinëve, prarimi.
  Te ju ngjizet dashuria dhe përjetësia
  Qysh nga qyteti UR i Abrahamit
  E gjer te qyteti Zeta
  Që rri i zhytur në mjegullnajën kozmike.


  “ALEA JACTA EST”

  Caius Julius Caesar

  Do të pi ujë në Lete*
  Pastaj do të zgjedh të jem më e thjeshta
  E më e panjohura e grave
  Dhe do të nisem.
  Kasandrën nuk do ta lë
  Të më parashikojë fatin.
  Detet do të shtrohen
  Sirenat do të ngurosen
  Magjistarja Circe do ta humbasë magjinë
  Polifemin do ta zërë gjumi i vdekjes.
  Më pret Itaka.

  Nëntor 1989
  *Lumë i harresës (mit.).


  PARIS

  Unë të kisha sjellë mundimshëm
  Në ëndrrat e mia.
  Në këtë qoshe të harruar të Ballkanit.
  Ti ishe llahtarisht i bukur.
  I tejdukshëm si kristal,
  I hollë si një fije e re bari,
  Të ndriste balli nga mendimet,
  Në zemër të buronte mirësia e botës.
  Herë-herë të merrja në duar si lodër
  Dhe flisja me ty në gjuhën sanskrite,
  Në Champs Elysées dëgjoja “Nocturnes”
  Të Claude Debussy-së,
  Jeanne d’Arc qëndronte ende mbi kalë
  prapa portës Saint Honoré
  me një pellg të kuq gjaku në supin e majtë.
  Dhe Proust që nga “Père Lachaise” më thosh “Eja!”
  Për t’i sjellë këtë ditë dhjetori
  Një trëndafil të kuq mbi varr.
  Tani jam këtu
  Si Eva në Eden
  Nga t’ia nis nuk e di.
  Paris, dhjetor 1993


  LUMI I HERAKLITIT

  “Jeta rrjedh si uji” – Herakliti
  “Edhe ne jemi fluid si uji” – Borges

  Fushë e korrur,
  fëmijë që luajnë
  dhe bagëti që kullosin në kallamishtë
  Gjithçka është larë me shkëlqimin
  e diellit perëndues.
  Shtëpitë duken si të përmbytura
  në dritë e ngrohtësi.
  Ngjyra e dheut të kodrave
  më kujton të kuqen e Onufrit.
  Më tej malet e hirtë.
  kthehen dalngadalë në argjend.
  Këtë peizazh nuk do ta shoh më
  Nesër diellin, kushedi, do ta kenë zënë retë.
  Dhe shpirti im …
  Ah, shpirti im!
  Ndoshta s’do ta ketë më këtë mrekullim.
  Peshkopi, korrik 1994


  BIE SHI

  “Lërmëni të qaj në breg të detit”
  Gongora

  Bleva një dhuratë për tim bir
  Një tren lodër,
  Që i ngjan trenit që s’ia bleva dot dikur,
  Një tren që erdh e u bë një mal me trishtim.
  Ku është fëmijëria e tim biri?

  Pekin, 6 shtator 1995


  TI ISHE QIELLOR

  Ti ishe qiellor,
  M’u desh të bëhesha me flatra për të të mbërritur,
  Koha pas meje rrëshqiste si trëndafili i rërës,
  Ditët e mia i ngjanin Spirales me ëndrra
  Që e turbulluan Gëten.
  Duke ardhur drejt teje
  Sy burrash të tjerë më kanë vështruar,
  Sepse çdo grua është një Tokë e Premtuar,
  Por mua të tërë më dukeshin Zota pa qiell.

  10 janar 1995


  20 VJEÇ

  Orionit, tim biri

  Kur je 20 vjeç,
  Të gjitha rrugët
  Duken të drejta e të arritshme.
  Qielli është përherë i yjezuar.
  Lulet nuk i bjerrin asnjëherë petalet
  Me një balonë të blertë ngjason dielli
  Apo mbase me një portokall të kuq
  Dashuria vjen si zog që këndon
  Gjumi hyn pa trokitur
  Të gjitha fytyrat hijeshohen
  Lojë fjalësh është trishtimi
  E përkohshmja transformhet në të përjetshme.
  Dhimbja është një planet i panjohur
  Një portë e hapur mirësie bëhet zemra
  Dhe shpirti një ëndërr e bardhë
  Realiteti mbetet gjithnjë një ide poetike.
  Bota është shtëpia e të gjithëve
  Kur je 20 vjeç …

  15 janar 1995


  FAQE AUTOBIOGRAFIKE

  Kush jam unë?!
  Jam koha ime
  E copëtuar në vite, muaj dhe javë,
  Në ditë dhe net
  Dhe në çaste tragjike
  Si ai i orës 12. 25, më 22 Janar 1996
  Kur vdiq im atë.
  Jam syri i tij lutës
  Atë të hënë të zymtë
  Për të cilën thonë se ndrinte nga dielli,
  Por nuk dua ta besoj.
  Jam regëtima e tij e mbrame
  Jam apokalipsi i tij.

  Sot s’jam gjë tjetër.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË