More
  KreuLetërsiBibliotekë"Ecje natën", poemë nga Sokol Zekaj

  “Ecje natën”, poemë nga Sokol Zekaj

  Më pëlqen me dalë kur dita erret
  në rrugë të qeta
  -që ngjajnë të pahistori
  por që kanë histori
  të vjetër a të re-
  kur gjallojnë kalimtarë të rrallë
  me hapa të shpejtuar
  që thonë se diçka po fillon
  a me hapa të lodhur nga dita
  që thonë se diçka tashmë ka mbaruar
  Ku ka njerëz, do ketë dhe histori

  Me ecë kështu pa shumë emocione
  por jo dhe fare pa to
  ndërsa dëgjon rrëfenja
  ditësh o motesh të shkuar
  të thëna si në ëndërr
  nga gjethet e drurëve

  Zbrita poshtë nga Selvia…
  E kam fjalën për Rrugën e Dibrës
  Shiu ka lënë fresk në ajër
  dhe zane të padukshëm
  që pikojnë mbi pllakat e errta
  të veshura
  me një fletë të hollë drite
  në fakt, uji që shkëlqen

  Sheshi është një pasqyrë magjike
  e natës që ra

  Ndriçimi u bie drurëve dhe heronjve
  me shtat të lartë,
  më pak luleve
  fshehur në streha hijesh
  që sidoqoftë zbukurojnë pa bujë
  fundin e fustanit blu të natës
  ndërsa erëmojnë lirisht me aromat
  Nata është grua

  Era që shoqëroi retë pas Dajtit
  me mëndafshin e vet
  të butë, nga lagështia
  e një mjegulle të tretur
  fshin fasada, xhama, drita
  për më shumë shkëlqim
  këtu dhe atje
  deri te Venera dhe Marsi
  ku tash unë marr një pikë ngjyrash
  dhe shkruaj këtë poemë

  Ah! Horizonti është larg
  dhe hapat tanë janë kaq të vegjël
  Lutjet tona janë zaulta
  Përgjigjet janë të ashpra
  Ne jemi kaq të brishtë
  Për çdo hap që hedhim
  na duhet me u ndalë
  me ngopë mushkritë me frymë
  dhe zemrën me besim

  Kështu po mendoj duke ecur
  a po ec duke menduar…

  Befas një vetimë fërfëlloi
  dhe m’i trembi sytë
  që mu shndërruan në flutura
  Pashë: as bubullimë as re!
  E pra ajo qe një vetimë…
  Ndoshta qe një kujtim…

  Kam jetuar çudira netësh
  në rrjedhë vitesh,
  por sa e çuditshme kjo mbrëmje!

  Nuk e pata menduar
  se kisha me pa një qiell kaq të bukur
  me yjet kaq afër
  sikur jam në majë të një mali
  siç kam qenë herë-herë
  me qytetin poshtë në luginë
  jo, nuk e pata menduar
  dalja ime qe një letër e bardhë
  si një lindje

  Yjet na zëvendsojnë
  gjëra që nuk i kemi
  por i ëndërrojmë
  ndonëse pa na shpëtuar nga mungesat
  veç edhe pa na zhgënjyer

  Prandaj unë kam ëndërruar një poemë
  që na i shton yjet
  dhe na i sjell ma afër
  mundësisht brenda zemrave tona

  Hëna zgjat gishtat te shatërvani
  merr ujë dhe ua hedh yjeve
  që menjëherë bëhen të freskët
  fruta nate
  që teksa pikojnë ndër gjethe drurësh
  bien tok në ujëra
  por duke mbetur në drurë
  për një tjetër natë
  për shumë netë të tjera
  Vjeshtë… gurgullimë…

  Them: Turjela e shpon drurin
  duke i mbledhur forcat si ulluku ujërat
  çdo pikë rrjedhëse
  duke u rrotulluar në hapësirë
  drejt një pike
  në një rënie
  në një gurgullimë
  në një pakthyeshmëri
  në udhëtim kah deti
  me alga dhe anije të mbytura…
  Marangozët kanë krahë të fortë

  Ne ecim ditën, natën
  shohim para, pas:
  Shurdhëri
  dhe pluhur!

  Poezia është plot me gjëra
  që kanë za dhe dritë
  që zemra jote i merr të pastra
  për rruazat e gjakut tënd
  si lulja që e ndan pjalmin nga pluhuri
  për farën e vet

  Aty ku njerëzit lexojnë poezi
  gjërat përreth marrin emocione

  Thonë se nuk është e lehtë me qenë poet
  Disa thonë: është bekim
  Disa thonë: mallkim
  Disa: nuk është ndonjë fat…
  Unë them se poezia në radhë të parë është ton

  Vjeshtë, ti je një histori e bukur për ne
  një histori poezie
  me të ftohtët e athët
  në ajrin e kulluar
  si vera e vjetër
  buzë zjarrit të dashurisë
  ndërsa dëgjohet një nocturn i Chopin-it
  a me tufat e gargujve
  në kërkim farash që poqi vera
  e nxehta verë e gjatë
  skenë zhurmash dhe dritash
  që mbyllet me një perde shiu!

  Kur arrin një moshë
  dhe vëren se lidhja me natyrën të ka mbetur po ajo,
  e ndjen si gjënë e rrallë
  mes gjërash që ke pasë të çmuara
  që sot janë veç kujtime
  por që na kanë shoqëruar në jetë
  për mua, po them, përkrah me poezinë
  nuk e di për ty…
  Edhe unë kam djegur disa poezi

  Ecja është një dhuratë që i jepet gjithkujt
  të riut dhe të vjetrit
  sidomos të riut
  të pasurit dhe të varfërit
  sidomos të varfërit
  Dënimet jepen për t’mos ecur

  Rrugët mbajnë emra heronjsh
  për t’i kujtuar ata
  Rruga Sami Frashëri
  Rruga Gjergj Fishta
  për t’u dhënë histori nderi rrugëve
  për t’ua fshirë shijen e hidhur
  të fjalëve: rrugaç
  apo grua rrugësh
  Sa i çuditshëm njeriu!

  Mbaj mend, te këta drurë
  duke lidhur këmbët litar me njëra tjetrën
  dikur kam mbështetur supin
  për të parë asgjë
  veç një re në qiell
  në një çast qetësie:

  Në pastë qenë e zezë
  kam pritur se zbret
  në pastë qenë e bardhë
  ka qenë e paarritshme!

  Ah, ajo kohë mundimesh
  që gjendeshin pa mundim
  -që vërtet ka ekzistuar
  unë kam lundruar në atë kohë!-
  ndërsa duheshin shpikur
  si magjia nga gërshëra dhe tymi
  drita dhe buzëqeshja
  nga sytë dhe nga buzët tona

  Por kur një viti po i mbaroheshin ditët
  asaj kohe iu mbaruan vitet
  siç dikush e kish parathënë:
  në brezninë e tretë pas revolucionit!

  Ah! ai viti ‘90
  sa shumë shpresa kishte!
  Por sa i trishtuar do qe
  sa stresues
  nëse do parashihej tuneli i shkundullimave
  i krejt dekadës vijuese
  i frikshëm dhe goditës
  për më tepër, si tuneli i La Manch-it
  pa një rrugë të dytë
  për me kapë Tokën e Premtuar!
  Sa i trishtuar dhe stresues do qe!

  Sa për vete
  them: dyzetetre vjeç shkruaja librin e dytë
  që më qe si lokomotiva e kohës
  në hekurudhën që i viheshin minat…

  Më vijnë nëpër qiell kujtime
  te kjo poemë e pashkruar
  si jeta kur doli nga zjarri i yjeve
  dhe kërkonte një Tokë

  Vegim!… Feksje e një lules së paçelur
  o e një lules së çelur
  por të fshehur mbas një guri
  të një dhembjes së vjetër

  Ah! pluhuri i atyre viteve
  që ngrihej nga rrënojat
  jo shumë vite më parë
  por nja dy a tre
  a ndoshta më pak
  a ndoshta ma shumë
  kërkonte sy
  kërkonte mushkri
  kërkonte ëndrra njerëzore
  kërkonte plagë
  ndërsa shirat qenë të rrallë
  Më e rrallë se shirat
  qe lumturia

  Kujtoj çfarë unë kam dashur:
  me u këndue luleve dhe drurëve
  dhe njerëzve që i rritën ndër mundime
  me u këndue zaulët
  por me shpirt
  me u dëgjue pranë
  rreth vetes
  në rrezen sa zgjatej hija ime

  Tash fletët e poezive të mia
  si gjethet e mollës
  bëjnë fotosintezë me diellin e zemrës tuaj
  me emocionet, vesë agimesh
  me dashurinë tuaj bajnë frutat e ambël

  Poemat e mia vijnë të ngrohta
  si dora për dorë
  dhe të lexueshme
  si syri për sy
  Nëse ju fanitet diçka
  asht hija e shpirtit tim përballë dritës
  në mesditën e pranisë
  të zanë nga lulet e mungesës

  Tash poezia ime e rritur
  udhëton
  me avionë a anije
  apo ec më këmbë, kështu si unë
  po ec tani
  kështu si kam ecur
  gjithë jetës
  mes dritës së një ylli të largët
  dhe territ të një honi pranë
  me mendimet
  shfletuar nga ernat e jetës

  Poeti është si pylli
  që errësirën e ka të dendur
  ndërsa dritën, të larushitur

  Ndaloj në vend: një burrë vrapon!
  Shikoj përreth: heshtje!
  Them: ndonjëherë ne rendim si era
  drejt diçkaje që s’e dimë
  të shtyrë nga diçka që nuk e njohim…

  Por ja, era endet
  andej-këndej, ndër degë dhe gjethe
  si një grua e kujdesshme
  me fustanin e fryrë
  dhe me merakun e hollë

  Drurët janë fëmijtë e erës!

  Kur lodhet, era ulet te një barinë
  dhe qetësohet me sytë kah yjet
  sa thua nuk merr frymë

  O netë të ndriçuara nga hëna
  nga uji dhe nga era
  nga kujtimet dhe pasionet
  nga sytë dhe nga dashuria!

  Siç bie shi
  sapo thahet bari
  siç lind një foshnje
  sapo vdes një plak
  ashtu po bëhet kjo poemë
  kushedi çfarë po vdes në mua!…

  Por ndër dallgë jete kuptova
  se nostalgjia nuk duhej t’qe e preferuara ime
  se duhet kërkuar saktësia
  edhe atje ku mbizotëron kaosi
  se nuk duhet me hedhë vallen e huaj
  në këmbim të asaj që këmbët e tua dinë
  Të gjitha këto më çonin te vetmia
  por pa qenë rob i vetvetes

  Tash të ndiej, zemër
  si një e ftuar e zgjedhur e parajsës
  dhe si dëshmuese e ferrit
  ndërsa ke kaluar jetës sime
  duke dhënë zemër!

  Por ti gjithmonë do e kërkosh dritën e qiellit
  mbi degë të errta drurësh
  poshtë të cilave dëgjohet një tingull
  sikur fara e pjekur bie
  nga boçja e çarë e jetës

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË