More
  KreuLetërsiBibliotekë"Dita ime në kohën e ujit", poezi nga Visar Zhiti

  “Dita ime në kohën e ujit”, poezi nga Visar Zhiti

  I MAGJEPSUR…

  Kam shtangur i magjepsur
  përballë ujëvarave të lumit Niagara.
  Sulen drejt meje. Nga vijnë ashtu,
  nga parajsa?

  Mermere qiellore,
  që bini me gjëmime nga lartësitë,
  bukuri e frikshme,
  frikë bukurie,
  te këmbët e mia prej uji.:

  Po ç’shpirt më erdhi me flatra pulëbardhe,
  Mos je ti?
  Më kërkon të shkruaj?
  Stërkalat si shkronja uji
  me shkronja poezie përzjehen ethshëm…
  Më mbulojnë të gjithin…

  Si u gjenda kështu
  nën një shi të përjetshëm!


  UJËVARA AMERIKANE E NJU JORKUT

  Dramë tronditëse uji…

  Të shoh, je ky shesh lundrues,
  ndanë qytetit,
  barabar me ecjet tona.

  Befas shndërrohesh
  në kope kaprojsh pambarim,
  të bardhë, të bardhë,
  me brirët – copa ylberësh,
  me vrapin prej shkume
  që rrokullisen humnerave
  shkulme-shkulme,
  mes vorbullave prej rrjedhash
  dhe kohe
  me çmenduri dashurie.

  Janë thellësitë, janë
  dhe brenda vetes dhe jashtë,

  Do të qetësohesh? Një tjetër ujvarë
  më tej, plot bizhu idilike ankthi,
  valëvit një “Vello dasme”,
  shih si era e ndehu, e shtriu,

  por këtu, këtu ti gjëmon
  kaosin zulmëmadh të njeriut…


  UJËVARA KANADEZE E ONTARIOS

  Horseshoe… Patkua prej ujërash,
  i hapur… sa i madh!
  Pse të hodhën aty? Që toka të ketë fat…

  Që ne, vdekëtarët, të kuptojmë jetën,
  nuk është më siç e dinim, veç kërcënime,
  pa mbrojtjen hyjnore.

  Përballë buçimave të ujit
  dhe vdekja nuk është më siç e dinim.
  Ç’katarakt vezullim-errët
  bën kapërcimin e tejmë
  për vazhdimet qiellore!

  Dhe unë jam gjysmë-ëndërr
  dhe gjysmë-e-tanishme,
  Ç’kam përballë,
  e ndjej të perëndishme.

  Rrebeshe alabastri, ç’rrebesh
  plot ngjarje!
  Patkua ujërash
  i një kentauri prej resh,
  gjysmë-hapësirë dhe gjysmë-e-ardhme.

  Që toka të ketë fat,
  nga lart të hodhën mes nesh.


  YLBER DHE URË

  Ujëvarë – grua
  Mbi truallin – burrë.
  Vallëzim ujërash…
  Pyje dhe gurë.

  Dashuri qielli
  Pafund me tokën.
  Ja, dhe ylberi
  Zgjat ëndshëm dorën.

  Magjepsshëm prek
  Bregun Kanada
  Dhe tjetrin breg
  Magjepsshëm SHBA.

  Për dikë është gruaja,
  Për dikë – e dashura.
  Kataraktet plot ngjyra
  Si perdet ndër drama.

  Si ylber hov dhe ura,
  Ç’kufij pa kuptime.
  Ujëra, ujëra, ujëra
  Si në fillime,

  Kur Nju Jork, Toronto
  S’ishin as vegim.
  Antiujëvarë rrokaqiejt
  Tokë-qiell dhe kthim.

  Vallëzime ujërash,
  Pyje dhe gurë.
  Ujëvara – grua
  Mbi truallin – burrë.


  ÇASTE TË UJËTA

  Të lagesh
  nga furia e stërkalave
  si të një qielli të grirë.

  Rreziku – përbindësh uji,
  kaq shumë është zbutur
  si Shoqëritë Likuide…

  Dhe të pikosh vetveten,
  mes oshëtiva të dëgjosh
  një pëshpërimë të fshehtë.

  * * *

  Dita jote
  U bë kjo anie e vogël…

  Dhe futet në mjegulla uji
  Si në një ankth të bardhëllemtë,

  Sa më pranë mahnitjes.

  Dhe të dëgjosh një kaskadë
  të thërrasë: S’ka kthim pas!

  E megjithatë mbi shkumë uji
  si mbi argjend të shkrirë,
  kjo ditë kthehet
  dhe bëhet imja…


  SHKËNCËTARI BALLKANAS NË BRONZ DHE FANTAZMA E ALBANALOGUT KANADEZ

  Përballë madhështive
  me emrin Niagara Falls,
  Mes blerimeve të parkut, mbi rrugë,
  Shtatorja e shkencëtarit Nikolla Tesla
  në bronz,
  Nga Ballkani erdhi, nga jam dhe unë.

  Copëz ujëvarë e ngrirë qenkësh njeriu –
  do doja t’i thosha albanalogut kanadez,
  që më ka përkthyer poezitë,
  Robert Elsié.
  Po ku ta gjej, ai iku
  dhe…
  ndërsa një re e madhe shiu
  e mbështolli shtatoren
  dhe m’u bë si e veshur
  me tirqet e bardhë
  të malësorëve shqiptarë.

  Vegim i vendlindjes, ç’është ky kompleks,
  me prindër verbanë dhe udhë të marra, –
  Në malet e mia është varri
  i albanalogut kanadez
  ku më shumë ka Ujë-Vrara.

  Bronz dhe fantazma, harrime dhe mjegull.
  Më thuaj, si është një ujëvarë e vdekur?


  NË MESDITË SHKUAM NË TORONTO

  Mesdita në Toronto 
  rrjedh nëpër xhamat e kullave të larta 
  si ujvarë qytetare, 
                                e kaltër, e kaltër.

  Kumbimet e kambanave të Katedrales
  flatrojnë rreth nesh –
                               pëllumba flladesh.
                                               
  Po kur të mbarojë shishja e verës 
  në tryezën tonë në rrugë, 
                           këtu poshtë pemëve?
  Dielli – kamerier do na i mbushë gotat
            me dritë si me dëshira të reja.

  Dashuria nuk është kujtim, do të thosha,
  të shtrëngon dorën poshtë tryezës,
          e ndjeshme si mesdita në Toronto.

  * * *

  Dhe unë jam i rrëzueshëm,
  shpesh kam rënë,
  gjaku më është bërë ujë,
  jam vrarë.

  Por gjithmonë kam dashur
  të bie si një ujëvarë.


  QË TË RRITËSH KOHËT E UJIT

  Niagara
  është ëndërr
  që e shohim para se të biem në gjumë,
  aq shumë, aq shumë.

  Ujëvarë e trupit lakuriq,
  që dergjet në shtratin e një dhome hoteli
  si varkë në mbërritje.
  Edhe kur zgjohesh
  ëndrra është prapë aty,
  Ajri ka shijen e puthjes
  prej molle biblike.

  Pagjumësisë së jetës
  i duhej një nina-nana e re,
  e ku gjendej, veç në lashtësi?

  Dhe u shpikën ujëvarat
  që kohët të rriten, të rriten
  si fëmijët.


  FISHEKZJARRET
  E ORËS 10 TË NATËS

  Dhe degë të blerta shpresash
  dhe zambakë të bardhë mirësish
  dhe jargavanë blu dëshirash
  dhe tulipanë të buzëqeshjes tënde
  dhe trëndafilë të kuq puthjesh
  të zjarrtë të zjarrtë
  mbushin qiejt që digjen
  dhe bien mbi ujin e natës
  të shuhen të shuhen

  Ç’tym temjani që ngrihet
  nga misteret e ujëvarta
  dhe ti mes tyre, Engjëll.

  * * *

  Çfarë shoh kështu?

  Aniet – arkëmorte
  mbi supe dallgësh.

  Dhe arkëmortet – anie
  që lundrojnë
  nga errësira në agimet
  qiellore…

  Jetë-vdekja
  ujëvarë e prerë kohe.


  SHI YJESH BIEN MBI NIAGARË

  Shi yjesh bien mbi Niagarë
  Dhe mbi supet e tua prej ujërash.
  Nga kjo magjepsje të vjen për të qarë,
  E ç’është përjetësia? – Çaste të humbura…

  Si ty më joshin kataraktet,
  Erosi i rënies së hapësirë në kohë.
  Ato dashuri me të sajat akte,
  Brenda nesh shëmben, mrekullisht, oh!

  Dhe rrjedhin si ujëvarat në ujëvarë
  Kolona ujërash në tempuj divinë.
  Nga ato ujana furishëm do ridalë
  Dhe trupi yt ashtu i vetëtimtë.

  Gjeratore dhe ankth dhe shi yjesh
  Vazhdojnë të bien mbi Niagarë.
  E ndjej si çahesh dhe si shqyhesh
  Bukuri e pamposhtur në mijëvjeçarë.


  TI JE DHE IMJA…

  Jam dhe unë yti, Niagarë,
  Desha të them se ti je e gjithë botës
  si në epokën e akullnajave.

  Era i ka fryrë dhe për këtej
  retë e Europës
  bashkë me velat e anijeve të Kolombit.

  Ka rënë dhe shiu im sublim
  me lotët e stinëve. Dhe uji yt ka mbartur
  nga ajo kujtesë me skllevër,
  por nuk është luftë civile
  përplasja e ujërave.
  që çan nëntokën si gjaku…

  Plagët e njerëzimit sipër janë bërë qytete.

  * * *

  Dhe doja dhe s’doja të vija në Niagara.

  E pashë për ty, me sytë e tu
  në fytyrën time prej muzgjesh.

  Po duhej ti t’më tregoje
  për ujëvarat e mëdha
  dita jote duhej të ishte kjo,
  e ndjej të shpërthejë si shatërvan,
  currila orësh të bukura derdhen anëve
  në rrugën time,
  me çurgjet e zogjve
  të klithmave të habisë.
  Ja, imazhet, duhej t’m’i kishe sjellë ti
  me celularin tënd, pa parë më shumë.
  Kataraktet – herët në agim,
  pastaj në mbrëmjet e dalldisura,
  nga “Skylon Tower”,
  ngjyrat që derdhen si të tjerë katarakte
  dhe ndërrohen
  në blu, në të kuqe, në të blertë…
  bashkë me ngjarjet
  nën shiun që zbret nga lart, nga retë e ulëta
  dhe përzjehet me shiun që ngrihet nga poshtë
  në furinë e mjegullt e lumit.
  Të tjerat janë foto intime, me vajza…
  Po dhe ato lumenj janë…

  Doja dhe s’doja ta shikoja Niagarën.

  Por ti kishe hedhur nga Qielli dy ujëvarat:
  atë të dashurisë
  dhe të dhimbjes,
  që unë të shkoja për ty. Të thashë: i pashë
  me sytë e tu
  siç shoh gjithë botën tani.


  NA DUHET TË IKIM

  Na duhet të ikim.
  Ujëvarat magjepse do vazhdojnë të bien
  ashtu si para mijëra vjetësh
  ashtu si pas mijëra vjetësh
  madhërishëm si shpirti i shirave
  të palodhura si përjetësia,
  ditar prej uji i kohës,

  Ja, fleta që ka ardhur këtu
  dhe poeti Walt Whitman,
  Niagara vërshoi në vargjet e tij,
  Flokët e gjata dhe mjekrra e gjatë
  të bardha iu bënë si prej ujëvare.

  Katarakte vdekje ashtu si dhe jete,
  përmbytin kujtesën e pashkruar,
  që s’kuptohet,
  është plot me të papërsëritshmet,
  me ujë drite dhe ndjenje,
  me ujë agimi dhe natyre,
  me ujë takimesh dhe nate,
  me ujë dashurish dhe të syve të tyre
  që na shohin dhe nga qielli.

  Toka me Ujin vazhdojnë krijimin
  e asaj poemës së parë që s’mbaron
  ashtu si dhe ne.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË