More
  KreuLetërsiBibliotekë"Çereku i gjërave", cikël poetik nga Roland Gjoza

  “Çereku i gjërave”, cikël poetik nga Roland Gjoza

  KËSHTU KALON GJERSA VJEN NATA PËRSËRI

  natën gjaku yt fluturon në damarët e mi
  dhe gjaku im fluturon në damarët e tu
  zemra shkëputet prej teje
  imja gjithashtu
  në kraharor kam zemrën tënde
  në kraharor ke zemrën time
  nuk je ti që fle
  nuk jam unë që fle
  se dhe shpirti ka fluturuar në natën blu
  ti ëndrrat me mua i sheh
  dhe unë me ty
  veçse në mëngjes jemi dy të huaj
  ti zgjohesh në shtratin tënd
  unë zgjohem në shtratin tim
  po tek unë seç ka mbetur një grimë nga ty
  dhe tek ty seç ka mbetur një grimë nga unë
  me grima luajmë ditën
  nuk na mjaftojnë
  kështu kalon gjersa vjen nata përsëri
  të fluturojmë
  ti tek unë
  unë tek ti
  dhe ta mbajmë të fshehtë
  mos t’ia themi njeriu


  KAM KAQ KOHË QË PRES

  kam kaq kohë që pres
  dhe s’kam ç’bëj
  oqeanin këpus 
  petale
  petale
  petale blu
  pastaj pendohem
  e bëj gonxhe të pahapur
  gjer në muzg
  kur të vijë ajo
  dhe të vrapojë me fustanin e mbledhur mbi gju
  përgjatë kumit të platintë
  prej dritës së hënës
  do t’i marrë erë
  dhe do të qeshë
  me oqeanin gonxhe
  që do të hapet
  dhe qielli do të bjerë brenda
  si në një kupëz verë
  buzët do të vërë
  dhe do ta pijë
  dhe do të dehet
  unë me oqeanin- trëndafil në dorë
  ajo me qiellin brenda në mish
  ajër dhe ujë
  ndjekim njëri-tjetrin
  e bëjmë botën
  tango
  sërish 
  prej thike dhe gjaku
  tango
  dy kërcimtarë blu
  prej uji dhe ajri
  që duhen
  çmendurisht


  NË MARSH KUJTIMET

  në marsh kujtimet, në marsh
  do t’i nis ushtarë në luftë
  një kostum për të qenë s’e kam
  se s’duhet
  takimet me vajzat u harruan
  dhe ajo fizarmonika e vjetër ka dalë jashtë mode
  as atletet s’më shkojnë
   
  në marsh kujtimet, në marsh
  do t’i nis ushtarë në luftë
  brisku më priste lëkurën
  me copa gazete i shkoja asaj
  m’i hiqte ngadalë me të puthura
  po s’ka më
  as plazhe blu
  ku bëhej fshehurazi pasarela e modës
  me veshje demode
   
  në marsh kujtimet, në marsh
  tango më vijnë në kohën e repit
  dhe valse
  më përzihet zëri i modunjos me të tupakut
  ajo triska e ushqimeve
  me fast food-in
  vetëm të shfaqej buzëqeshja e saj
  burgu kthehej në karamele
  dhe çokollatë
  dy tri ditë në polici për rrahje
  s’më fliste nëna një javë
  ishte koha e rrufeshme e dashurisë
  e rivalëve
  e grindjeve
  e tradhtive
  ishte koha e bukur e bukurisë
   
  në marsh kujtimet, në marsh
  do t’i nis ushtarë në luftë
  le të vriten
  po e di
  qoftë dhe një të mbetet gjallë
  do më sjellë kujtimin e saj
   
  në marsh kujtimet, në marsh
  dhe i nis ushtarë në luftë
  po ato marshojnë në drejtim të kundërt
  s’vritet armiku
  po unë


  GRATË QË DASHUROVA

  filxhani i kafesë ngjitur me kompjuterin
  i pirë përgjysmë dhe i harruar
  begonies dhe irisit blu s’i hodha ujë
  dhe ilaçet nuk i piva në mëngjes
  sa herë shkruaj poezi për gratë që dashurova
  vijnë  zemrat e tyre që rrahin me tërbim
  dhe përplasen mbi zemrën time të lodhur
  vijnë netët romantike me seksin më të çmendur
  dhe përplasen mbi netët e mia me ilaçe
  vijnë puthjet e nxehta dhe fjalët plot epsh
  dhe përplasen mbi buzët e mia që s’puthin
  vijnë flokët me parfume ku fusja kokën dhe iu merrja erë
  dhe përplasen mbi kaçurrelat e mia të thinjura
  vijnë ditët e gëzuara plot dete, më blu se blu
  dhe përplasen mbi sytë e mi që po shuhen
  vijnë të gjitha dhe më shtypin dhe më shembin dhe më lenë pa frymë
  dhe më vdesin dhe prej vdekjes unë bëhem i ri dhe i bukur


  ÇEREKU I GJËRAVE

  te çereku i gjërave
  është ajo
  kërkojeni te mbetjet e vogla
  te ajo gota e ujit që e pimë më parë ne
  te fruti i ngrënë përgjysmë
  dhe gjysmën e hëngri ajo në fund pa u vënë re,
  te buka
  te ajo thërrime që e mblodhi me duar
  kur nuk kishim
  ishim të këputur
  dhe e përtypi bashkë me hënën në dritare duke na pritur gjer ndaj të gdhirë
  nuk flinte pa ardhur të gjithë
  nga rruga.
  ajo është te një copë filmi që e pa kalimthi
  te një copë dasme ku iu desh të gatuante, të fshinte dhe të lante
  ështe te koha
  kjo është më e rëndësishme
  koha
  që na fali duke na lënë të shëtisnim
  dhe të bënim dashuri
  dhe të lindnim fëmijë
  dhe ta kishim gjithë kohën për vete
  se ajo ishte banka e kursimit
  të kohës
  që na bëri milioner të shijimit të jetës
  ajo rrojti me mbeturinat që linim ne
  te pavëmendshmit
  egoistët e mëdhenj
  dhe kur iku la porosi të mos shpenzonim për varrin
  se i kishte ruajtur paratë
  në shaminë e saj mbledhur bohçe
  në shaminë me lotët e fundit
  iku
  s’na u besua që s’do të kthehej më
  ishim mësuar me të
  tani e kuptuam sa e donim
  ishim gati të vdisnim për të
  por ishte vonë
  kishim mbërritur për vete
  te çereku i gjërave.

  DOLA NËN DRURË
  TË KËRKOJA MUZËN

  muza më la, thashë me vete, më braktisi, bëra siç bëja gjithmonë,
  dola nën drurë të recitoja vjersha të poetëve të mëdhenj
  poezitë që sapo kisha përkthyer të giacomo leopardit dhe gabriele d’annunzios
  “pafundesi“ dhe “agu ndan dritën nga errësira” dhe ndërsa ecja
  më vinin rrotull zogj të vegjël shkurresh që fluturonin ulët
  zura vend në një stol dhe me gjeste ndaja dhe unë dritën nga errësira
  shikoja lart në qiell dhe lutesha të më vinte muza
  dhe më dukej sikur dëgjoja meshën ave maria
  me një përdëllim ngashnjyes
  diçka tingëlloi te këmbët e mia
  ishte një 25 centësh
  dikush më kishte marrë për lypës.


  NETË DASHURIE

  më duket se plakjen ia shkaktova unë
  tani që e shoh lakuriq mbi shtrat duke më pritur
  kam një muaj që shkruaj një roman
  dhe jam nga fundi
  kafe, çokollata, advil për dhembjen e kokës mbi skrivani
  ja dhe ky paragraf  dhe do ta le
  prej saj s’vijnë më zëra si dikur; eja, pra, shkoi ora një..?
  erdha shpirt, por s’kisha ndërmend
  ajo flinte në lakuriqësinë e saj me dy duart mbledhur midis kofshëve dhe gjinjtë e drejtë me thithkat si gjemba që e kishin humbur ngjyrën e trëndafiltë dhe ishin bërë mavi
  prej dritës së abazhurit mbi komodinë
  flinte një sirenë e ujërave prej drite
  unë ende kisha nëper trurin që më digjej një skenë dashurie që po jepte shpirt
  siç kishte ndodhur me sirenën time
  më duket se rrudhat, ato vija të prishura, ato blana, ia kisha shkaktuar unë
  sa netë romanesh dhe poezish kishin  prishur dashurinë, sa puthje të munguara, sa orgazma ulëritëse, sa dhëmbë në mish të ngulura
  me muzat e kisha tradhtuar
  tani s’bëj gjë tjetër veçse e mbuloj duke i kërkuar falje buzëve të thara, gjinjve të medhenj te lëshuar brinjëve, kofshëve të medha me shenjat e venave blu, pubisit gjysmë të fshehur,
  i mbuloj ngadalë, i shuar, i drobitur prej shkrimit, më fal, më fal, pëshpëris, o zot, pse dashurove shkrimtarin.


  TI JE TERRORISTJA

  në aeroporte më ndodh më tepër, kur lë amerikën
  ngatërroj exite-t dhe gate-t, jam vetëm, s’të kam ty
  dhe kur më pyesin për biletën më duket se për emrin tënd më pyesin
  dhe emrin tënd them
  përgjigjem tjetër për tjetër
  stuardesat qeshin, rojet e sigurisë vrenjten
  ç’ke në valixhe?
  une them emrin tënd
  ata shikojne njëri-tjetrin
  ma hapin dhe natyrisht s’gjejnë asgjë
  po një shenim i dyshimtë më ndjek nga pas
  ti je terroristja, po askush s’e di
  as ti vetë, natyrisht.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË