More
  KreuLetërsiBibliotekë"Brigjeve të kotësisë", cikël poetik nga Gjon Neçaj

  “Brigjeve të kotësisë”, cikël poetik nga Gjon Neçaj

  MESHA E PARË

  Pastori grumbulloi pasthirrmat jetësore
  Qetësia mbizotëroi katërciperisht Kishën e Zojës
  Jezu Krishti në kryq
  Pagëzoi bejtexhinjtë nikajmërturas
  Në përvjetorin e shugurimit të meshës së parë
  Të lumturuar prej priftit At Zef Pllumit
  Në Nikaj…
   
  Mbi Dri ushton maja e Çllumit.
   


  TORNADO

  Në mizanskenat perëndimore
  E në kalldrëmet shekullore të miteve
  Rrin varur ku jetojnë bijtë e fisit tim
  Një lahutë e vjetër me dru arre….
   
  Qimet e saj hingëllijnë
  Sa herë  kuajt e mbretëreshës Elizabete
  Bëjnë roje me ushtarët në kështjellë.
   
  Tornadot nuk bien në Tropojë
  Në Uells mbase po… 


  METROPOLEVE TË ASKUNDIT

  Nëpër udhëkryqet moderne
  Të metropoleve europiane
  Iku rinia pa bujë, rrodhi gjaku i Arbërit
  Mbeti skalaktikave kulmore të një jete varfanjake.
   
  Gjaku i shpirishur i Arbërit
  Kuqlon metropoleve të askundit
  Mjediseve të salloneve në pritje nomade…


   BRIGJEVE TË KOTËSISË

  Kot, kot, kot
  Lindja, rinia, jeta…
   
  Vetëm pleqëria dhe vdekja
  Ujisin livadhin e jetës
  Brigjeve të kotit.
   
  Sivjet nuk i dihet,
  Mbase duhet t’i ruhemi motit…


   ZHBURRËRIM I VONË

  Termopile në jetën me standarte absurde,
  Miklojmë vitet e sotme moderne;
  Ne, bijtë e Jezusit të murosur në kryq
  Tash  dymijë vjet.
   
  Edhe sa mijëvjeçarë
  Na duhen për t’u zhburrëruar.


  EKUINOKS

  Në pesë të premtet
  në pesë të shtunat
  e në pesë të dielat
  kapërceva ylberin në majë të Shkëlzenit…
   
  Asnjë çikë nuk ndryshova
  veç u bëra më lazdran
  teksa fëmijërinë time mendoja
  mbajtur në fijen e penit te Vorret e Shalës
  me Dervish Luzhën e Rexhep Belin… 


  MORFOLOGJIA E FJALËS…

  Ngarendje përditë n’vitrinat ndjesore,
  Prej antikitetit deri në palcën e gurit;
  Gjymtyrët kockorë të endjeve rrugëtare,
  vallëzojnë trishtueshëm në token e nemun…
  Ndërsa morfologjia e fjalës mat kutin galaktik,
  Në rrugët e fjetura të vendlindjes sime…
   
  Mbaruan fjalët,
  e tashmë flasin vetëm egërsirat…

  POTPURI DHE LËMSHI I MACEVE

  Dikur motit macet ishin zonjat e shtëpisë,
  Plakat tallaziteshin n’prushin e zjarrit vjeshtor;
  Duke rikujtuar se prekja me lëmsh e kokës së maceve,
  qetësojnë  mendjen e tyre të trazuar,
  Për t’u larguar nga punët e shumta në kullat çatibrejtur.
   
  Vetën kur ndihej potpuria e minjve në trarët e moçëm,
  Macet kërkonin lëmshin e plakave…
   
  Sot ndodh fenomeni i dyzimit.


  CURRAJ E EPËR

  Nën peshën prehistorike të shekujve,
  U ngrit trimërisht për t’u rrënuar një ditë;
  E qyqet s’pushuan kukamën asnjëherë,
  majave trishtuese lartësuar  n’rrokaqiell…
   
  Ikën mëngjeset e agut me zëra fëmijësh,
  Ikën netët e gjata të bubulakut dimër me pleqtë mendimtarë
  ballë oxhakut…
   
  Ikën nuset  dhe çikat e reja në mjegullnajën e kohës;
  Tashmë nuk lajnë teshat breglumit,
  Kur qysh larg  dritësonin në çdo stinë vetëm diell…


  SOT…

  Sot kullat e shkretuara mbajnë peshën e viteve,
  E shembjen   trishtuese  të mureve  rrënuese,
  Nën rrfanat e jetës të plakave motit  netëve dimërore.
  Ajkuna qan përmallshën për ikjen e banorëve,
  E bjeshkët veç lotojnë  e ngushëllojnë…
  Curraj e Epër!
  Fillimi dhe fundi i një  epoke.
   
  Sado të mallohemi, veç shkruajmë fjalë lojcake,
  Se zëri ka mbetur varur bjeshkëve të fëmijërisë
  Prapa një rudine, prapa një kodre…
   
  Delir i  trazuar vargu im,
  E ndjej dhimbje mikluese për këto rreshta,
  Përzier me britma, imazhe dhe kujtime të rinisë.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË