More
  KreuLetërsiBibliotekë"Atdheu është i vetëm, si Homeri", cikël poetik nga Xhelal Tosku

  “Atdheu është i vetëm, si Homeri”, cikël poetik nga Xhelal Tosku

  * * *

  trëndafili ka arsyen e tij

  gruaja e mori në dorë 
  buzeqeshi
  dhe vazhdoi rrugën. 

  trëndafili ka arsyen e tij 
  gruaja  ka aromën e saj


  * * *

  ajo shkonte në dyqan 
  dhe blinte për mua trëndafila.

  kuptohet: artificialë 

  unë dilja në kopësht 
  dhe për të 
  mblidhja trëndafila 

  kuptohet: natyralë 

  për dashurinë nuk flet më askush 


  * * *

  rrëzim i gjetheve gjithë në ar 
  vetëtimat nëpër qiej dhe shiu 
  se ç›kam një trishtim pyjesh 
  tani në vjeshtë 

  dhe ty nuk të shoh gjëkundi 

  Ti dhe krijimi i botës 

  errësira është aq e dendur 
  sa që nuk mbaj mend asgjë 

  kur vjen nata kujtohem çfarë më pret 

  e gjithë kjo do ishte asgjë
  sikur ti të mos ishe e ëndërrt.


  * * *

  e di era e detit çfarë bën me detin
  e di deti çfarë bën me shkëmbin e anëdetit 
  po kokrriza e rërës e di që origjinën e ka nga shkëmbi
  ti që shkon nëpër rërën e lagur të detit
  e di këtë çast kujt për ty
  i dhemb shpirti 


  * * *

  napoletane e vogël 
  napoletane e bukur 
  cili qiell me shi 
  ia shuajti zjarrin 
  ndonjëherë 
  Vezuvit 


  * * *

  mespërmes mëngjesit 

  me krizantema të bardha në duar 

  mos hidhni vështrime 
  më kot. 

  grua si kjo 
  nuk do të ketë më. 


  * * *

  mirë dielli 
  po yjet 

  mirë yjet 
  po hëna 
  pse duhet 

  pyet udhëtar i ngratë 
  dhe rruga zgjatet 
  e zgjatet 

  askush nuk përgjigjet 
  askush nuk dëgjon 
  sepse është natë 


  * * *

  kur erdha unë
  atdheun tim e kishin vrarë 

  çfarë mund të bëja 


  * * *

  lulet e bardha të mollës 
  kanë kujtime të bukura 
  nga hëna 

  natë natë 
  dhe mrekullisht 
  hëna është e plotë 

  si është të vdesësh 
  në një kopësht me mollë 
  si lulet e mollës 
  si është të vdesësh 
  në një natë të tillë


  * * *

  të ikurit janë të shumtë 
  atdheu ashtu si Homeri është i vetëm 

  kënga flet vetëm për Odisenë që u kthye 

  jemi në një kohë 
  ku secili bard 
  mund të verbohet 
  shumë lehtë 


  * * *

  unë me fytyrën mbështetur në xhamin e dritares

  dhe shiu që troket në xhamin e dritares 

  kështu kemi mbetur në kujtesën e një dimri


  * * *

  i ngulun në tokë si pemë dimri pa gjethe 
  nëse ti nuk vjen 

  Mërsina ime 

  jam rritur në tokë
  ku në asnjë stinë nuk mungojnë 
  mersinat e gjelbërta dhe dielli

  duke shkuar shumë larg 
  kushedi sa herë 
  kam rrezikuar të helmoj shpirtin tim.

  ti mërsina ime e gjelbërt
  me lulet e vogla e të bardha 
  si yj të vegjël nate
  ti mërsina ime e gjelbërt
  me aromën tënde mesdhetare 
  si një mister 
  më ke ndaluar. 

  jam rritur në viset e mesdheut
  me diell dhe mërsina 

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË