More
  KreuLetërsiBibliotekë"Zonja Ditë vdiq" poezi nga Frank O'Hara

  “Zonja Ditë vdiq” poezi nga Frank O’Hara

  përktheu Roland Gjoza

  PËRSE NUK JAM PIKTOR

  Nuk jam piktor, jam poet.
  Përse? Mendoj se, megjithese s’jam
  piktor, jam poet.
  Për shembull, Mike Goldberg
  është duke pikturuar. I afrohem.
  “ Uluni dhe pini diçka! më thotë
  ai. “Unë pi. Ne mund të pijmë bashkë.” 
  I hedh një sy tablosë, me kureshtje.
  “ Ju keni pikturuar sardele. “
  “ Po, duhej bërë diçka dhe e bëra.”
  “Oh!” Ika, u ktheva përsëri
  pas disa ditëve dhe iu afrova.
  Ai vazhdonte të pikturonte. Unë
  ika dhe u ktheva përsëri
  si më parë. Iu afrova.
  Piktura kishte mbaruar. “ Ku janë sardelet?”
  S’kishte më asnjë sardele
  përveç titullit.
  “ Ishin shumë,” tha Mike.
  Po unë? Një ditë po mendoja
  për një ngjyrë; atë të portokallit.
  Shkrova një rresht vetëm për ngjyrën
  e portokallit. Shumë shpejt u mbush
  një faqe me fjalë. Dhe një tjetër.
  U bënë kaq shumë fjalë, por jo
  për portokallin, sa të tmerrshme
  janë portokalli dhe jeta.
  Ditët kalojnë. Megjithëse aty ka dhe prozë,
  unë jam një poet i vërtetë.
  Poezitë mbaruan një ditë
  dhe unë ende nuk i kam bërë publike
  portokallet e mia. Janë dymbëdhjetë poezi
  që mbajnë titullin; Portokallet. Dhe një ditë në galeri
  unë shoh pikturën e Mike që quhej; Sardelet.”


  TË KESH NJË DALLDI ME TY

  Është më zbavitëse se sa të shkosh në San Sebastian, Irun, Hendaye, Biarritz, Bayonne
  Ose ngaqë vuaj nga stomaku, në Travesera de Gracia në Barcelonë
  Por edhe për atë se me këmishën tënde ngjyrë portokalli ti dukesh më e lumtur se San Sebastiani
  Por dhe për dashurinë time për ty, për kosin që ti e pëlqen aq shumë
  Për tulipanët e portokalltë me shkëlqim lëbyrës rreth e qark mështeknave
  Për sekretin që fsheh buzëqeshja jote kur je përpara njerëzve dhe statujave
  Është e vështirë të besohet se kur jam me ty ka diçka tjetër me solemne, se sa pakënaqësia totale e statujave kur qëndron përballë tyre
  Ne dritën e ngrohtë të orës 4 të Nju Jorkut kur shkojmë para dhe prapa midis njëri- tjetrit si një pemë që ndryshon pamje përmes spektakleve të stinëve
  Dhe në shfaqjen e portretit duket sikur s’ka fytyra, ti thjesht pikturohesh, aq sa unë befas pyes veten se kush e bën këte mrekulli
  Unë të shikoj më mirë, të kuptoj më mirë se të gjithë portretet në botë
  Përveç ndoshta Rider Polak, por kjo ndodh nganjëherë, kur shkoja te Frick
  Falenderoj Zotin që ti ende s’e ke parë dhe ne s’kemi shkuar për ta parë së bashku
  Dhe lëvizjet e tua aq të magjishme, aq sa më duket se je krijuar për t’u kujdesur për Futurizmin
  Dhe në shtëpi nuk mendoj më për Nudon që Zbret një Shkallë, as
  Provoj ta çoj mendjen te një pikturë e Leonardos apo e Mikelanxhelos, që gjithmonë më mahnisnin
  Dhe çfarë mund të nxjerrësh nga gjithë ato hulumtime të punëve të Impresionistëve
  Kur ata asnjëherë nuk e gjetën personin e duhur për të qëndruar pranë një peme në kohën kur dielli perëndonte
  Ç›mund të thuash pastaj për Marino Marinin që nuk ia doli me kalorësin që zgjodhi, po as me kalin
  Dhe kështu të gjithë u mashtruan ngaqë iu duk se kishin të bënin me ndonjë përvojë të mrekullueshme
  E cila, për fat, nuk doli e keqe për mua, prandaj po ju tregoj për të


  MËNGJES MELANKOLIK

  Mëngjes melankolik
  Blu lart blu poshtë
   
  Veza e heshtur mendon
  Dhe veshi i tosterit elektrik pret të dëgjojë;
   
  Yjet
  Ajo re i ka fshehur
   
  Ndjesia e mosbesimit
  Është shumë e fortë në mëngjes


  ATIT TIM TË VDEKUR

  Mos më thirr, baba
  Kudo që të jem, kam mbetur
  Ai djali yt i vogël që
  Jashtë e zinte nata
   
  Nuk kthehem
  Edhe po ta dëgjoj zërin përsëri
  Trëndafilat në kopsht nxijnë
  Si zemra ime
   
  Dhe ferrat rreth tyre
  Dhe kashta e mundimeve të tua
  Si fytyra ime
  Mos mendo më për trëndafilat
   
  Mos m’i frikëso sytë blu
  Me pikla ngjyrë lajthie
  Buzët e mia të trasha
  Kur shoh veten në pasqyrë
   
  Mos pyet pse jemi kaq të ndryshëm
  Dhe kuptohemi çuditshëm
  Mrekulli kjo, ta lëmë vdekjen
  Baba, unë jam gjallë! Baba
   
  Më fal mua dhe trëndafilat!


  PËR XHON ASHBERIN

  Nuk mund të besoj se nuk ka
  Një botë tjetër ku do të ulemi
  Për t’i lexuar njëri-tjetrit poezitë e reja
  Larg në mal, në erë
  Ti mund të jesh Du Fu, unë Po Chu-i
  Dhe Monkey Lady lart në hënë
  Do të qeshë mbi kokat tona të sëmura
  Ndërsa shikojmë borën në një degë.
  Apo do të jemi zhdukur vërtet? Ky
  Nuk është bari që kam parë në rini
  Dhe në qoftë se hëna, kur të ngrihet sonte
  Do të jetë e zbrazët, kjo është shenjë e keqe
  Dhe do të thotë se; “ Ti shkon, si lulet. “


  V. R. LANG

  Ti je serioze, sikur
  të flet në vesh një akullnajë
  sikur ke dalë nga
  porta e madhe e Kievit
  për te shkuar në dhomën e ndënjes.
  Unë shqetësohem për ty, sepse
  të dashuroj. Sikur të mos ishte kaq groteske gjithçka
  mjafton që jetojmë me hidrogjenin
  dhe marrim frymë me atomin, kjo ndoshta të bën
  të mendosh se unë jam një arkitekt i madh!
  Dhe dukesh kaq e përralltë
  në shkallët elektrike, e qetë, si një mbretëreshë xhungle
  duke e përfytyruar atë si një lopatë me avull. Diçka kërkon
  pak e shqetësuar. Ti je gjithmonë vetvetja
  rruazat e argjendta heq nga qafa.
  Mos harro, Uvertura Ruse e Pashkëve
  është plot me lepurushka. Ji gjithmonë e bukur
  plot respekt dhe nder dhe butësi. Oh,
  ngaje kalin me vrik në linjën pink, ji e lumtur!
  dhe kalëro me rruaza, sepse bie shi.


  POEMË PËR VETEN 

  Tani në drekë ndërsa dal dhe shëtis
  kam vetëm dy gjëra me vlerë në xhep
  një monedhë të vjetër romake që Mike Kanemitsu ma dhuroi
  dhe një kokë-rrufe që për shkak të paketimit të keq u thye
  kur isha në Madrit dhe gjë tjetër kurrë
  s’më ka sjellë kaq fat, edhe pse ata e bënë këtë
  të më mbanin në Nju Jork, natyrisht, përkunder detyrimit
  por tani jam i lumtur për njëfarë kohe dhe çuditërisht më është shtuar dhe interesimi për gjërat
   
  Eci nëpër avujt e ndritshëm
  kaloj House of Seagram me lagështinë e saj
  me mjedise për të kaluar kohën dhe me ndërtimin
  në të majtë që ka mbyllur trotuarin dhe
  nëse unë do të isha një punëtor ndërtimi
  do të më pëlqente të kisha një kapele argjendi
  marr andej nga Moriarty’s, ku rri dhe pres
  LeRoi-n dhe dëgjoj se kush dëshiron një pije të përzierë
  apo një të shkundur dhe pesë vitet e fundit mesatarja ime
  është 016, kjo pikërisht, LeRoi hyn brenda
  dhe më thotë se Miles Davis ishte mbrëmë në klub më 12
  dhe është nxjerrë jashtë Birdland-it nga një polic
  dhe një zonjë na kerkoi para për një sëmundje
  të tmerrshme, por ne nuk i japim gjë, se ne nuk
  i pëlqejmë sëmundjet e tmerrshme, pastaj
  ne hamë ca peshk dhe shkullojmë ca birrë të ftohtë
  aty ka plot njerëz, ne nuk na pelqen Lionel Trilling,
  e themi me bindje, më fort na pelqen Don Allen, por nuk na pëlqen
  aq shumë Henry James dhe më tepër se ai na pëlqen Herman Melville
  dhe nuk duam të ecim në rrugën e poetëve në San Francisko
  thjeshtë na pëlqen të jemi të pasur
  dhe të ecim mbi kapriatat e kapeleve tona prej argjendi.
  Pyes veten nëse një person në 8 milion ështe duke menduar tani për mua dhe
  ndërsa shtrëngoj dorën me LeRoi-n
  dhe blej një rrip për orën time të dorës
  i kthehem punës i lumtur, nëse kjo mundësi ekziston


  ZONJA DITË VDIQ

  (Dita kur vdiq këngëtarja e madhe e xhazit Billie Holiday)

  Ora 12:20 në Nju Jork, e premte
  Tre ditë pas ditës së Bastijës
  Viti 1959 dhe unë shkoj të marr një palë këpucë
  Sepse do të zbres në orën 14:19 dhe në Easthampton
  duhet të jem në 7:15 dhe pastaj do të shkoj drejt e për darkë
  Dhe nuk i njoh njerëzit që do të paguajnë për mua
   
  Eci në rrugën e errët që ende s’e ka kapur dielli
  Marr një hamburger dhe një birrë dhe blej një
  Ndyrësirë; New World Writing dhe shoh se
  ç›të reja kemi nga poetët e Ganës
  Pastaj shkoj në bankë
  Dhe Miss Stillwagon ( emri i parë Linda, dikur ia kam dëgjuar )
  Nuk e ka parë asnjëherë balancën time të parave
  Dhe në Golden Griffin marr një Verlain të vogël
  Për Patsy-n me vizatime nga Bernard, megjithëse unë mendoj për
  Hesoidin, përkthimin. Po dhe për Richmond Lattimore apo
  për dramat e reja të Brendan Behan’s, ose Le Balcon ose Les Negres e
  Genet, por jo, unë jam lidhur pas Verlaine
  Pasi praktikisht dua të fle pa dilema
   
  Dhe për Mike, unë thjesht shëtis në Park Lane
  Futem te tregtiza e pijeve dhe pyes për nje shishe Strega
  Pastaj kthehem nga kam ardhur te 6 Avenue
  Kaloj nga duhanshitësi te teatri Ziegfeld dhe si rastësisht
  pyes për një stekë me Gauloises dhe një tjetër me
  Picayunes, dhe marr një New York Post me fytyrën e saj në faqen e parë
  dhe jam i mbytur në djersë dhe, për këtë shkak,
  mbështetem te dera e Xhonit te 5 Spot,
  ndërsa ajo këndon si me pëshpërimë dhe Mal Waldron
  i bie pianos, të gjithëve dhe mua na mbahet fryma.


  AVE MARIA

  Nëna të Amerikës
  Lërini fëmijët të shkojnë në kinema!
  Nxirrini jashtë shtëpisë që të mos shohin punët e rëndomta që bëni ju
  Është e vërtetë që ajri i pastër është i shëndetshëm për trupin
  Po për shpirtin
  Që rritet në errësisrë, i ushqyer me imazhe të argjendta?
  Kur të plakeni, siç ndodh me njeriun kur i vjen mosha, ata nuk do t’ju urrejnë
  Ata nuk do t’ju kritikojnë, sepse nuk do të dinë shumë gjëra, nuk do të udhëtojnë nëpër vende të tjerë magjepsës
  Ata vetëm do të mbajnë mend një të shtunë padite kur panë hokej
  Ata madje do t’ju jenë mirënjohës për përvojën e parë seksuale
  Që ju kushtoi vetëm 25 cent dhe nuk e prishi fare qetësinë familjare
  Ata do ta marrin vesh nga vijnë ëmbëlsirat dhe çanta falas me kokoshka
  Po aq falas sa largimi nga filmi para se të mbarojë
  Me një të huaj të këndshëm shtëpia e të cilit është te Parajsa e Tokes Blgd
  Pranë urës Williamsburg
  O, nëna, ju i bëni kolopuçet e vegjël kaq të lumtur
  Ngaqë askush nuk i merr nëpër filma
  Dhe kështu ata nuk do ta kuptojnë ndryshimin
  Dhe nëse dikush i këshillon të përplasen me jetën
  Të jenë të kënaqur me të dyja mënyrat
  Në vend që të varen në kopsht, ose lart në dhomat e tyre duke ju urryer
  Para kohe sepse ju ende nuk keni bëre ndonjë gjë të keqe
  Përveç mbylljes së tyre ndaj gëzimeve të errëta
  Dhe kjo e fundit natyrisht që është e pafalshme
  Kështu që mos i mallkoni dhe, nëse nuk do ta merrni seriozisht këtë këshillë, paqja në familje do të prishet
  Dhe fëmijët tuaj vazhdojnë të plaken dhe verbohen para televizorit duke parë
  Filma që ju nuk i linit t’i shikonin kur ishin të rinj

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË