More
  KreuLetërsiBibliotekë"Vjeshta e ndjenjave", poezi nga Dhimitër Pojanaku

  “Vjeshta e ndjenjave”, poezi nga Dhimitër Pojanaku

  SI DRITA E HËNËS SË NGRËNË…

  Vetmia ime është si një zog miturak.
  Këndon
  Por nuk ka krahë për fluturim.
  Me këmbkat e brishta mezi shkon nga foleja gjer në prag.
  E lodhet,
  S`mundet më tej.
  Nuk është e zonja për udhë të gjatë
  e, jo se jo,
  As për shtegëtim.

  Ajo e di këtë
  E shpesh bie në trishtim.

  Zëri i ëmbël nuk i shkon dot lart e larg,
  E kthehet tek unë.

  Prapëseprapë
  Edhe kur vjen vetë
  Edhe kur e thërras,

  Më gëzon,
  Se meloditë,
  Nuk i ka asnjëherë njësoj.

  Vetmia ime ka dritën e hënës së ngrënë.


  KËPUCËT E VJETRA

  Kur të shkoj andej, tha, andej nga dielli firon e më nuk mbretëron,
  Mos më blini këpucë të reja.
  Më vishni ato të vjetrat, ato më besniket
  Se dinë marifete e ndoshta më gjezdisin ndonjëherë…
  Këpucët e reja andej,
  Nuk i njohin rrugët.


  VJESHTA E NDJENJAVE

  Të duhesh e të shihesh vetëm nga larg
  Është si të digjesh pa zjarr.
  Një vorbull zigzag e tymtë  që bren me nge e zhurmshëm
  si mjegull brenda shpirtit.
  Se largësia nuk ka fuqi të japë atë flakë sa të ëmbël, po aq të qetë e të rrëmbyer.
  Atë flakë herë të prushtë e herë të zjarrtë
  Që jep nga afër dashuria.

  Atë flakë që pas djegjes,
  Fal atë hirin çlodhës prej pushi të pjalmtë.

  Të duhesh e të shihesh vetëm nga larg,
  Herët a vonë,
  Ndjenjave u vjen stina e vjeshtës.


  SHINAT E BRAKTISURA

  Dy qyqe jemi.
  Vajtojmë mbi vdekjen tonë.
  Bari që së gjalli na ka mbuluar,
  Nga dhimbja nuk rritet,
  Zvarritet.
  Një fishkëllimë,
  Vetëm një fishkëllimë treni
  Do na i kthente fyejt e ngrira
  Në tela violine.

  Dëgjohet?!

  Na u bë një jetë
  Me veshët përpjetë…


  NATË PA HËNË

  Sonte, vajza e vogël e shtëpisë në  bjeshkë,
  Nuk u ul për darkë.
  I mban mëri vëllait mos ja ka fshehur hënën
  siç bën me kukullat.
  Me sytë qepur dritares,
  Sheh vetëm qiellin.
  Poshtë kopshtit,
  Nata vërtitet si lakuriqët e vet
  E thyen krahët nëpër  degë.
  Jashtë dritares,
  Trishtimi i vajzës varet si një lule gati në të çelur.


  TANI…

  Po nis e qëmton një brymë e butë
  Mbi shpirtin tim.
  Dhe ndjej se shpejt,
  Pothuaj ja, tani,
  Do bie në melankoli.
   
  Përkulur si fije bari,
  Ndër ngashërime
  Ushqej dashuri
  Shëroj dhimbje.


  BILETA E KTHIMIT

  E kam në xhep, por në shpirt më dhemb,
  Më ther.

  Do e gjej persëri nënën në fjalë?
  Apo, të paktën, ta arrij pak para perëndimit…
  T’i vë pëllëmbë zemre e gjaku dhe ti’a ndal pushimin?!
  Ç’marrëzira them!
  E di se do më presë!
  Nëse vij në verë,
  Do ma ruajë argjendin e stërkalava të dallgëve
  Mbi neonet e bregut,
  Nëse vij dimrit,
  Do ma ruajë aromën e oborrit nga rrushi me erë
  Dhe jargavani vjollcë,
  Do t’i ruaj për mua fjalët e mjalta,
  Do ma mbajë fshehur vazon me reçel manaferre,
  Do më kërkojë ta vë kokën mbi preherin e saj, si mbi pupla shpendësh
  Gjatë rënies ndër fluturime,
  Do të kem ende atë prehër fole ëndrrash,
  Mbytje pusesh për dëshpërimin,
  Rrahje për zemrën,
  Altar rrëfimesh….

  Do më shtrosh, nënë me gishta balsam, ndonjë flok’ të pabindur?!


  YJET MBI SHKRETËTIRË

  Era e dunave
  U`a ka bërë sytë të turbullt,
  Të verdhë.

  Shkëlqimi i tyre natën,
  Eshtë mirazh.


  LULJA E THARË

  Jam e tharë por jo e vdekur!
  Do të jem për ca kohë ende gjallë.
  Gjersa,
  Në damarë,
  Të mbarojë së rrjedhuri
  Edhe pika e fundit e lëngut të kujtimeve.


  DËBORA E BURGOSUR

  Më kanë mbyllur në këtë glob qelq
  Më keq se një pre në çark
  E po pëlcas.
  Thyejeni në dal! 
  Mjaft e tundët dhe e  shkundët, Ai që u duket si vallëzimi im, Është  dhimbje ime,
  Vaji im!

  Thyejeni, të dal,
  Të bie nga qielli mbi mal,
  Të tretem dal – e – ngadalë mbi flokët e një vashe,
  Supet e një trimi,
  Doçkat e një fëmije.

  Bëjeni copë e çikë këtë 
                                            qelq-burg
  Në keni sadopak dhembshuri
  E lermëni të
  Të bie,

  Si fjalë lirie,
  Si ëndërr dalldie,
  Si push dashurie…

  E
  Mbyllur,
  Kam  ftohtë.


  MOS VONO!

  Vëre dorën nazike mbi plagën time të hershme.
  Rrëshqiti mollëzat lehtë, symbyllur.
  Trokiti butë si mbi kapakun e një arkëze kujtimesh.
  Vetëm ti që e krijove atë plagë, mund ta kuptosh në është shuar krejt apo fshehur, regëtin.
  E nëse pikas që dhemb akoma dhe do të ma thuash,
  Mos vono!


  GJETHI I RI

  Je kaq i vogël gjethi im, 
  Smeraldi im!
  Ky fllad për herë të parë po të përkëdhel fytyrën
  si gishtat e dashurisë  mbi faqet e një vajze.
  Ti lodron.
   Damarët e hollë e të shndritshëm si fildispanjë,
  Ëmbël, dridhen …
  Mos ju jep me tërë shpirtin kësaj ere!
  Duaje nga pak!
   Shtërngo gjer në asht degën që të ushqen,
  Se kur të vishesh si princ,
  Me ngjyrat më të praruara në botë,
  Kjo erë mund të bëhet e prapë,
  Mund të të  rrëmbejë nga dashuria a xhelozia
  Dhe, ku i dihet ku do të shpjerë…
  Gjethi im smerald,

  Ruaju në vjeshtë!


  “SHKËMBIMI”

  Kur bubullin, shkrepëtin e zigzage vetëtimash qiejt ndezin,
  Janë shenjat se Ferri ka festë.
  Dy botët e përtejme kryejnë shkëmbimin:
  Ferri, ngjit lart ata që ligësia u kish sakatuar të vërtetën,
  Parajsa, zbret poshtë banorët me karta të rreme.
  Festa është  krejt e Ferrit!
  Të shkëmbyerit për Lart përcillen me nderime mbretërore,
  Por edhe të zbriturit, 
  Parajsianët,
  Ferri i pret me ngazëllim!
  I çon përnjëherë te punishtet e  baltës
  Ku u mëson me zell artin e bërjes të poçeve,
  Zeja më e vjetër në çdo cep të së Tijës perandori.

  Ndaj mos u trembni kur shkrepëtin e bubullin!


  BËJNË SIKUR …

  Janë “zbutur”.
  Grindjet e zënkat që  i mprihnin dikur gjer në shkëlqim,
  Kanë  humbur fuqinë.
  Netëve, tani, mëria zgjat pak 
  ,,,,,Thua se nuk e njohin,
   Sherret të mëdha a të vogla
   U duken si lojra,
   Ndaj  më nuk mbyllen netëve si molusqe,
   Nuk kthejnë kurrizet,
   Afrojnë barqet e buta.
   Zënkat e grindjet janë vjetëruar…
   Se tani,
   U mjeshtëruan,
   Të bëjnë sikur nuk dëgjojnë
   Kur ciflosjet e shpirtit,
   Honeve bien.


  ROJTARJA E FUNDIT E “FARIT”

  Mbylli sytë edhe e fundit e një brezi
  Edhe pse breznitë e reja e ruanin si  ikonë.
  Tek ikte dëgjohej ulërima e  çelësit që mbyllte kështjellën.
  Dhimbja për ‘ish më e madhja,
  Se ish  krejt ndryshe,
  Se freskoi e bashkoi gjithë dhimbjet e ikjeve…
  Iku rojtarja e fundit e farit…
  Iku duke lënë si testament  epilogun e një sage jete…


  MALLËNGJIMI

  Është ajo ndjeshmëri e drithëruar
  Që befas pushton shpirtin
  E rrjedh nëpër trup
  Si ajo vijëza e ujit mbi pllajë, 
  Mbushur radhë – radhë me sumbulla të përndritura
  Nga lojërat me diellin.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË