More
  KreuLetërsiBibliotekë“Triptik i paemërt”, poezi nga Marsela Neni Haxhimusai

  “Triptik i paemërt”, poezi nga Marsela Neni Haxhimusai

  I.

  POEMË E GJALLË

  I dashur

  Ndjesi fluturake më sjellin tek ti

  Dhe udhës çelin trëndafila

  në janar

  Nisa t’ia nxë fillin një poeme

  Pasi ia lava këmbët

  në lotët e drenushës brenda vetes

  Ajo ka një veshkë

  Një këmbë e hedh shtrembër

  Me tjetrën mban drejtpeshimin

  Dekoldeja pak e rrudhur

  Stithami i dhemb nga

  Spondiliatroza

  Dhe shpesh i shqipton keq fjalët

  Është a s›është

  një poemë e gjallë

  me krahë dallëndysheje

  Zemërimi i thinjet bukur

  Në harkhënat përmbi

  Kraterin e Avernos që të shpie

  Në zgavrat e fundbotës tënde të etur

  Për të mbramën plandosje qiellore

  Mbaji erë

  E ndien

  E kam parfumosur

  Me esencën e trëndafiltë të kurmit tim

  Kulluar pas ngjizjes së yjve

  Me ngrohtësinë e gjinjve i treta fjalët

  Që t‘i bëja të prekshme

  Ah fjalët e magjisë dehëse

  Gji lulesh për dimrin tënd

  Mos më qorto për të pathënat

  Mos m‘i numëro gabimet

  Kam nisur një poemë për ty

  Një poemë kaq të papërsosur

  Si ti

       Si unë

              Si NE

  Kur jetojmë si një mollë e ndarë

  përgjysmë

  Në të njëjtën shportë.


  II.

  BALSAMI I GALAADIT[1]

  Përjetë shituar në një varg

  ngujuar në nurin

  e një poeme të gjallë.

  Mos e pandeh ndarjen

  më të lehtë se vdekja,

  dhemb qielli i syve rënë ndër liqe.

  Të gjitha rrugët më shpien tek ti

  po asnjë Hyj s’më udhëheq

  në vallen krahëthyer të frymës.

  Kript’ i zymtë m’i zhbën valët e prushta

  se u krijua për t’u dashur në tjetërbotë

  kush u lind për të vdekur dy herë.

  Nëse qiejt thërrasin, mëkojnë brenda nesh

  Balsamin e Galaadit mbi plagë

  Kujt vuan nga dashuria, o Zot, jepi uratë!


  III.

  FRISSON NEUF*

  Ah…me ata sy

  që më ke ti!

  Më harpohet në terr

  një ndjesi e zorshkrueshme

  siç shkrifen qiellit

  retë në stuhi

  një “frisson neuf”[2]

  një zjarrmi

  më fryn ndër vete

  si vdekje e ndershme[3].

  O hisja ime e diellit!

  Ndriçoma pistën!

  Drejtomë!

  S‘di ta vallëzoj këtë vals…

  (2022)


  [1] Balsami i Galaadit- bimë e çmuar me veti shëruese që përmendet në Bibël. Përbërës i parfumit të parapëlqyer të Kleopatrës, mbretëreshës legjendare të Egjiptit.

  [2] frisson neuf- frengj. drithërimë e re

  [3] vdekje e ndershme- asosacion tekstor për „ Vdekjen e Nositit“ të L. Poradecit.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË