More
  KreuLetërsiBibliotekë"Strumbullari i diellit je ti", poezi nga Ann Smith

  “Strumbullari i diellit je ti”, poezi nga Ann Smith

  Përktheu Qerim Raqi

  Strumbullari i diellit je ti
  që depërton poshtë nëpër
  barin tim të njomë
  ndriçuar nga lëngjet e ëmbla
  që zgjohet nga prekja jote

  Diell mund të jesh tani
  që ngre përpjetë pyllin tim të prerë
  e tërheq nga vetja dhe hyn nëpër
  vjollcëgështenjën e trëndafilkuqen
  drejt buzëve mbërthyese që thërrasin
  për t’u gjetur

  Valëzat godasin klap-klap
  fundin e anijës sime
  Gjëmime të gjata vijnë
  drejt bregdetit tim
  Valë të zjarrta me lavë që mbulojnë
  tokën time

  Tani janë qetësuar paksa
  janë tërësisht të qeta e lehtë të shuara
  derisa buzët përsëri të thërrasin nga larg
  dhe ti të vish pa i dëgjuar


  Ende po dridhem- ti më ke tronditur
  më ke tronditur thellë – 
  ti ke prekur diçka 
  shumë thellë në mua
  Nuk mund të bëhej ndryshe

  Unë po vdes
  ti po i mbulon të tëra
  themelet e mia
  unë këlthas
  në një tjetër vetëdije

  Është rrezik
  për jetë a vdekje
  Kur hap sytë
  ti më ke lindur

  Ti më kryqëzon
  Unë vdes
  ti më rilind

  ti hedh lëngun tënd drejt vrimës sime
  unë jam toka ku ti hedh lëngun
  unë jam shkëmbi drejt të cilit ti vibron
  jam bregu ku ti lëshohesh
  Në vrimë e përzijmë lëngun
  e shpërndajmë gjithandej
  e përziejmë dhe ripërziejmë
  lëngun e dy botërave
  një e tretë krijohet
  jashtë nesh
  dhe e jona


  Sonte shpërtheu një enë gjaku
  u zgerua shpejtë
  doli jashtë e nxehtë ngjyrë purpuri 
  në seksin tënd

  e ndjeva shkrehjen
  e purpurit të nxehtë
  ty të ndeshi një liqen i vogël 
  i kuq


  Janë duart e tua
  me të cilat ti flet me mua
  jo fjalët apo sytë
  me asnjë pjesë tjetër
  tënden
  si me duart e tua.

  Prandaj
  nëse më pyet
  si është malli im për ty
  do të përgjigjem

  Është dora jote.

  Dora ime në dorën tënde të ngrohtë
  dora jote në qafën time
  dora jote në errësirë
  dora jote rreth zemrës sime


  Ujë gjallë je ti në mua
  gjithandej me mua.
  Lëngun tënd e bartë në një legen
  ujë i gjallë i lëvizshëm
  me ngjyrën e hënës ndriçuese me tufa të vogla bore
  me fara të vogla të nxehta që
  vrapojnë përreth.

  Lëngun tënd e kam me vete
  kur eci
  nuk e lëshoj
  e mbaj brenda në mua

  Dua ta kemë me vete
  kur kaloj urën
  dhe takoj njerëz në mëngjes.

  Ti më bënë që t’ i dua njerëzit
  dhe gjithë botën kur ti
  hedhë lëngun tënd shi
  mbi shkëmbin tim 


  Herdhet e tua në dorën time
  pulsi yt shteg i enëve të mia të gjakut
  i ëmbël trupi yt për buzën time
  e puth ajrin sepse ajri
  je ti


  Si rrebesh shiu
  ti shkrehesh në mua

  më mbulon me
  borë të ngrohtë

  rregullon për ne të dy një fole
  në buzëqeshjen tënde


  Sa i bukur bëhesh nga epshi
  fytyra mollëzat e faqeve të plota
  të tëra me mirrë vërshuese

  Sa i bukur je
  kur merr
  si një fëmijë

  Sa i bukur që je
  me duart e shtrira
  si shpirt dielli

  Atëherë unë dua të hidhem mbi mirrë dhe skumri
  të t’i mbërrijë të gjitha vrimat
  të tëra gojët
  të tëra puset e hapura. 


  Me shi më është mbushur dhoma
  shumë e pasur jam tani me shi
  me pasuri të blertë
  me freski shiu


  Si një zog 
  i ngrohtë që pulson je ti
  në mua

  I paqëndrueshëm dhe i fuqishëm
  shkrehesh

  Tani rritet
  bota ime
  përkëdheluese


  E kam parë tek ti
  shikimin që unë e dua
  ti kafshon frutin e jetës
  që kurrë nuk do të 
  marrë fund

  Ai që mund
  të kënaqet kështu
  ai është i dashuri im


  Mendimet e mia kënaqen tek ti
  dhe këmba ime ka mall për dorën tënde

  Më pëlqen të vij tek ti
  në mëngjes
  kur ti je i rëndë ,i nxehtë dhe i butë
  një fole e butë një mullar bari
  mbuluar me trupin tim

  Dashuria ime është e menjëhershme
  sepse ti nuk zbrapsesh
  por më lë të qëndroj
  Me ty dua të vazhdoj

  Kam mall për dorën tënde të ngrohtë
  dhe barkun tënd që më përshtatet


  Sonte kalëroj kuajt e mi drejt
  asgjëje

  Sonte nxitoj kah deti
  ku vera është akoma
  ku lakuriqi i natës godet mbi ujë
  dhe skajet e mëdyshjes përcjellin valët
  nën dritën e hënës

  Unë të marr dritën e hënës mbi ujë
  dhe etjen e barit të njomë
  dhe me qejf dritën mbi qiell
  ku dita merr fund
  dhe ndizet ylli i parë i natës
  kur kalëroj kuajt e mi
  drejt hënës 


  Sot kënaq veten time
  sepse dua të bëjë dashuri

  Sot i tërë trupi është
  i gudulisur në lojë ledhatuese
  sepse ka dalë nga përqafimi yt


  Ti erdhe 
  erdhe vonë
  unë vuaja si një shtazë
  nga shqetësimi nga plaga
  nga dyshimi
  pa ty e lënduar
  çdo orë e mallëngjyer
  nata e bardhë tërhequr
  mëngjes i pavullnetshëm

  Ti më ke bërë një grua të zakonshme
  që nuk dëshiron 
  të jetë vetëm 
  që dëshiron të jetë vetëm
  me ty


  Nuk ka dritë më të fuqishme 
  se drita në sytë e tu
  Më e fuqishmja dritë është 
  drita në sytë e tu

  Nuk ka asgjë tjetër që shkëlqen
  sikur sytë e tu në mëngjes
  dhe kur i shoh
  shkëlqejnë edhe sytë e mi


  Kur më thua 
  e dashur
  ti bënë një pretendim
  në mua.
  Jehona e kësaj 
  fjale
  mbulon krejt trupin tim
  dhe e bënë të këndoj.
  Kjo fjalë, e dashur
  është shi për trupin tim


  Unë përkëdhel trupin tim
  tërë kohën
  për ta ngushëlluar.
  Zëri yt është aty brenda
  por më thuaj
  çfarë të bëjë trupi im
  pa ty

  Unë ledhatoj trupin tim
  tërë kohën
  pa ty
  Dëgjoj shiun
  Shi bie në zemrën time
  por çfarë të bëjë trupi im
  tërë këtë kohë të gjatë
  pa ty


  Sot vetknaqem
  sepse unë jam i dashuri

  Sot i gjithë trupi im
  i ekscituar lozë ledhatueshëm
  ngaqë ka dalë
  nga përqafimi yt


  Unë asgjë nuk di për ty
  por dua të të shoh
  kur bëjmë dashuri

  Ta masë shkathtësinë time
  me shprehjen e fytyrës tënde?
  Dëshiron që të shpërthej? 

  Dua që të jetë
  aq i fuqishëm
  sa ti ta harrosh veten tënde
  dhe të bërtasësh


  Fillimisht u ndez një dritë e vogël mes nesh me një zjarr ndriçues
  Ne e dinim që të dy se duhet të vazhdonte
  të digjej
  dhe i bëmë hapësirë, por pikërisht pse e shihnim kështu ai
  e kishte kryer misionin e tij dhe nuk e pamë më.
  Mbase u zhvendos në duart tua ngaqë unë akoma 
  mund të ndjej copëza të vogla zjarresh tek përfshijnë gjoksin tim. 

  Sytë e mi shtegtojnë tek sytë e tu.
  Ato vështrojnë çdo detaj me radhë.
  Duan të shohin secilën gjë veçmas.
  Secilën balluke të zezë të flokut tëndë. 
  Është një pjesë e errët në nënsqetulla, një tjetër mbi krahun tënd ndriçuar nga drita
  Ka çaste që ne lëvizim me erën 
  si një trung dhe kurorë e vetme.
  Ndoshta atëherë ne tingëllojmë si Një Zë i vetëm, sikur kur vëmë veshin mbi një kalli në erë.
  E kam dëgjuar atë zë si një shushurimë të ngadalshme ere
  që depërton thellë në brendinë e viteve të pemës.
  Kur shkruaj kështu sytë më mbushen me lot dhe
  dhe goja me krip
  Ç’ mall është ky që na afron me origjinën tonë
  sikur të rridhnim nga deti? 
  Unë kam notuar një herë nën hije dhe kam parë thellësinë
  dhe e kam ndjerë se si më tërheqte.
  Fëmijët nganjëherë mendojnë se kanë dëshirë të vdesin në det.
  Por kripa që vie në sytë dhe në gojë
  është shenjë e jetës, është thellësia
  që vie mbi siperfaqe, pra lëre të ngrihet, qetësinë,
  është aty afër.
  Duart e tua krijojnë nga trupi im gjire deti
  ku uji ka qejf të rri.
  Ato bëjnë njolla nëpër stomakun tim
  një kërpudhë vjollcë me një kapelën
  valore bëhen një. 

  Kur të mplakesh do ta kuptosh, thua ti
  Unë jamë një pjesë e jetës tënde. 

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË