More
  KreuLetërsiBibliotekëSokol Zekaj: Rreth një arti poetik

  Sokol Zekaj: Rreth një arti poetik

  Kjo poezi është shkruar për të nderuar poetin Arthur Rimbaud si edhe të tjerë si ai, poetë të mëdhenj, të ndaluar, jo për të stigmatizuar botimet e një kohe pasi për to, siç dihet, kam shprehur respektin tim në esenë Jeta dhe libri. Por botime të dobëta ka pasë atëherë e ka edhe sot, them, jo më pak. Ndryshimi është se atëherë dobësitë vinin nga fuqia e pushtetit, kurse sot vijnë nga liria.

  TRI TERCINA PËR TË NDERUAR RIMBAUD-NË

  Jam në një hije me një libër në dorë
  Mendime, kujtime më vijnë si dridhje dheu
  E gjitha kjo ka lidhje me Rimbaud-në

  Ç’luzmë m’i trazon poshtë nën kafkë flokët
  si dikur ndër përroje zallit të djegur
  kur shkoja rënduar nën diellin e zhegut?

  A mos shpirtrat e zogjve i lënduam me shokët
  ndërsa shuanin etjen ujërave të sheut?
  -Jo, janë orët që ke vrarë kur lexoje mediokrët!

  1993/2023

  Një shtesë shënimi për më të vëmendshmit:

  Me sa duket, kjo poezi ka në vete një lëndë të fortë, të pakonsumueshme nga koha pasi jam marrë disa herë me të. Te përmbledhja “Nga dëshira për të jetuar”, kam paraqitur një variant të ripunuar të saj por në botimin e parë te libri “E pamundura”, 1993, poezia fillon me këto vargje:

  Lexoj Rembonë dhe sikur e shquaj
  Te mjegulla gri mbi pyllin e zi

  Për mua, janë disa gjëra si kjo këtu, dhe si kjo poezi, që përbëjnë argumentin e të qenit tim poet.
  Më duhet të them gjithashtu se kjo, në atë kohë, nuk vinte nga ndonjë njohje e madhe e veprës së poetit francez, por ajo pak njohje ka mjaftuar për të më dhënë impulsin më të fortë poetik ndër të gjitha leximet e mia deri atëherë, e më pas, deri sot

  Kjo poezi është botuar te libri “Zogjtë e perëndimit”, 1995. Nuk është përfshirë në përmbledhjen “Nga dëshira për të jetuar”, 2020.


  PËR T’MË KUJTUAR MUA

  S’e kam parë kurrë Parisin
  ëndrrën udhëtare në botë
  me urën Mirabo mbi Senë
  dhe imazhin e Rembosë,

  dhe me një çift pëllumba natyrisht
  majë më majë çative
  për t’më kujtuar mua thirrjet e fëminisë
  buzë lumit të vendlindjes.

  1995

  Kjo poezi është shkruar, dhe gjithashtu botuar, më 1995 te libri “Zogjtë e perëndimit”. Aty mban titullin “Dita që perëndon si shpresë”. Por botimi i parë, nuk është përfshirë në përmbledhjen me titull “Nga dëshira për të jetuar” ndërsa tash, këtu kemi një variant të dalë nga ripunimi i saj. Motori që ka vënë në lëvizje të shkruarit e kësaj poezie, gjithmonë ka qenë dëshira për ta nxjerrë këtë personazh vezullues të eposit nga skematizmi folklorik dhe për ta sjellë më pranë natyrës njerëzore, përmes mjeteve të poezisë që garantojnë një lexim të këndshëm, një kënaqësi estetike dhe shpirtnore.


  KANTATË PËR TANUSHËN

  Mjalt dhe helm, Tanushë, kjo kupa e jetës
  vashë me qerpikun si krah’ i dallandyshes
  ti që të shoh
  me gishtat e hollë mbërthyer në shkëmb
  si një meduzë e flakur nga deti,

  Oh! Ti je e flakur nga fati
  e flakur nga mamë dhe atë
  nga shtëpia ku linde
  nga porta e madhe prej ku
  të qe shfaqur bota me më shumë ngjyra
  se lulet që të vareshin ndër dritare
  Kush je ti?
  Njëfarë Helene por më afër zemrës–

  Ndërsa i dashuri yt pret në pranga
  mes një ushtrie që dëgjohet
  ma shumë se shihet-
  e tërhuzët, nën shtylla dhe zjarre-

  Dhe dielli që larg perëndoi
  në det / la në qiell
  një hanë vezulluese / si një kamë
  me majën te zemra jote…

  Por ja: një erë e artë t’i trandi hijet
  dhe një zog i beftë ta përshkoi ajrin

  dhe një zë t’u dha mbi shkamb
  me lahutën e detit:

  ……………………………………………..
  Ku e ke n’oren mori hanë
  Ku e ke n’oren mori zanë
  ………………………………………………

  Pra, hiqe atë gur nga qafa si zambaku
  dhe gjoksin mbushe plot me lulet e bregdetit
  dhe lulet lagi me lotë krahnori
  si yjet që muzgut bien në det

  a si mendimet kur pikojnë të arta
  nga një zemër në plagë dhe dashuri
  që prapë jetën e ndjen si detin
  e pamatë që shëron vetveten
  se e bekuar është dita që perëndon në besim
  qoftë dhe pa e ditë te kush a në çfarë…


  RRETH NJË ARTI POETIK

  Duhet me u ndie plot emocione jete
  për me u ndie plot poezi
  si kova në shi nën një strehë shtëpie.

  *
  Kush e lexoi vërtet poemën
  ndjeu që nuk e mori thjesht me sy
  as thjesht me mendje
  por me të gjitha poret e qenies
  siç marrim erën e detit
  në port, natën
  tek presim anijen që po afrohet
  ndër vezullima
  dhe do na sjellë njeriun e dashur.
  *
  Në rrugë qytetesh
  unë eci shpejt
  se e di që nuk i gjej
  ato çfarë kërkoj

  Në rrugë fushash
  shkoj penguar
  në një panair vegimtar
  gjërash që më ofrohen

  Por në kthim… unë…
  njësoj, duarzbrazët…
  I them vetes: Banka e Poezisë

  është kudo dhe askund…
  …Vonë vë re grimca ari
  që, pa e ditë, i paskesh’…

  ***
  Në fushën e lulëzuar të poezisë
  ndajfoljet vegjetojnë në hije metaforash
  si bari i keq në hijen e një peme!

  ***

  U mblodhën fjalët e një poezie
  të binin dakord për kuptimin…
  Por, sa nazelie
  këto fjalët e metaforave!

  ***

  Shkrova një poezi dhe dola i kënaqur
  se pashë që isha i qetë
  pa asnjë shqetësim se ç’do të ndodhte me të
  se ç’do të bënte vetë kjo
  në botën e panjohur të Poezisë
  ku ndodhin të gjitha fenomenet e Natyrës…
  Ajo thjesht u shkrua dhe do të mbetej përgjithmonë
  në jetë të jetëve
  që janë së paku sa jeta ime

  ***

  Kështu, tash mundesh me shkue poezi
  me iu qasë botës se je e saj
  dhe unë me qenë vetëm me veten
  pa rëndësi dhe pa vëmendje

  si lëvoret e portokallit mbi tryezë
  si këmisha hedhur në shpinën e karriges
  si buzëqeshja që ia dhuruam ditës
  teksa ajo po zbardhte

  a si ironia e harruar
  mbetë në cepin e buzës
  gaztore a idhnake

  një dite atipike të një stine-
  një pupël e pakapshme drite
  e zogut të jetës…

  ***

  E mblodha këtë natë
  në dorë,
  e hodha në gotë
  dhe aty ranë drita, hije, yje, hënë
  pa fjalë, dhe yje që këputen
  Dhe piva gjithë i qetë
  por plot përfytyrime
  pak nga pak gjithë natën

  deri sa zbardhi
  mbi male e në shpirt
  dhe gota tingëlloi me ditën!…

  ***

  Nëse për natyrë, mendimi
  teksa ndërron trajtë, të jep lodhje,
  tjetër shfaqet frymëzimi
  si një burim te një gurore.

  ***

  Kush po kthehet në vendlindje
  gjendet në këto rrethana, thotë Mjedja:
  Bylbylat po e marrin me vedi!-

  Si ti që merr një libër poetik në duar,

  ***

  Nganjëherë metaforat dalin nga poezia
  duke shkundur dritë dhe ngjyra
  si rosat kur dalin nga pellgu
  dhe shëtisin lëndinës së së gjelbëruar.

  2023


  JETË BALADASH

  Nëse je ulur n’anë liqenit
  me një libër poemash në shpirt
  dhe sheh tri gra veshur në të zeza
  tek hedhin valëve trëndafilë

  ty do t’kujtohen varkat pas mesnate
  nën sy dritash të paqeta shtëpive
  dhe si velë e hollë një melodi balade
  që në dritë qielli valëve ua përkëdhel kurrizin

  Atëherë poemat që shkrove dikur për liqenin
  kanë me të shkëlqye në idhnim,
  ndërsa vetima kregce ta përshkojnë zemrën
  si në shiun që bie mbi një trëndafil.

  2021


  LULET E NJË RRUGE

  Lulet në rrugën e xhamisë Ebu Beker
  kanë formë zemre
  dhe kanë aromë librash të vjetër
  ndërsa lexohen si rubaira persiane

  2008


  KOPSHT

  Kaltërsia kundruall
  Dhe dridhja në shpirt

  Dhe freskia që shëtit mes pemëve
  Dhe qetësia përkul’mbi libër
  Balli i bekuar

  Dhe shenjtnia e dallëndyshes
  Pranuar pa kurreshtje

  Si Vdekja e panjohur

  2008


  NJË DITË VJESHTE

  Jam në një bar. Ditë vjeshte
  mendoj një poezi
  Drita jashtë asht e mugët
  se asht vranët. Bie shi

  Por tej rrugës, nj’argjendari
  shikimin ma ka kapur
  teksa shkëlqen dhe farfurin
  e gjitha një brilant i hapur

  2022


  PËR NJË VDEKJE

  E mora atë emër
  në dorë,
  e shkrova në një guacë
  hidhërimi
  dhe
  e hodha errësirës
  kah yjet

  Tash kujtoj si përgjoja
  dritares
  tingullin që hapej
  teksa një anije
  çante ajrin
  asaj nate
  me qiell të kulluar


  JETA JONË

  Jeta jonë është si frutat e shtrenjtë
  me më shumë se një shije
  Në do e kërkonim me një shije t’vetme
  do mund t’na dilte një frut i hidhtë

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË