More
  KreuLetërsiBibliotekë"Shtegtim vargjesh", poezi nga Loreta Schillock

  “Shtegtim vargjesh”, poezi nga Loreta Schillock

  Loreta Schillock, e njohur në kulturën dhe në letërsinë shqiptare si përkthyese nga gjuha shqipe në gjermanisht dhe nga gjermanishtja në shqip e disa prej autorëve të mëdhenj dhe kryeveprave të letërsisë shqiptare e gjermane si Heinrich Heine, Franz Kafka, Arthur Schnitzler, Ismail Kadare, Dritëro Agolli, Xhevair Lleshi, Arian Leka, Azem Deliu, Besim Rexhaj, Mimoza Hysa etj., për lexuesin shqiptar, por jo vetëm shqiptar, është e njohur edhe si poete, e cila lirikat e saj meditative i ka botuar që në bankat e shkollës nëpër gazeta, revista e portale dhe e cila, më në fund, i ka përmbledhur ato brenda kopertinave të këtij libri poetik, i cili i ofrohet lexuesit shqiptar.

  Prof. Asoc. Dr. Besim Rexhaj (Pjesë nga parathënia)


  Iu fal ëndrrës

  Në atë ëndërr mbeti peng pa u kaluar.
  Shpesh e takonte atë ëndërr
  pa e ditur me kë.
  Shkonte e vetme asaj ëndrre
  e çdo ditë
  linte atje diçka.
  Ditë për ditë,
  diçka e diçka…
  Ajo atë ëndërr e donte,
  e deshi
  sa i fali gjithçka.


  Jam…

  Jam natë për dashurinë që s’flet.
  Jam ditë për zemrën që dashuron.
  Jam buzë për mallin e pamatur.
  Jam jetë për jetën që jeton.


  Pak dashuri

  Kur jam vetem për vetëm me ty,
  në dhomë ndodhet
  Asgjëja…
  Kur jam vetëm për vetëm me ty
  një puthje na merr në mbretërinë e
  saj.
  Kur supet të lirë
  ecin mbi këmbë,
  dera hapet.
  Pak më vonë,
  doreza lëviz.
  Në dhomë, asgjë përsëri.
  Vetëm, vetëm pak dashuri!


  ***

  E mblodha dhe shpirtin ta kulloj në gji
  E shuajta dhe fjalën të mos flasë më
  I pengova dhe lotët që më freskonin
  hidhësinë
  Dhe tingujt e tu që ma dridhnin
  dashurinë
  u mundova t’i fshihja.
  Ah, po emri?
  U mundova ta thyej.
  Ah, po copat?
  U mundova t’i zhduk në ajrin që pushtuam,
  por stolat u ngritën, më ofruan rezistencë.
  … Në thyerje
  E lënduar ula zërin
  në shkallët që gjeta,
  në të parën: Lot
  në të dytën: Mall
  në të tretën: Pendim
  Pendim për atë që s’e kuptoi
  kurrë shpirtin tim.


  Kush?

  Kush trokiti mbi nyjen e këputur
  të derës sime?

  Kush mund ta gjejë atë çelës
  deri tek errësira më intime?

  Kush foli ndanë eshtrës
  mbi të cilën u thërmua trishtimi?

  Kush hoqi penelin e zi
  nga ai varr mendimi?

  Kush e ngriti çelësin
  e zbardhi periferinë?

  Ishte ëndërr e një nate
  shpresë, apo zhgënjim?


  Ç’kam kërkuar?!

  Kam heshtur në valën
  e ngacmuar nga kujtimi.
  Kam përbuzur
  miliona zëra nate.
  Jam zënë me qiejt
  për pak hapësirë.
  Kam kërkuar…
  E çfarë më shumë,
  se të isha e lirë?!


  Mos më zgjo!

  Në të ka mbetur pak hare për mua,
  mos më zgjo!
  Qesh, vazhdo!
  Në të ka mbetur pak pikëllim për mua,
  mos më zgjo!
  Qaj, vazhdo!
  Në ke një lule për t’më dhënë,
  një fjalë për t’më thënë,
  mos më zgjo!
  Vazhdo!
  Në një puthje do të kujtohesh
  dashurinë ta freskosh,
  mos më zgjo!
  Puthmë…
  Vazhdo…
  …………………..
  ……………………………
  …………………………………….


  ***

  Jam ulur në brigje kujtimesh.

  Njërën dorë e ngre
  të ma puthë ajri.

  Tjetrën e lag në det
  të dridhem nga ftohtësia

  … për të ikurën…


  ***

  Vetëm me shikime u futëm
  në atë botë.
  Ti nga sytë flisje,
  unë heshtja.
  Ti ecje,
  unë të prisja.
  Takimet i lidhte një puthje
  në ardhje
  në ikje.
  Intimiteti i mesit
  mbeti persëri intim.
  Nga dalja e asaj bote
  une qava,
  ti qeshe si jetim…


  Ku je?

  Unë jam brenda teje…,
  një botë e vogëlth
  me limit të pakufizuar.

  Ti s’e kupton nëse në krah
  më ke mua
  apo botën time.

  Cilën? Cilën?

  Brenda botës sime
  je edhe ti.
  Brenda meje…
  nuk e di!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË