Kreu Opinion Shkrimtaret amerikane që bënë epokë përgjatë shekullit të kaluar

Shkrimtaret amerikane që bënë epokë përgjatë shekullit të kaluar

Meqë dje ishte dita botërore e vajzave, “ExLibris” duke u bazuar në një shkrim të Lindsay Schnell për “USA TODAY” ka përgatitur një shkrim me shkrimtaret më ndikuese të shekullit që lamë pas.

Maya Angelou

Shkrimtare dhe aktiviste

1928 – 2014

Maya Angelou është një ndër shkrimtaret, poetet dhe eseistet më ikonike të të gjitha kohërave. Në vitin 1969, vite para se nisma EdheMua (MeToo) të sillte temën e sulmeve seksuale në bisedat e përditshme, Angelou shkroi lidhur me këtë temë rreth traumave të fëmijërisë së saj në librin me kujtime “Unë e di pse këndon zogu në kafaz”. Si një aktiviste e zjarrtë e të drejtave të njeriut, Angelou u nderua me Medaljen Presidenciale të Lirisë nga presidenti Obama në 2011.


Julia Alvarez

Shkrimtare

1950 –

Puna e autores, poetes dhe eseistes Julia Alvarez shtrihet në një hapësirë kulturore, falë së cilës, identiteti i saj shfaqet si Amerikano – Domenikan. E mirënjohur për romanin e saj “Si e humbi theksin vajza Garcias” dhe “Në kohën e fluturave”, Alvarez ka fituar mjaft çmime, përfshirë Pura Belpre dhe Çmimi Amerikan i Romanit për Fëmijë, Çmimin e Trashëgimisë Hispanike në Letërsi dhe çmimin “F. Scott Fitzgerald” për arritje të huaja në Letërsinë Amerikane. Në 2014, ajo mori edhe Medaljen Kombëtare të Arteve.


Lorraine Hansberry

Dramaturge

1930 – 1965

Mbesa e një skllavi të çliruar, në moshën 29 vjeçare Lorraine Hansberry u bë dramaturgia më e re amerikane dhe e para dramaturge me ngjyrë që fitonte një çmim “New Your Circle”. Fillimisht, ajo e përdori të shkruarin për të shpërfaqur fshehtazi prirjen e saj seksuale si lezbike kur shkruante letra për reviztën “Daughters of Bilitis” në 1957. Krijimi i saj më i shquar është “A Raisin in the Sun”, ku historia rrotullohet rreth një familjeje me ngjyrë në Çikago. Drama e saj qe e para e shkruar nga një grua afro – amerikane që luhej në Broadway.


Zora Neale Hurston

Romanciere, antropologe

1891 – 1960

Një shkrimtare, puna e së cilës ka zënë vendin e saj si ndikuese në histori, Zora Neal Hurtson është bija e një skllavi të dikurshëm në Alabama, por e rritur në Florida. Pasioni i saj për artin u rrit pse ajo ishte me ngjyrë dhe ngase familja e saj merrej me politikë. Ajo shkroi së paku katër romane, dhjetë drama dhe më tepër se pesëdhjetë poezi. Njëkohësisht u mor edhe me studime etnografike në jetën e përditshme të njerëzve me ngjyrë. Libri i saj më i shquar është “Sytë e tyre po shohin Zotin”.


Toni Morrison

Shkrimtare

1931 – 2019

Fituesja e parë afrikano – amerikane e “Nobel” – it në Letërsi, Toni Morrison është autorja e njëmbëdhjetë romaneve, përfshirë “Kënga e Solomonit” dhe “I dashur”, libër që fitoi çmimin “Pulitzer” në 1988. Në 1993, komiteti i çmimit “Nobel” e përshkroi Morrison si një grua “që në romane karakterizohet nga një forcë largpamëse dhe poetikë e rëndësishme, çka i jep jetës një aspekt thelbësor të së përditshmes amerikane.” Në vitin 2012, presidenti Obama i akordoi Medaljen Presidenciale të Lirisë.


Amy Tan

Shkrimtare

1952 –

Historitë dhe romanet e shumëshitur të Amy Tan, përfshirë “The Joy Luck Club” dhe “The Kitchen God’s Wife”, prezantojnë luftën e kinezo – amerikanëve në rrjedhën e shoqërisë. E lindur në Oakland, Kaliforni, ajo e filloi karrierën si një specialiste në zhvillimin e gjuhës dhe më pas, iu përkushtua të shkruarit në të tridhjetat e saj, duke hapur një dritare të re në eksperiencën kinezo – amerikane, pjesërisht me shpjegimin e dinamikave mes nënës dhe bijës. Përgjatë katër dekadave të fundit, shkrimet e saj janë përkthyer  në tridhjetë e pesë gjuhë dhe janë përshtatur për skenën dhe ekranin.

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

Artikujt më të fundit

Vladimir Majakovskij: Flauti i shtyllës kurrizore (poemë)

Përktheu nga origjinali: Agron Tufa Vladimir Vladimiroviç Majakovskij (1893 – 1930) gjithmonë është perceptuar në shoqëri si një...

Ai nuk rendi, por zor se ia kalon kush – Nga Fatbardh Amursi (Rustemi)

Poetit, Faslli Haliti, i qëlloi të ndahej nga jeta në 16 tetorin e ditëlindjes së diktatorit, i goditur për vdekje nga “armiku...

Poeti Laureat, një vlerësim i ri në Shqipëri

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpalli sivjet për të parën herë zgjedhjen e një poeti laureat duke treguar se si ai...

Blini tani në librari ose heshtni përgjithmonë!

Dëmet që shkaktoi pandemia e koronavirusit nuk kursyen as biznesin ku përfshihet edhe ai i librarive. Në shkrimin “Buy from your independent...

KATEGORITË