More
  KreuLetërsiBibliotekëRobert Frost: Ndaloj nën drurë një mbrëmje me dëborë

  Robert Frost: Ndaloj nën drurë një mbrëmje me dëborë

  Përktheu nga origjinali Roland Gjoza

  VENDE TË SHKRETA

  Bie borë dhe nata bie shpejt, o sa shpejt
  Në një fushë që e kam ndërmend prej të shkuarës
  Dhe toka mbulohet me një lëmim të çuditshëm, pothuajse krejt
  Me pak kashtë dhe barishte që shfaqen nga fundet
   
  Dhe pyjet e rrethojnë si gjënë e tyre të çmuar
  Në strofulla janë mbyllur kafshët dhe s’ndihen
  Mua s’më takon gjë, se jam një shpirt i munguar
  Po kam vetminë fillikate, këtë mik pa vetëdije
   
  Dhe vetmia siç janë të gjitha vetmitë
  Do të jetë më fillikate kur të mbetet më pak
  Dhe bardhesia e zbrazët e borës mbuluar me natë
  Nuk ka gojë për të më shprehur diçka
   
  Fusha dhe pyjet nuk mund të më trembin kurrsesi
  As yjet- ku thonë se nuk ekziston jeta
  I kam ngjitur me shtëpinë, brenda duan të më hyjnë
  Për të më trembur, vendet e mia të shkreta.


  PAH DËBORE

  Mënyra se si një korb
  Shkundi mbi mua
  Pah dëbore
  Nga një pemë helmuese
  Ma ndryshoi krejt humorin
  E hidhëroi zemrën time
  Por sa herë e kujtoj
  Më rëndon si një pendim


  MBYLL DRITARET

  Mbyll dritaret tani dhe fushave u jap qetësi
  Dhe drurët, nëse duan, në heshtje le të lëkunden
  Asnjë zog s’këndon, ndonëse i shoh që fluturojnë
  Qofshin humbjet e mia këto
   
  Do të kalojë kohë gjersa kënetat të zgjohen
  Dhe unë të shfaqem më herët se zogu i parë
  Mbyll dritaret tani që të mos dëgjoj erën
  Ndonëse shikoj gjithë lëvizjet e saj.


  NJË BUJK ME PLUG

  Një bujk me plug, kërkojnë ata, borën të plugojë
  Por për të mbjellë s’kanë se ç’t’i thonë
  Veç prej hidhërimit mund ta vënë në lojë;
  Shkëmb dhe gurë mbill tani në borë!


  FAMILJA E TRËNDAFILIT

  Trëndafili është një trëndafil
  Dhe gjithmonë ka qenë një trëndafil
  Por teoria vazhdon përsëri
  Se dhe molla është një trëndafil
  Dhe dardha është, po ashtu
  Dhe kumbulla, besoj unë
  Vetëm dashnorët e dinë
  Çfarë mund të jetë sërish një trëndafil
  Ti, natyrisht, je një trëndafil
  Dhe gjithmonë ke qenë një trëndafil


  XIXËLLONJAT NË KOPSHT

  Në qiellin e lartë të natës yje të pafundmë ndriçojnë
  Poshtë në kopsht fluturojnë xixëllonja që i imitojnë
  Natyrisht, ato nuk e kanë madhështinë e tyre planetare
  ( por kanë një zemër që yjet e vërtetë s’e kanë )
  Në fillim ngjashmëria me yjet është shumë e madhe
  Por zgjat fare pak, se më pas kuptohet ç’janë.


  NJË ZOG I VOGËL

  Kam dashur që një zog i vogël të  mos vinte këtu
  Të mos këndonte te dritaret e mia nga mëngjesi në muzg
   
  Kam përplasur duart te dera që brenda të mos futej
  Kur më dukej se me durimin tim ai po luante
   
  Ndoshta një pjesë të fajit e kam pasur dhe unë
  Zogu nuk ishte fajtor që kënga e tij çelësin kishte humbur
   
  Dhe sigurisht duhet të kishte diçka që nuk shkonte
  Në përpjekjet e mia për të ndalur këngën e zogut të vogël


  AJO ËSHTË SI NJË TENDË MËNDAFSHI

  Ajo është si një tendë mendafshi në fushë
  Në mesditën me diell kur fryn flladi i verës.
  Vesa thahet dhe gjithë litarët rrinë të tendosur
  Lëkundjet e saj të lehta janë aq shumë joshëse
  Dhe shtylla prej dru kedri që e mban
  Është si kulmi që në këmbë mban parajsën.
  Dhe tregon fuqinë e shpirtit të saj
  Nuk varet prej asnjë nyjeje të vetme
  S’lidhet prej askujt, por ka një lidhje të lirë
  Një lidhje të pafundme të mëndafshit dhe mendimit
  Për çdo gjë në tokë, kompas që rrotullohet
  Pak duke u tendosur, finoshe grish
  Dhe në kapriçiot e ajrit të verës
  Bie pre e skllavërisë më të vogël krejt e vetëdijshme. 


  AS LARG AS NË THELLËSI

  Plot njerëz kalojnë në ranishte
  në një drejtim shohin të gjithë
  tokës i kanë kthyer shpinën
  sodisin detin çdo ditë
   
  Dhe për sa kohë një anije
  humb dhe shfaqet sërish
  në ujërat vezullimhollë si qelq
  refleksi i një pulëbardhe shndrit
   
  Toka ndryshon gjithsesi
  por ata i besojnë, natyrisht
  valës që vjen në breg pa pushim
  dhe nuk ia ndajnë sytë.
   
  Ata nuk shohin dot larg
  por as në thellësi nuk shohin dot
  dhe kur vjen koha ta vrasin pak
  kjo kurrsesi nuk ndodh


  MOSDASHJE

  Jashtë isha, në fusha e pyje
  dhe sërish te muret jam kthyer
  kam parë nga kodrat ku jam ngjitur
  botën rreth e rrotull, pastaj kam zbritur
  tani nga autostrada shkoj drejt shtëpisë
  ja dhe kjo ditë mori fund
   
  Gjethet pa frymë mbi tokë shtrirë
  lisi mban ende ca gjethe
  dhe ato po bien një nga një
  zvarriten, kërcasin, krisen
  mbi dëborën që ka zënë ngricë
  ndërsa njerëzia fle
   
  Dhe gjethet e vdekura bashkë kanë vdekur
  duken si të përqafuara, s’ndihen më
  dhe aster i fundit, fillikat, është zhdukur
  magji e lules së lajthisë është mekur
  zemra ende në ngasje për të kërkuar
  dhe këmbët sikur bëjnë zë; për ku?
   
  Por a ka ndodhur që në zemrën e njeriut
  të mos ketë patur një mosdashje të fshehtë
  për t’u shkuar pas ligjeve të jetës
  për t’iu dorëzuar me shumë hir arsyes
  me një nënshtrim fisnik të pranojë  fundin
  e një dashurie apo e një stine?


  NJË COPË TOKË ME DËBORË TË VJETËR

  Diku një copë tokë me dëborë të vjetër
  Dhe të vjen diçka në përfytyrim
  Sikur i ka dërguar shiu një letër
  Të shkojë e të bëjë pak pushim
   
  Pika të zeza zgjyre shoh aty- këtu
  Si shkrime të vogla përhapur mbi dëborë
  Lajme të një kohe që i kam harruar
  Nëse një ditë rastis dhe i lexoj


  HANIBALI

  Dhe ishte shkaku i një beteje të humbur
  Apo e një kauze që e zhgënjeu shumë rëndë
  Ajo që tregoi me kalimin e kohës gabimin e fshehur
  Që erdhi prej lotëve fisnikë dhe këngës 
   


  UNË KAM NJOHUR NATËN

  Unë kam njohur natën
  Unë kam dalë në shi dhe jam kthyer në shi
  Unë kam kaluar përtej dritave të fundit të qytetit
   
  Unë kam shkelur në udhët e tij më të trishtuara
  Unë e kam lënë pas policin në përleshjet e tij
  S’kam patur forcë të arsyetoj, po vetëm kam ulur sytë
   
  I kam ndalur hapat, rrija dhe mbaja vesh
  Nga larg vinte një ulërimë e ndërprerë
  Herë nga shtëpitë, herë nga një yrt tjetër
   
  Por jo për të më thënë kthehu apo lamtumirë
  Tutje diku në një lartësi të pamatshme
  Një orë ndriçonte kundrejt qiellit
   
  Ajo tregonte se koha nuk ishte as e gabuar as e drejtë
  Unë kam njohur natën


  NDALOJ NËN DRURË NJË MBRËMJE ME DËBORË

  I njoh këta drurë, këtë fshat dimëror
  Shtëpia e tij është shtegut që humb
  S’ka si ta dijë që kam ndalur këtu
  Dhe shoh pemët mbuluar me dëborë
   
  Kali im i vogël shfryn, ankon paprerë
  Se nuk sheh këtej rrotull ndonjë fermë
  Midis drurëve dhe liqenit të ngrirë
  Bie mbrëmja më e errët e vitit
   
  M’i hiqni pajimet dhe zilkat t’i tund
  Pse rrimë në një vend e s’shkulemi?
  Një tjetër zilkë midis drurëve, me kumb
  Është era që ndërkaq platitet e humb
   
  Drurët kaq të bukur, errësirë, terr
  Por unë kam premtuar të shkoj atje tej
  Dhe kam ende rrugë përpara se të fle
  Dhe kam ende rrugë përpara se të fle


  RRUGA QË S’MORA

  Dy rrugë ndahen në pyllin ngjyrë okër
  Sa keq që s’mund t’i marr të dyja në një kohë
  Dhe jam vetëm një, rri dhe vras mendjen
  Kjo e para më afër apo më larg të nxjerr
  Ndërsa kalon gjarpërueshëm nën drurët gjetherënës
   
  Pastaj shoh tjetrën, më e shkurtër më duket
  Ndoshta është më mirë të marr këtë rrugë
  E veshur e gjitha me një bar të bukur
  Kaloj nëpër të e se ndiej çfarë humb
  Se edhe tjetra është veshur me bar gjithashtu
   
  Këtë mëngjes të dyja njëlloj më duken
  Gjethet e pashkelura, të zeza në blu
  Oh, një tjetër ditë do të marr të parën
  S’di ç’rrugë më çon më shpejt dhe më mirë
  Dyshime të mos kem kur të kthehem sërish
   
  Dhe flas me vete duke psherëtirë
  Kjo kështu ka ndodhur edhe herë të tjera
  Dy rrugë ndahen dhe unë s’di ç’të zgjedh
  Ja, marr njërën, po a zgjodha mirë
  Jam dilemë e marrë e çdo diference

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË