More
  KreuLetërsiBibliotekë"Pranë heshtjes", poezi Neviana Shehi

  “Pranë heshtjes”, poezi Neviana Shehi

  DJEPI

  Kur erdha në jetë ai ishte ende aty
  në cep të dhomës së miqve si relikte
  dhe askush s’e dinte moshën e tij të vërtetë
  as gjyshja
  as nëna
  as dajot dhe kushërinjtë e mi

  Dukej se kish ardhur
  në shtëpinë tonë që nga fillesa
  i vjetër sa lashtësia
  dhe i bukur sa jeta

  Me dy këmbëza druri
  dhe një mori figurash floreale
  vizatuar mbi dy harqet e epërm
  dikush kishte gdhendur
  edhe dy pëllumba të bardhë të vegjël
  por që koha i kishte zbehur

  E megjithatë
  ai djep ishte kaq i bukur
  dhe kaq i dashur për mua

  Sa e sa foshnja të fisit tim
  ishin përkundur në vite
  e dekada mbi të
  vëllai im
  motrat
  dhe unë

  Përpara se ta përkundte nëna ime
  të tjera duar nënash dhe gjyshesh
  e kishin përkundur atë

  Sa herë që hyja në dhomë
  dhe vështrimi im binte përmbi të
  s’di pse më bëhej se aty shikoja
  foshnjërinë
  dhe rritjen time nëpër vite

  Ai djep kish brenda tij
  shumë nga të qarat e mia dhe vitet
  ai djep më shumë se druri
  ish ndërtuar prej ninullash dashuri nënash
  ndaj nuk donte t’ia dinte për vitet

  Ditën kur u ktheva në shtëpi
  dhe s’e pashë
  provova një dhimbje dhe ndjesi braktisje

  Ikja e tij kishte marrë me vete
  edhe pjesën time më të bukur
  dhe më të virgjër
  fëmijërinë

  Edhe pse kanë shkuar vite
  dhe jam bërë nënë
  në kujtimet e mi vazhdon të përkundet
  po ai djep i foshnjërisë sime…


  LIBËR I PALEXUAR

  Dikush e ka lënë në cep të një stoli
  pa marrë mundimin ta shfletojë asnjë faqe
  dhe kjo duket qartë

  Një libër i palexuar
  është si një person misterioz
  kalon para teje
  me një shall të madh rreth qafës
  dhe gjysmën e fytyrës futur në të

  Ai enkas nuk t’i hedh sytë
  duke pritur t’i flasësh ti i pari
  dhe ndërkohë që ti ngurron
  ai të ka lënë targën
  dhe është zhdukur

  Një libër i palexuar di të të josh
  me misteret e tij
  edhe pse ti s’i ke qejf shfletimet

  Kapakët e tyre të trashë
  janë kasaforta ku fshihen
  kaq shumë ngjarje dhe skena dramatike
  kaq thirrje dhe ofshama heronjsh të tradhtuar

  Nëse do të afronit pak veshin
  ju mund të dëgjoni gjithfarë historish dhe subjektesh
  nga më të ndryshmet

  Lum ai që di gjuhën
  ose kodin e shfletimit

  Librat e palexuara janë gjyshër të mençur
  që kanë kaq shumë gjëra për të rrëfyer
  por nipërit dhe mbesat ju kanë kthyer shpinën
  dhe as që duan të dinë për ta

  Ua kuptoj që nga larg mërzinë
  por më shumë se kaq ca psherëtima
  të verdha trishtimi

  Librat e palexuar
  janë copëza jete njerëzore
  të mbyllura nën kapakë përbuzje
  dhe flakur në askund…


  LIBRI I MBRËMJES

  Ata u puthën me zjarr atë mbrëmje
  dhe cipa e qiejve u bë
  një hartë buzëqeshje

  Nuk u ndodha aty
  por në librin e mbrëmjes
  ishte shkruar gjithçka
  dridhja e ajrit
  parathënia e lëvizjeve
  prekjet e para dhe psherëtimat

  Etimologjia e zjarreve
  që ndodhen në trupat e tyre
  do të jetë e paqartë

  Më vonë kur bukinistët
  do ta marrin në dorë atë libër
  do të ngelin në mëdyshje
  dhe në vend që ta shesin
  do ta mbajnë për vete


  PRANË HESHTJES

  Unë dhe heshtja ulemi çdo mbrëmje
  pranë njëra tjetrës
  me nga një filxhan çaji në duar
  dhe na pëlqen të rrimë
  pranë njëra tjetrës deri vonë

  Gëlltis me ëndje hurbat e çajit
  ndërsa ajo e futur brenda meje
  di të më shohë vetëm në sy

  Jo se na janë mbaruar fjalët
  por kemi kuptuar
  se kjo është e vetmja mënyrë
  për t’u ndier më mirë

  Mund të jetë kjo arsyeja
  që kemi kaq kohë që rrimë bashkë
  dhe nuk jemi mërzitur asnjëherë
  me njëra tjetrën

  Në shumicën e herëve
  këto lloj miqësish mbarojnë shumë shpejt
  por për tipat si unë kjo nuk qëndron

  E kam kuptuar prej kohësh
  inflacionin e fjalëve dhe ideve
  ashtu siç kam kuptuar me kohë
  të kundërtën e tyre

  Shumica e njerëzve të sotshëm
  flasin atëherë kur s’kanë gjë për të thënë
  ndërsa ne kemi aq shumë
  sa nuk na del koha për t’i thënë të gjitha

  Rrimë çdo natë pranë njëra tjetrës
  me nga një filxhan heshtje nëpër duar
  dhe vështrojmë me keqardhje
  rrotullimin e zhurmshëm të globit

  Ndonjëherë heshtjet zhurmojnë më tepër
  se një milion gjëmime daullesh bashkë

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË