More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Shkëlzen Halimi

  Poezi nga Shkëlzen Halimi

  Shkëlzen Halimi u lind në vitin 1961. Është diplomuar në Katedrën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqiptare në Fakultetin Filologjik në Shkup. Ka punuar në gazetën Flaka, Bota sot, Fakti. Aktualisht punon në gazetën Koha. Ka botuar veprat “Ujem dashurie” (poezi), “Qeshje pa zë” (poezi), “Beti blu në Bit Pazar” (poezi), “Rruga kobër” (poezi), “Lule në shkretëtirë”(poezi), “Agshol i grisur (tregime), “Vdekja e Vincentit” (tregime), “Oda e rrëfimit” (tregime), “Kthimi” (roman) etj. Shkëlzen Halimi ka shkruar edhe disa drama që janë inskenuar në Tetovë, Shkup e Kumanovë.

  UDHËTARI I VONUAR

  E ndjej, është aty
  I fshehur pas hijes sime
  Dhe zvarritet mureve plot lagështi

  S’ më vjen më as zëri i largët, as kujtimi i humbur
  As loti në ëndërr
  Veç klithmës me jargët plot helm

  Më është zbehur ëndrra për pullazin e jetës
  Për një sy gjumë në truallin që s’lëkundët
  Për derën që hapet krah më krah
  Nëpër të cilën kalojnë lindja, vdekja,
  Gëzimi, dëshpërimi
  Dhe udhëtari i vonuar

  BARKA

  Me barkën prej letre dhe dritën e hënës
  Me valët e fjetura dhe vetminë e Kruzos
  Të erdha në ëndrrat e trishtuara

  Tavernë e tymosur, fytyra të mërzitura
  Vite të rrudhura pashë mbi supe
  As hanë, as pinë, kufoma të gjalla
  Dasmorë që erdhën me heshtjen muzikë

  Rrugëve të qytetit pa drita, kujtime të përthara
  Dhe muzgu i zymtë me korbin pullaz
  Pllakëza hiri rrugëve me fanarë të fikur
  Shtëpi pa dritare, dyer të gozhduara
  Askund hija, lule në saksi, kambanë e shurdhër

  Do të kthehem me barkën prej letre
  Me dasmorët kufoma të gjalla
  Pa dritën e hënës
  Që do të zhytet në përrallat e dimrit
  Në legjendat e ringjalljes, në njëmijë e një net pa gjumë
  Mbylli sytë dhe mos u bë bukuroshe e fjetur
  Mbylle dritaren para stuhive e rrëmetit
  Mos kafsho kërpudhën me buzët pranverë

  Ma shtro dyshekun nëse vij i rraskapitur
  Nën kulmin e lodhur
  Dhe më mbulo me heshtjen e vetmisë
  Oh, kur të zgjohem do ta shkundi pranverën
  Nga buzët plot shkrim

  LEGJENDË E HARRUAR

  Hije harrese ka mbuluar odën e vetmisë
  Nata s’zhduket nga dritarja e vogël
  As vaji i qyqes që paralajmëron stinën e vonshme
  Dhe trokun e kalit të zi që hingëllon
  Në legjendat e harruara
  Për Doruntinën dhe Konstandinin
  KAMBANË

  Ja edhe kjo ditë po ik si çdo ditë tjetër
  Makthi i mëngjesit mbulohet me terrin e natës
  Që lëshohet para syve tanë
  Më vjen pas krijesa që s’i besoj
  Edhe në këtë udhëtim pa fund

  Ja tek shfaqesh në formë hije
  Me kambanën e vdekjes
  Rrugëve të humbura
  Ku heshtja vret pa mëshirë

  PËRBALLË VDEKJES

  Të zgjon vaji plot pikëllim
  Si kënga e mërzisë pa fund
  Pranë varrit të ushtarit të panjohur
  Ku vasha ia miklon plagët, shembjen
  Perëndimin e diellit
  Dhe ditët pa mëngjese që i vijnë stinës pa emër

  I kishte dalë përballë vdekjes
  Dhe i kishte thënë: merrmë me gjithë botën time
  Të vogël

  NDARJA

  Në një mëngjes të zymtë të stinës pa emër
  Në Taksim të Stambollit u shkreha në vaj
  Nga shakaja e fatit që lundronte grykës së Bosforit

  Jashtë shiu mbulonte gjurmët
  E dhembjes që kishte marrë rrugën
  Të më takonte sërish në atë stinë të zymtë
  kur duhej t’i dorëzohesha ndarjes

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË