More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga poetja veneuzeliane Yolanda Pantin

  Poezi nga poetja veneuzeliane Yolanda Pantin

  Përktheu Adrian Zalla

  Shkrimtari është i vetëm

  Shkrimtari është i vetëm,
  i vetëm para vetes
  i vetëm para botës
  i vetëm para personit që dashuron
  kjo e fundit i shtin drithmat
  si i vetëm?
  Mundohet të vendosë rregull mbi mendimet e veta
  -Personi i dashur i ka sytë ngjyrë mjaltë
  Shkrimtari ka një frikë titanike
  Çfarë ndryshimi ka mes kësaj dashurie dhe një tjetre?
  -personi i dashur e sheh nga thellësia e syve të vet-

  Shkrimtari është i tmerruar

  Dashuria damkos armën e vet kundra një fëmije


  Qytetet e padukshme

  “Qytetet, ashtu si ëndrrat, janë të ndërtuara mbi dëshirat dhe mbi frikërat.”
  Italo Calvino

  Të shkruash mbi dashurinë
  Sytë e qetë të Veronës
  -poezia je ti-
  Imagjino një qytet të padukshëm
  si ajo
  Të reflektosh mbi vdekjen
  dhe fotografinë
  Të jesh besnik dhe i vëmendshëm
  Ndaj gjithçkaje që në të mohohet
  Me dyshim,
  i heshtur dhe ambig
  kujto
  -mbi të gjitha-
  Që ajo që është e dashur
  nuk ekziston


  Paris II

  Muzikë
  në qiell
  në veshë

  në lëkurën e parakrahut

  Do flemë këtë natë
  me të kuqen e gjakut

  etje

  gjithçka ka vdekur


  Unë jam tjetër

  Kam pranuar ftesën për të udhëtuar.
  Me makinë,
  peizazhi kalon shumë shpejt,
  gërvisht veshin
  muzika e shurdhët në brendësi zmbrapset.
  Kalojmë nëpër vend pa ndaluar,
  veçse për të urinuar a për të pirë një gotë ujë
  nëpër benzinata.
  Vera ndëshkon gri dhe palëvizshmëri,
  si qielli.
  Biseda banale shpërqendrojnë rrethimin
  nga orët e vdekura.
  Ngritëm tendat
  Buzë një lumi të gjerë e kënetor.
  Zogjtë ulërijnë teksa ngrihen në fluturim.
  I afrohem lumit
  Si Narcizi pellgut.
  Ujërat e turbullta nuk pasqyrojnë fytyrën time.
  Unë kam ëndërruar me këtë.

  (Plaga ishte shëruar mbi mishin e vdekur)


  Odisea

  -Nga vini ju?

  -Larg
  nga ai mall
  që gjithmonë na lë gojëhapur
  nga hapi i lehtë i fëmijëve, nga gjithçka
  që frika kapërthen
  në frymëmarrje


  Ëndrrat

  (Në gojën e natës)

  Mjeku sheh
  brenda syve të mi,

  më bën të hap gojën

  I tregoj ëndrra
  kaloja në një pishinë me një fëmijë rreth qafës

  Ndonjëherë më sulmon
  Një uri e frikshme

  Gllabëroj gjithçka gjej aty pranë meje

  Mjeku dëgjon
  zemrën time të rrahë

  Tundi kokën
  me shumë seriozitet

  kunsultoi një libër
  mbi tavolinën e tij

  Jam e humbur

  -Tashmë kishte parë brenda syve të mi-

  Atëherë
  Të iu tregoj një ëndërr tjetër

  Jo e gjitha zemra ime të do
  Vetëm pjesa që është e sëmurë


  Bisedë në një banjo

  Si zakonisht
  shtrihet në shtrat
  për të pritur burrin e saj
  që vjen gjithmonë vonë
  i thotë natën e mirë
  mërzi

  Ajo shkon në banjo
  qetëson tërbimin
  me dorën e saj mjeshtërore
  mbështetur në peshqir,
  kur ai hyn dhe pyet:
  “Çfarë bën këtu?”

  Asgjë, përgjigjet

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË