More
  KreuLetërsiBibliotekë"Për shkak të hënës", cikël poetik nga Xhelal Tosku

  “Për shkak të hënës”, cikël poetik nga Xhelal Tosku

  është hëna që më mbajti në katund

  për shkak të katundit
  nepër net
  e bukur hëna është vetem në katund

  pemët, kodrinat të gjitha në argjend

  për shkak të hënës
  nëpër net
  katundi është i gjithi bukuri

  përrenjtë dhe fushat të gjitha në argjend

  dhe plepat anës lumit dhe lumi vetë i gjithi në argjend

  për shkak të katundit edhe hënës
  dhe sidomos për shkakun tend
  nepër net trishtimi im i gjithi në argjend

  unë kurrë nuk ika nga katundi


  kaq e ngadaltë era kaq e lehtë
  ka rënë mbrëmja
  as edhe një fije bari nuk lëkundet
  në fund të uj’rave të lumit
  hëna si një monedhe e vogël argjendi
  të kam mbajtur të fshehur gjithmonë


  të gjallet çfarë dinë për jeten

  çdo ditë që ikën
  më afron me ty

  të kam në mes të shpirtit
  si farën që era mbjell
  në mes të tokës

  të vdekurit për vdekjen asgjë nuk thonë


  u ngrit nga një pemë aty afër
  u ngrit nga një pemë diku
  shumë larg
  fluturoi në qiell dhe humbi
  kjo është e gjitha

  u shkëput nga qielli aty afër
  u vërtit nga qielli diku larg
  u rrëzua në toke dhe humbi
  kjo është e gjitha

  vendose kokën në supin tim
  sepse je ti ajo që mua më mban
  dhe jo unë ty.
  dhe kjo është gjithçka


  ti ke qenë gjithmonë e lumtur
  unë kam pas net
  kur doja të vdisja

  ti ke qenë gjithmonë e lumtur
  unë kam pas net
  kur nuk e di pse doja të jetoja

  ty po të them moj ty
  që e dije se të doja


  nata do jetë e errët

  burri nuk rri në burrë

  xixëllonja ime
  çfarë të bej unë
  me driten tënde të vogël


  asgjë tjetër më shumë se gjethet në vjeshtë
  nuk më mësoi sa zgjat jeta
  për çdo mengjes dhe për çdo mbrëmje
  zëri yt më shkund nga trishtimi


  m’ thotë: dil n’qytet
  mylli sytë, mos boj dashni
  jam qorru krejt
  jam bo i verben
  më man e dashuna perdore


  dimër dimër
  harabel i vogel
  e kam një sy që gjithmonë me qan


  sidomos vjeshtës
  rrezja e ndonjë ylli të largët
  qetësohej netëve në floket e tu

  ti fillove të kishe frikë xhelozinë time.


  kaq shume lule në varreza
  dhe të vdekurit vazhdimisht i refuzojnë


  vetëm vdekjen kam të sigurtë
  as bari as kope
  shi
  shi
  shi
  lëkura ime nuk është atdheu i askujt


  bota është po kjo që ka qenë

  ti zgjodhe parajsën
  unë pranova ferrin

  syri yt është syri yt
  askush nuk di pse nesër unë do vdes


  nën diell në shi në ere
  bredh ngado
  kjo bushtër kotësie
  edhe nën yj edhe nen hënë
  dhe klyshët e saj
  që e duan me kaq endje

  pres çastin tim
  t’i them lamtumirë.


  tani unë dua të fle
  ti mbyll sytë dhe të thërras ty
  të më vësh në gjume

  nëse do më vësh dot në gjume

  kur të zgjohem nëse do kem fjetur
  sapo t’i hap sytë
  patjetër fytyrën tende do kem përpara
  që nuk më hiqet dot nga sytë


  mbrëmja bie aromë portokalli
  pa ty vetmia zmadhohet
  më e madhe bëhet hëna mbi cati
  më bëhet sikur do vdes shpejt

  • * *

  zot im
  unë njeri ti perendi
  kush e vret njeriun

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË