More
  KreuLetërsiBibliotekë"Pandehmë në Nju-Jork", Timo Flloko

  “Pandehmë në Nju-Jork”, Timo Flloko

  Lundronim me anije turistike nga Manhatani në Nju Jork drejt Ellis Island-it për të vizituar Statujën e Lirisë, simbolin e qytetit të Nju Jorkut.
  Duke iu afruar ishullit, i bëra një foto nga larg Statujës dhe s’di se si, më shrepi në mend një ide… të kompozoja një foto (ngaherë e kam dashur fotografinë për shkak të filmit..) duke shtrirë pëllëmbën e dorës te fundi i bazamentit të saj, në atë mënyrë, që të dukej në foto (të krijohej idea) sikur e mbaj atë në pëllëmbën e dorës..! Ide fotografike gjeniale, mendova. Bëra me të shpejtë dy-tri prova ndërsa anija lundronte… Si e fiksova idenë dhe kompozimin me profilin tim në kuadër dhe me dorën që mban Statujën (“Statuja e Lirisë” është e lartë 46,5 m, të cilës i duhet shtuar edhe 46,9 m lartësinë e bazës e lartë), ia dhashë Jimmy-t, një mikut tim dhe i tregova se si ta bënte fotografinë.

  Mezi prita të nesërmen e asaj dite që të lahej negativi dhe të stamposej fotoja… Kishte dalë me sukses, ja, shihet, krejt natyrale, (jo montazh apo dubëlekspozicion..). Fotografët profesionistë e kuptojnë edhe më mirë.


   “Climb the Statue of Liberty”
                Lawrence Ferlingheti
   
   I
   
  Dimër.
  Lumi Hadson limfat shtrin, 
  Manhatanin pushton.
  Dielli si një disk mbi Ndërtesën Imperiale, 
  në on.
  Shkëlqejnë luspat prej peshku 
  mbi kupolën e Ngrehinës Kristal,
  si një amfib kozmik më shëmbëllen 
  në count down,
  në ikje për lart.
   
  Qiellgërvishtëset lartësisë 
  diktojnë epërsi.
  Ngas trafikut kaotik. 
  Nga reklamat verbuese 
  feks Tajms Skueëri, 
  bursa e Nju-Jorkut brof, 
  ngrihet e bie
  si shtati i të dehurit.
   
  Muzgut jetëpak
  reklamat përpijnë, 
  verbojnë sy, pa kortezi.
  Dita u fik.
  Jehonat e kambanave të largëta mbërrijnë 
  nga katedralja e Shën Patrikut.
   
  Ngas drejt Daun Taunit. 
  One way!
  Sens unik (si koha) pa kthim. 
  Nga hutimi
  humb mbikalimin. 
  Fuck!
  Për pak ia shtypa hijen një anonimi endacak 
  në Avenjunë e 7-të.
  Me gjymtyrët lart, në jerm të fjalëve, s’di… 
  vdekjes i lutej ai i ngratë a
  Zotit, 
  që e kurseu këtë herë, e fali,
  s’e fshiu përngaherë 
  nga lista e të gjallëve. 
  Fat fakiri.
  Në Rrugën 42 
  dritat mugëtojnë 
  (bëjnë hara-kiri).
  Taksitë njujorkeze ndërrojnë klientë, 
  me ngut, pa ndjesi, 
  si prostitutat. 
  Garojnë nëpër strite,
  Dollarit i zënë pritë:
  “Swallowing money. That’s it!” 
  Trafiku ndal.
  Knock down!
   
  Pres.
  Semafori u fik, u ndez.
  Prapë ngarje, rendje, marramendje, 
  stres…
  Kohë të mendosh s’ke,
  korsi të ndërrosh nga nxitimi,
  mendimit në tru t’i gjesh, së paku,
  vend të lirë parkimi.
   
  II
   
  Statujës së Lirisë këtij fund dimri 
  një lot në sy i ka ngrirë.
  Në ag mjegulla e mbulon magjishëm 
  me velin e trishtimit.
  Loti i akullt feks nën hënën lart.
  Sikur të këputej 
  nga ai sy gjigant,
  do t’ia trazonte heshtjen oqeanit, 
  si cunam,
  sa ta përpinte Manhatanin.
  Fantazma e Lirisë lartësisë ofshan. 
  Ngjitem në trup të saj.
  Erë sfinksi fishkëllen, 
  fryn fund e majë. 
  Ndjesi e frikshme.
  S’guxoj t’ia kujtoj vetes 
  sa pranë i jam vdekjes: 
  Një hap.
  Një çast.
   
  Hedh vështrimin larg, 
  Nju-Jorku i paanë.
  Ura e Bruklinit shkëlqen si gjerdan me diamante. 
  Egoist, grindet vetja.
  Ngurrove, s’e shkrove në licencë: 
  Trupin e fal si donacion human 
  nëse vdekja shfaqet tinëz…
  për transplant.
  Një indeks i shënuar në licensë, 
  e fal jetën, nëse vdes.”
  (Hi në erë bën më tepër sens, 
  pluhur në univers).
   
  Këtu lart i prek me dorë retë, 
  i kam nën vete,
  karvanë shtegtimi për larg, 
  kushedi për ç’jetë,
  pa përmasë,
  qilima fluturues për në Saturn e Mars, 
  përtej shikimit
  tej-se-ku,
  në parajsë.
   
  Arusha e Madhe ngre pluhur në univers,
  si një qerre mortore, ku i Plotfuqishmi na merr.
  Ëndrrat vdesin, humbin sysh,
  si zogj krahëprerë.
  Sovrani, 
  qiejsh,
  për ndjesi heretike,
  i djeg me rrufe mbi re 
  rebelet,
  si në karrigen elektrike. 
  Ca ëndrra haplehta, 
  të trishta, 
  fluturimdashëse, 
  të brishta, 
  me intuitë femre,
  prej dobësisë
  (nimfomanisë)
  e falin resh trupin, jo zemrën. 
  Nga zhgënjimi,
  të mashtruara, jo rrallë,
  pa mundur të kthehen tek e shkuara, 
  humbasin udhën, 
  ngrijnë në mall.
  Herë-herë në delir, 
  disa ëndrra
  ikur përngaherë, 
  fitimtare kinse
  nga lufta me mullinj ere, 
  këtej e andej botës, 
  krijesa efemere,
  i kap sindroma Alzheimer. 
  Pandehmës,
  si në përtejjetë e gjejnë ngushëllimin, 
  shuhen boshësisë, larg pragut të vet,
  i tret harrimi.

  Zemra 
  rreh
  si një orë mekanike
  e kurdisur veç një herë në jetë.

  Kurse këtë foton tjetër, me dy Kullat Binjake (mbasi ato janë edhe në temën e poemit “Pandehmë në Nju Jork”), ma ka bërë (mos u çudisni) në vitin 1993, kur e shkela për herë të parë Amerikën, Parashqevi Simaku! Habia më e madhe është (edhe kjo fotografi duket e pazakontë..) se si ka rastisur që në gjithë sfondin pas meje, në atë hapësirë dhe më tepër në një qytet si Nju Jorku, nuk sheh asnjë kalimtar a gjë tjetër.. as ndonjë mjet trafiku publik e as ndonjë limuzinë …!
  Pas kthimit nga SHBA-të, teksa shihja fotoalbumet, më rrëmbyen sytë e më mbërthyen këto dy foto, për pasojë të asaj tragjedie të përbotshme të 11 shtatorit 2001, të rënies së dy kullave binjake, në Qendrën e Biznesit në Down Town, dhe u bashkuan rastësitë që më frymëzuan të shkruaja poemin “Pandehmë në Nju Jork”.. Ja, pamja e zbrazët pas meje, me dy kullat binjake në sfond. Sikur në vendin tim, të kishte qenë në këtë foto një star amerikan, kushedi se ç’rrugëtim të lavdishëm do bënte një foto e tillë e jo vetëm…

  III
   
  Nju-Jork, 
  ç’fatalitet!
  Zgavrës së dy kullave-hije 
  dhemb boshi fantomë,
  si gjymtyrët e një ushtari
  këputur në betejë.
  Ngrehinat ranë.
  Atje,
  kundruall Urës së Bruklinit, 
  shkrumb e hi u bënë, i vranë. 
  Qiejt i mallkuan?!
  I pashë me sy!
  Të qe fiksion,
  ndoshta hamendje e trurit tim 
  ai mëngjes gjëme… 
  ç’nuk na fanepset në ëndrra!
  (Mos po çmendem?!) 
  Stephen Hawking, 
  sfinks gjenial,
  konstelacion eshtak… 
  Do të mbërrijmë njëherë te zoti soditës,
  me shpejtësinë e dritës..?
  Mendimi primar,
  si yll imagjinar, 
  po më tërheq nga mënga e xhaketës, pas idesë, 
  të kërcej 
  kësaj lartësie,
  ku gjithçka duket e përthyer; 
  mendtë t’i merr horizonti i paanë,
  nga marramendja sa s’bie 
  dhe kjo botë më përmbyset 
  nga animi i pjerrët,
  në zgrip të kësaj çudie…
  Në djall kuantika, 
  kudondodhja ime, 
  përjetësi s’ka, 
  veç energji sublime.
  Zbrazëti… eter,
  galaktikën tonë do ta përpijë si pré 
  një çast pa kohë, 
  Vrima e Errët.
  (I frikshëm mendimi,
  çfarë ikën s’kthehet..
  Do mbërrijmë vallë në të shkuarën,
  si në të ardhme, 
  me slita imagjinare..
  Ta bëjë “rewind” kohën,
  shqisa mbinjerëzore,
  Inteligjenca artificiale…(?!)

  Uni im, në natë,
  me vdekjen hipotetike, 
  nën re surreale lart 
  sublimon.
  Për shkak të rastësisë 
  a të profecisë, 
  absurdes së jetës, 
  çmendurisë,
  hidhen në çart nga kati 107.
  (Ç’ ka të jashtëzakonshme, 
  heroike, triviale, fatale, 
  ç’ndryshon, në fakt,
  nga vdekja në imagjinatë?)
   
  (Një zë në vete më flet:
  Ngrehinat e së ardhmes do të jenë prej ajri, 
  pa pilotë të vdekjes,
  kamikazë…
  Pa trupa shkrumb, së gjalli).
   
  Qielli u zbraz.
  Shoh atje yjësinë me bisht. 
  Ç’mijëvjeçar jeton
  njerëzimi?
  Krisht!
  Ç’asteroid
  mund ta zhdukë botën 
  në një ditë?
  Më bëhet atje,
  se si qiejt përflaku, 
  gjithësinë rroku, 
  shkaktoi Big Beng-un,
  natën e Bartolemeut, 
  në qiejt e Nju-Jorkut.
  Kullat-fantazmë 
  mbinë papritur
  qiejsh vetëtitës, 
  U nderën lartësisë, 
  në terrin e dritës.
   
   
  IV
   
  Shtati bie në rënie të lirë.  
  (Ligji Gravitacional,
  flijimin e kreu,
  trupi njerëzor, 
  ra, 
  si nga Kulla e Pizës, 
  guri i Galileut.)  
  Mbet pezull në natë 
  midis qiellit e dheut 
  në mesin e artë.
   • 
  Gdhin.
  Dielli prek shtatin e Statujës,
  gjymtyrë e asht,
  ia zhvesh mantelin prej mjegulle, 
  si rrobën e natës një të dashure 
  me afsh.
  Loti shkrin, 
  këputet,
  bie në oqean,
  për ta mbytur Manhatanin. 
  Retë marramenden,
  në arrati ikin,
  përzënë nga era rrëmbyeshëm,
  cikmës së dimrit.
   
  I zhveshur nga terri, 
  Nju-Jorku gri.
  Qyteti biblik.
  Grykës, 
  kaotik, 
  iluzor si Kulla e Babelit.
  (Nata ia ndez magjinë, 
  misteret…
  dita ia fik).
   
  Një çast,
  nuk e di se si, 
  prej përmasës, 
  a prej madhështisë,
  teksa e shoh nga larg
  Statujën e Lirisë, 
  krahun shtrij në pafundësi, 
  me sy e sjell dhe e mbaj,
  shtatoren më gjigante të botës,
  me pishtarin e ndezur drejt qiellit, 
  si një kukull barbie, 
  në pëllëmbë të dorës.
   

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË