More
  KreuLetërsiBibliotekë"Pafajësia e fundit", poezi nga Alejandra Pizarnik

  “Pafajësia e fundit”, poezi nga Alejandra Pizarnik

  Shkrimtare dhe përkthyese argjentinase. Pizarnik zhvilloi një ndër veprat letarare më origjinale dhe të habitshme të shek. XX. Vargjet e saj janë në një tension ndërmjet automatizmit dhe surrealizmit dhe ekzaktësisë racionale, tejkalojnë edhe vet jetën e poetes, duke na ndërfutur në nostalgjinë e saj të fëmijërisë së humbur, tërheqjen ndaj vdekjes, intimitetit të thellë dhe dëshirës për të qenë e dashur dhe e njohur.)

  Solli në shqip nga origjinal Manjola Brahaj

  REMINISHENCAT

  Dhe koha e ngulfati yllin tim
  katër numra enden të maskuar
  duke i nxirë ëmbëlsirat
  dhe koha e ngulfati yllin tim
  ecte i fyer mbi pusin e errët
  shkëlqimet qanin në gjelbërimin tim
  e unë shikoja e shikoja
  dhe koha e ngulfati yllin tim
  të kujtoj tre klithje të
  tokave të maleve dhe radio të errëta
  dy gota të verdha
  dy fyte të çjerrur
  dy puthje komunikuese të vizionit të
  një ekzistencë në tjetrën ekzistencë
  dy premtime vajtuese të
  shkëlqimeve tmerruese të panjohura
  dy premtime për të mos qenë për të qenë për të mos qenë
  dy ëndrra duke luajtur pusinë e fatit në
  rrethrrotullimin e një kozmosi prej
  shampanje të verdhë në të bardhë
  dy shikime duke siguruar lakminë e një
  ylli të vogël
  dhe koha e ngulfati yllin tim
  katër numra qeshin në rrotullime të neveritshme
  vdes një
  lind një
  dhe koha e ngulfati yllin tim
  kërcime zambakësh ujorë të zjarrtë
  shkëputin hijet e mia të ardhshme
  një mjegull enigmatike rimbush
  qoshkun e vetmisë sime
  hija e diellit shtrydh
  sfinksin e yllit tim
  premtimet mpiksen
  përballë shenjave të yjeve të ngulfatur
  dhe koha e ngulfati yllin tim
  por esenca e tij do të ekzistojë
  në brendësinë time të pavdekshme
  shkëlqen esenca e yllit tim.


  ZGJIMI

  León Ostrovit

  Zotëri
  kafazi është bërë zog
  e ka fluturuar
  e zemra ime është çmendë
  sepse ulërin deri në vdekje
  e u qesh pas erës,
  delireve të mia.

  Çfarë do të bëj me frikën?
  Çfarë do të bëj me frikën?

  Tani nuk kërcen drita në buzëqeshjen time
  as stacionet nuk djegin
  pëllumba në idetë e mia.
  Duart e mia janë zhveshë
  e kanë shkuar ku vdekja
  mëson si të jetojnë të vdekurit.

  Zotëri
  Ajri më dënon qenien
  matanë ajrit ka përbindësha
  që pijnë nga gjaku im

  Është shkatërrimi
  është koha e boshit pa boshësi
  është çasti për t›u vënë çelës buzëve
  t’i dëgjosh të denuarit duke bërtitë
  duke vështruar secilin prej emrave të mi
  të mbytur në asgjë.

  Zotëri
  I kam njëzet vjet
  edhe sytë e mi i kanë njëzet vjet
  e megjithatë s’thonë asgjë.

  Zotëri
  kam sosë jetën time në një çast
  Pafajësia e fundit shpërtheu
  Tani është, asnjëherë o kurrë
  ose thjesht, iku.

  Si nuk vetvritem para një pasqyre?
  e të zhdukem për t’u rishfaqë në det
  ku një varkë e madhe do të më priste
  me dritat e ndezura?

  Si nuk i zhgul venat
  e të bëj me to një shkallë
  për të ikë në anën tjetër të natës?

  Fillimi i ka dhënë dritë fundit
  Gjithçka do vazhdojë njëlloj
  Buzëqeshjet e harxhuara
  Interesi i interesuar
  Gjestet që imitojnë dashuri
  Gjithçka do vazhdojë njëlloj

  Por krahët e mi insistojnë që të përqafojnë botën,
  sepse ende nuk ua kanë mësuar
  që tashmë është tepër vonë

  Zotëri
  Hidh arkivolin e gjakut tim.

  Kujtoj fëmijërinë time
  kur unë isha një plakë
  Lulet vdisnin në duart e mia
  sepse kërcimi i egër i gëzimit
  ju shkatërronte zemrën.

  Kujtoj mëngjeset e zeza të diellit
  kur isha vajzë
  si të thuash dje
  si të thuash para shekujsh.

  Zotëri
  Kafazi është bërë zog
  e ka përpirë shpresat e mia.

  Zotëri
  Kafazi është bërë zog
  Çfarë të bëj me frikën?


  PAFAJËSIA E FUNDIT

  Me u nisë
  me kurm e shpirt
  me u nisë.
  Me u nisë
  me i heqë qafe shikimet
  gurë shtypës
  që flejnë në fyt.
  Duhet me u nisë
  jo ma inerci nën diell
  jo ma gjak i shtangun
  jo ma me formue radhë për me vdekë.


  FERRI MUZIKOR

  Godasin me diej

  Asgjë nuk lidhet me asgjë këtu

  E nga kaq shumë kafshë të vdekura në varrezat e eshtrave të mprehtë të
  kujtesës sime

  E nga kaq shumë murgesha që si sorra nguten për të luajtur mes
  këmbëve të mia

  Shuma e fragmenteve me shqyen

  Dialog i papastër

  Një projektim i dëshpëruar i materies verbale

  E liruar nga vetvetja

  Duke u ngulfatur në vetvete

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË