More
  KreuLetërsiBibliotekë"O gjemb, pse ti në trëndafil", poezi nga Xhelal Tosku

  “O gjemb, pse ti në trëndafil”, poezi nga Xhelal Tosku

  o gjemb pse ti në trendafil

  përse të duhet gjak i dashurisë

  thuaje


  vura dorën në kraharorin tim
  dëgjova të rrahurat e zemrës time
  si zhurma e hapave të një kalimtari tëpanjohur
  kushedi dhe sa rruge ka për të bërë
  kushedi për ku do shkojë


  kur të ikesh më thuaj
  ta di pse do vdes


  në të gjitha kohët
  piramidat janë piramida

  aty ku ka piramida ka dhe skllevër

  skllevërit hera herës bëhen edhe turistë
  turistët mahniten kudo që shkojnë
  mahniten dhe me piramidat që kanë bërë vetë

  e vjetra është thelbi
  formë është e reja

  jo vetëm dikur
  mumjet kanë qenë faraonë


  nesër në muzg do vdes si tingull muzike

  gishtërinjtë e kujt do luajnë në piano

  ç’ditë e bukur do jetë


  çdo mëngjes shkoj tek kutia postare

  gjysmën e planetit do falja
  vetëm për një letër dashurie

  çdo mengjes dhe ajo tek kutia postare shkon

  gjysmën tjetër të planetit
  edhe ajo do e falte
  vetëm për një letër dashurie

  a ka më njerez që dashurojnë


  kam kuptuar se nuk më duan

  dhe unë rri vetëm si Zoti
  edhe Zoti vetëm rri them

  e ndjej se i dua

  dhe prap unë rri vetem
  edhe Zoti vetëm rri them

  veçse Zoti është i padukshëm
  veçse Zotin e kanë frikë të gjithë

  po unë jam i dukshëm

  dhe hera herës më fusin frikën


  trëndafilat në kopshtin tim
  i kam mbjellë qysh vjeshtën që shkoi

  ketë viti skuqin gjak

  përjetësia i mban në gji
  si nata yjet

  vetëm unë jam i ikshëm


  në katund unë
  si bari buzë rrugës

  i pa vënë re prej askujt

  piklat e vesës kanë rënë natën


  s’dihet se kur ndoshta
  ka me m’ardhe e dashura e fillimit
  me e fillu jetën nga fundi


  mos harro se edhe ti je njeri
  bëjmë edhe ne si në Romën e lashtë
  ti këndojmë në kor
  presidentit tonë
  kryeministrit tonë
  ministrave tanë
  deputetëve tanë
  gjykatësve
  prokurorëve
  noterëve
  bankierëve
  mjekëve
  policëve
  tregtarëve
  bashkiakëve
  këshilltarëve tanë
  gjithë politikanëve tanë të medhenj dhe të vegjël
  kudo që janë
  se mbase kujtohen


  miku im të them një sekret
  unë nuk do pranoj të ringjallem


  nën dhe’ një perandori e tërë pret të ringjallet
  mbi dhe’ një perandori e tërë hedhur në luftra gjithë gjak

  të lutem Zoti im
  shihe një herë sa shkoi ora


  mbi tavolinë qelqja me ujë trendafili

  dora jote
  goja jote

  qelqja me ujë trëndafili


  asgjë nuk po them për ty

  me ra qelqja nga dora
  m’u thye qelqja copë e çikë

  sikur m’u thye shpirti

  mblodha me mund gjithë copat dhe çikat
  bëra t’i ngjisja copat dhe çikat

  më nuk u ngjiten

  shpirti si qelqja
  qelqja si shpirti

  ç’është gjithë kjo ngjashmëri

  nuk po them asgjë për ty


  dimër verë të gjithë lumenjtë rrjedhin
  rrjedh edhe lumi im Shkumbin

  nuk është se shkojnë kundër rrjedhës vetëm njerzit
  kundër rrjedhës shkojnë edhe peshqit

  sipas Shekspirit peshkun që ha krimbin e ha mbreti
  po në fund fare krimbi ha mbretin

  vetëm peshkun e ngordhur që shkon pas rrjedhës nuk e ha askush

  kete e di çdo peshkatar i lumit tim


  lëkundet në lumturi bar i gjelbërt i livadheve

  kushedi ç’fjalë dashurie i pëshpërit era


  Në Apolloni

  August, prej këtu u nise
  u bëre perandor i Romës
  perandor i gjithë perandorisë romake
  perandor i gjithkujt
  po jo i imi
  as tani as atëherë


  fill pas krismës së thatë
  thëllëze e gjorë u shkëput prej fluturimit të ëmbël

  kishte ardhë njeriu të dëshmoje se është vrasës


  unë nuk kam një zemër prej dru arre
  unë nuk kam një zemër prej guri
  unë nuk kam një zemër prej alabastri
  unë nuk kam një zemër prej dru panje
  unë nuk kam një zemër prej qeramike
  unë dua të rri me ty dhe s’di si ta them


  qyteti u ndërtua i gjithi prej fillimi
  rruget kanalizimet pallatet vilat motelet hotelet
  çerdhet shkollat universitetet ndërtesat bashkiake kinemate teatrot semaforet i gjithë ndriçimi
  pritet tani të vijnë njerëzit dhe ajri


  nata me qiellin plot yj që digjen
  qelq i verës zbrazur krejt
  me kokën vendosur mbi duart në tavolina lokalesh ky vetmitar nate mund të isha dhe unë
  nëse nuk do më kishte mposhtur dashuria
  çfare do më mposhtte tjetër


  ashtu si erdhi dimri shkoi
  në luginë dëbora ka lënë gjurmët e saj në mërmërimën e burimeve
  pas çdo shkurreje mëllenja e zezë më shkund nga monotonia


  unë vij nga katundi me male pyje dhe gurë
  nga katundi me përrej fusha dhe livadhe

  unë jam unë
  katundi është katund

  në ditet kur katundi bëhet shurdh
  unë behem memec

  edhe kur zbret errësira ndër ne
  ne nuk i mdryshojmë të vërtetat tona

  katundi bëhet memec
  unë shurdh

  dihet unë vij era dhe’

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË