More
  KreuLetërsiBibliotekëMargaret Atwood: Në banak të një supermarketi kërcen Helena e trojës

  Margaret Atwood: Në banak të një supermarketi kërcen Helena e trojës

  përktheu: Roland Gjoza

  NJË NGA FOTOGRAFITË E MIA

  Është marrë disa kohë më parë
  në fillim duket si një
  njollë
  printimi; vija të paqarta dhe blana gri
  mbulojnë letrën
   
  Dhe ndërsa bëni skanimin
  ju mund të shihni diçka në të majtë
  diçka që duket si një degë; pjesë e një peme
  ( balsami apo bredhi ) ndërsa
  në të djathtë, në një si gjysmë rruge lart
  duket një si shpat i butë
  dhe pas saj korniza e një shtëpie
   
  Në sfond është një liqen
  dhe matanë disa kodra të ulëta.
   
  ( Fotografia është bërë
  një ditë pasi u mbyta)
   
  Unë jam në liqen
  në qendër të fotografisë
  aty nën sipërfaqe
   
  Është e vështirë të më dalloni se ku
  pikërisht, ose për të më shquar
  sa e madhe apo sa e vogël jam;
  efekti i ujit
  në dritë është një shtrembërim
   
  Por nëse përqendroheni
  për një kohë
  do të më shihni.


  TI MË DO

  Ti më do
  si një grep në sy
   
  një grep peshku
  në syrin e hapur


  ÇASTI

  Është casti kur pas shumë vitesh
  pune të rëndë dhe udhëtimesh të gjata
  ndodhesh në mes të dhomës
  në shtëpinë tënde, gjysmë hektar,
  shumë milje katrorë ishulli, fshati,
  duke menduar si ke arritur gjer këtu
  dhe thua me vete, te gjitha me përkasin.
   
  Është i njëjti çast kur largohen pemët
  që të kishin rrethuar me krahët e tyre të butë
  zogjtë, që rigjetën këngët e harruara
  shkëmbinjtë që çahen dhe shemben
  ajri që largohet prej teje si një valë
  dhe ti mbetesh pa frymë
   
  Jo, pëshpërisin ata, ti nuk ke asgjë
  ti ishe një vizitore që herë pas here
  ngjiteshe në kodër, ngulje flamurin dhe thërrisje në ekstazë.
  Ne kurrë nuk të përkisnim
  dhe ti kurrë nuk na gjete
  por ishte e kundërta.


  NË BANAK TË NJË SUPERMARKETI KËRCEN HELENA E TROJËS

  1
   
  Bota është plot me gra.
  Kush më thotë se duhet të kesh turp nga vetja
  nëse të del një shans i tillë? Mos kërceni!
  Kini respekt për veten
  dhe punën e nje dite.
  Të drejtat? Një pagë minimale
  këmbët me variçe, qiri në këmbë
  tetë orë në të njëjtin vend
  ne një banak supermarketi gjigant
  me sende të paketuara deri në qafë, në vend
  të nje pozimi lakuriq si një sanduiç mishi
  shitja e dorezave, apo e sendeve të tjera
  në vend të asaj që mund të shisnit.
  Duhet të kesh talent
  për të shitur diçka kaq të pakuptueshme
  dhe pa formë materiale.
  Të shfrytëzuara, do të thoni ju! Po, në të gjitha mënyrat e mundshme.
  Do ta braktisnit, nëse do të gjenit një mënyrë tjetër
  për të siguruar para.
   
   
  2
   
  Unë i vlerësoj gjërat
  si predikuese shes vizione
  reklama parfumesh, dëshirash
  ose kopje të tyre. Shaka
  ose luftë, gjithçka në kohën e duhur.
  Unë u shes njerëzve dyshimet e tyre të tmerrshme;
  se çdo gjë është në shitje
  çdo gjë e mundshme. Ata më ngulin sytë se po shohin
  një vrasje me sharrë zinxhiri para se të ndodhë
  kur kofshët, vithet, njollat, çarjet, gjoksi dhe thithkat
  janë ende të lidhura me njëra-tjetren.
  Një urrejtje e çuditshme iu hedh thonjtë
  nga adhuruesit e mi të birrës. Kjo është një shenjë
  e një dashurie të pashpresë. Duke parë grumbullin e kokave
  dhe sytë që ngrihen lart me përgjërim të çuditshëm
  gati për të më prekur në kyçin e këmbës
  ndjej përmbytjet dhe tërmetet dhe vrullin
  për të me shkelur si një milingonë. Unë mbaj ritmin
  dhe kërcej për ta, sepse
  kjo nuk mund të ndodhë kurrë. Muzika mban erë dhelpër
  kërcet si metal i nxehtë.
  Thahen vrimat e hundës
  lagështia si në gusht, mjegull dhe përgjumje
  si nje qytet i plaçkitur që, të nesërmen
  pasi janë kryer të gjitha përdhunimet,
  vrasësit
  dhe të mbijetuarit do të enden si qen
  në kërkim të plehrave
  diçka për të ngrënë
  dhe kjo është një rraskapitje e tmerrshme.
  Duke i thënë këto, shtoj dhe buzëqeshjen
  që më lodh më tepër.
  sigurisht, dhe shtirjen
  se nuk i dëgjoj dot.
  Nuk mund ta bëj këtë, se tek e fundit
  unë jam nje e huaj për ta.
  Ajo që po them është ulëritëse
  e qartë si një fileto proshute.
  Unë vij nga vendi i perëndive
  ku fjalët kanë nënkuptime
  dhe këtë nuk ua them të gjithëve
  afrohuni dhe dëgjoni kur t’iu pëshpëris;
  nëna ime u përdhunua nga një mjellmë e shenjtë.
  Nuk e besoni?
  Mund të më ftoni per darkë
  por kujdes, përreth ka shumë mjellma të rrezikshme.


  VARIACIONE MBI FJALËN DASHURI

  Kjo është një fjalë sa për të mbyllur
  vrimat. Është madhësia e duhur për ata me boshllëqe
  të përzemërta në të folur, për ato zemra të kuqe-
  që pushojnë nëpër vakancat e fletëve ku nuk duken kurrfarë
  si zemra të vërteta. Shtojini dantella e lule lajle të tjera
  dhe ju mund t’i shisni ato. Gjithashtu futini në hapesirat boshe
  të formularëve të printuar që vijnë pa udhëzime. Ka revista të tëra
  me pak zemra ku fjala dashuri mund të marinohet
  në krejt trupin tuaj dhe ju mund të gatuheni
  bashkë me të gjithashtu. A mund ta quajmë të ngjashme dhe atë që ndodh
  në orgjitë e qeta të kërmijve të lagësht poshtë
  copave të kartonit të ambalazhit? Dhe atë që ndodh me barërat e këqija
  që ngrenë fuqishëm hundën gjëmbaçe 
  midis sallatës së gjelbër delikate dhe lëshojnë britma afshesh?
  Love! Love! këndojnë ushtarët dhe 
  bashkë me përshëndetjet entuziaste
  ngrenë lart armët me shkëlqime vrasëse.
    
  Pastaj janë dy
  prej nesh. Love 
  është shumë e shkurtër për secilin, ajo ka
  vetëm katër fjalë, shumë të rralla
  për të mbushur atë boshllëk
  midis yjeve
  që na vrasin me shurdhërinë e tyre.
  Nuk eshte dashuria që s’duam
  të dashurojmë, po frika.
  Kjo fjalë nuk mjafton, por
  do ta shqiptojmë. Është një zanore
  fillikate në një heshtje 
  të akullt. Një gojë që thotë;
  O, përsëri dhe përsëri në ekstazë
  përzierë me dhembje. Një frymë, një gisht
  që kapet në theqafje. Po munde, 
  mbahu ose bjer!


  NJË VIZITË

  Shkuan dhe ditët
  kur mund të ecje mbi ujë
  ikën ato ditë mbi ujë
  ka mbetur vetëm një
  ajo ku ndodhesh 
  kujtimi nuk është mik
  mund të tregojë vetëm
  çfarë nuk ke
  një dorë të majtë që mund të përdoret
  dy këmbë që mund të ecin
  dhe gjithë ç’përmban një mendje.
  Hej, përshëndetje, përshëndetje!
  Një dorë që ende punon
  që shtrëngohet, nuk të lë
  nuk është tren
  as kriket nuk është.
  Pa panik!
  Le te flasim per sëpata
  cilat lloje janë më të mira
  dhe cilët drurë të pyllit
  duhet të priten.
  Kështu ndërtohet 
  një shtëpi, një varkë, një tendë.
  Nuk përdoret asgjë; kutia e veglave
  nuk do të zbulojë fjalët e tyre.
  limë, avion, bizë
  shndërrohuni në metal të zymtë.
  A njihni ndonjë gjë? i thashë
  Diçka familjare?
  Po, the ti, shtratin.
  Më mirë shiko pasqyrimin
  që shtrihet në dysheme
  krijuar prej rrezeve të diellit
  pyllin me hije shiko
  krijuar prej drurëve
  më mirë shiko oxhakun
  që tani është plazhi


  ËSHTË/JO

  Dashuria nuk është profesion
  diçka e dashur ose ndryshe
  seksi nuk është stomatologji
  mbushja e zgavrave me butësi, pa dhembje
  ti nuk je mjeku im
  ti nuk je kura ime
  askush nuk e ka atë
  pushtet, ti je thjeshtë një shok/udhëtar
  hiq dorë nga ky intersim mjekësor
  me kopsa që shkopsiten, kujdes të vëmendshëm
  lejoi vetes zemërimin
  lejo dhe timin
  i cili nuk ka nevojë për asnjërën;
  miratimin tënd, apo habinë
  që nuk ka nevojë të pranohet
  që nuk është kundër një sëmundjeje 
  po kundër teje
  që nuk ka nevojë të kuptohet 
  të lahet apo të pastrohet kundër infeksionit
  por në vend të ketyre ka nevojë të ngutshme
  të përsëritet dhe të përsëritet;
  më lejo të tashmen time!


  TI MË MERR DORËN  

  Ti më merr dorën
  dhe unë befas jam në një film të keq.
  Kjo vazhdon dhe s’mbaron
  edhe pse jam e mahnitur
  është një vals me lëvizje të ngadalta
  nëpër një ajër të ndenjur mbushur me parfum afërditash 
  prekemi pafundësisht me pëllëmbë
  ti ngjitesh në dritare të gabuara
  të tjerë njerëz po ikin
  unë qëndroj gjithmonë gjer në fund
  kam paguar paratë e mia, dua
  të shoh se çfarë ndodh.
  Një vaskë e rastësishme më duhet
  të më qëroj 
  në formë tymi dhe celuloidi të shkrirë.
  Ishte një përballje
  më në fund një abuzues ishte
  erë e kokoshkave dhe e pellushit të përdorur
  do të zgjasë me javë


  VENDBANIM   

  Nga prapa, aty ku jemi ulur,
  jashtë, duke ngrënë kokoshka.
   
  Cepi i akullnajës po largohet
   
  Me dhembje dhe çudi
  ende duke mbijetuar
  gjer tani,
   
  po mësojmë të ndezim zjarr.


  KËNGA E SIRENËS

  Kjo është e vetmja këngë për të gjithë
  kënga që duhet mësuar; kënga
  më e parezistueshme
  kënga që i detyron burrat 
  të kapërcejnë detet në skuadrone
  edhe pse kafkat në plazhe janë prova.
  Këtë këngë askush nuk e di
  sepse kushdo që e ka dëgjuar
  ka vdekur dhe të tjerët nuk e mbajnë mend.
  Do të tregoj sekretin
  nëse ta them, a do ma heqësh
  këtë kostum zogu?
  Nuk më pëlqen të rrimë
  ulur në këtë ishull
  kaq piktoresk dhe mitik
  si dy maniakë me pupla
  nuk më pëlqen të këndojmë 
  treshe, është fatale, ndonëse e bukur. 
  Unë do të tregoj sekretin
  ty, vetëm ty.
  Eja pranë meje. Kjo këngë
  është një thirrje; Ndihmë!
  Ndihmë! Vetëm ti, vetëm ti mundesh
  sepse ti je unik
  tek e fundit. Mjerisht
  është një këngë e mërzitshme,
  që këndohet përjetësisht.


  DUA TË FLE ME TY

  Dua të shoh kur fle
  dhe nëse kjo është e pamundur.
  Dua të shoh kur
  fle. Vdes të fle
  me ty. Si valë e qetë e errët
  gjumi yt
  të ledhatohet rreth kokës sime
  dhe të hyjë tek unë.
   
  Të ecim bashkë në pyllin e shndritshëm
  plot me gjethe jeshilblu që drithërojnë
  me diellin e ujit bashkë me tri hëna
  drejt guvës ku ma ndien zemra se do shkojmë
  drejt frikës dhe misterit
   
  Do të doja të dhuroja degën e argjendtë
  dhe lulen e vogël të bardhë dhe fjalën
  që do të mbronte ëndrrën tënde
  nga trishtimi i madh
  dhe nga të gjitha trishtimet. Do të ndiqja
  kur të ngjisje shkallët e pafundme;
  Përsëri & Bëhet!
  Varkën që vozit ngadalë dhe kthehet
  me kujdesin më të madh, flakën
  në dy kupat e duarve
  ku shtrihet trupi yt
  ngjitur me timin dhe ti hyn tek unë
  aq lehtë, si të marrësh frymë.
   
  Do të doja të isha ajër
  ku ti banon për një çast
  fillikat. Do të doja të isha e padukshme
  & e domosdoshme.
   

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË