More
  KreuLetërsiBibliotekë“Lumi i vjedhur i drenushës”, poezi nga Marash Mirashi

  “Lumi i vjedhur i drenushës”, poezi nga Marash Mirashi

  ABSURD ME NJË KALË

  Në këtë skaj të botës
  Mes mjegullash që davariten luginave të dhimbjes
  Poshtë qiellit të pamatë të marsit
  Po ndodh diçka si ulërimë.

  Dikush po rreket të zbusë një kalë
  Që ikën harbuar fushave
  Me hingëllimë.

  Dikush po rreket
  Të zbusë një kalë
  Që ka lindur i lirë.

  Në këtë skaj të botës
  Gjithçka
  Hingëllin.


  NATA E DERRAVE TË KENAQUR

  Një natë e errët pus
  Ra mbi atdhe,
  Një natë e tmerrshme si mizoritë.

  Të verbërve, thotë Alonso
  Nuk u nevojitet drita.

  Është natë e madhe sonte
  Nata e derrave të kënaqur!

  Prej mijëra vjetësh
  Sokrati i vuajtur
  Pret të zbardhë.
  Një natë e errët pus
  Mbi atdhe…
  Një natë e gjatë!


  KUR PAT NDRRUA JETË SADRIA

  Kur bariu i bjeshkës, Sadria
  Që e kish mbush gati nji shekull
  Po jepte shpirt në shtrat të dekës
  Nisi të flasë me gishta…

  Iu afruan djemtë
  Edhe ata, burra të moçëm
  Tu thanë si në të qeshun:
  Baba asht ka numron delet
  Tu i shti në vathë!

  Sadria, bariu legjendë i bjeshkës
  I ndieu dhe foli ashtu nën petka
  I kam shti, i kam shti
  Por veç nja dy dele
  Paskan mbetë në mal
  Dhe shtriu dorën e thatë si krrabë
  Përtej dritares
  Ku dy re të bardha si dele
  Endeshin në qiell.


  LUMI I VJEDHUR I DRENUSHËS

  Zbret drenusha e harlisur për të pirë ujë
  Në lumin e vajzërisë
  Por lumë s’ka askund
  As rrjedhë, as gurgullimë
  Veç një tub.

  E lebetitur mbetet në luginë
  “E mjera unë për ty që s’je më
  Lumi im”!

  Mite, legjenda,
  Këngë vajtimtare zanash
  Brenga kreshnikësh
  Të burgosura përjetësisht
  Në tublumin përbindësh.

  Drenusha e etur merr arratinë.
  Prej mijëra vjetësh
  Ajo
  Nuk e kupton njeriun.


  VONË

  Po ikim ngadalë, ngadalë
  Po humbim,
  Si në një valle zanash.

  Kurrë s’ do ta shohim më lindjen e diellit.
  Shpirti do të na plasë prej mallit.
  Perendimin s’do e shohim më.
  As nuk do të mundemi
  Të fantazojmë një ditë plot diell.

  Një re e madhe, sa një mal
  Endet qiejve.

  Ti ike befas
  Kur ne po prisnim lindjen e diellit
  Në oborrin e trazuar të botës.

  Një natë e errët e pafund
  U rrëzua para gjunjve tanë.
  Tani u bë vonë
  Që dielli të lindë prapë.

  Gjithçka rreth nesh është shkretëtirë
  Qëkur ti ike
  Me lindjen dhe perëndimin
  Ngarkuar si peng
  Mbi shpinë!

  Shpirti im
  Si një gamile e humbur
  Endet
  Në shkretëtirë.


  STINA E DHIMBJES

  Mos e harro kurrë
  Vesën që lag barin
  Cicërmat e zogjve.
  Mos e harro kurrë dhimbjen time
  Si kitarë

  Mos e harro këtë hardhi të moçme.
  Në trungun e saj
  Fle shpirti i paqtë i gjyshërve të tu.

  Mbi gjurmët e tua në pluhur
  Ka rënë shi.
  Një trëndafil ka mbirë aty
  Si dhimbje.

  Bëj kryq në kishën e Shën Françeskut
  Jepja dorën një të vobekti
  Buzëqeshi dhe mundohu t’ia kuptosh dhimbjen
  Se nesër, ti mund të kesh nevojë
  Për dorën e dikujt.

  Mos e harro kurrë këtë mjegull
  Këtë stinë dhimbjesh
  Ku ne
  Humbëm rugën!


  LIDHËSET

  Gjithë jetën
  Ecin së bashku pranë njëra-tjetrës
  Shëtitin të njëjta vende
  Shohin të njëjtat rrugë
  Të njëjtit njerëz.

  Të lidhura nyje
  Ecin pas fatit
  Të tyre.

  Sapo provojnë të zgjidhen
  I zoti përkulet
  I lidh
  Ua merr frymën.

  Vetëm në mbrëmje
  Në korridorin e ftohtë
  I zoti i zgjidh.

  Lidhëseve
  Nuk u pëlqen liria e dhuruar.
  Mbi dysheme
  Ëndërrojnë gjithë natën
  Lirinë e vërtetë
  Të munguarën.
  Në mëngjes i zoti
  Sërish
  I lidh.

  Lidhëset nuk e kanë provuar kurrë lirinë.
  Por luftojnë
  Ta mbërrinjë.

  Mos e shtërngo kurrë
  Një lidhëse
  Që fshehtas teje
  U zgjidh!


  ENDACAKU ME QEN

  Në mesnatën që ngrin
  Me sytë gjysmë të mbyllur
  Mbështetur në një avlli të periferisë
  Nis e dremit…

  Dy hapa pranë tij
  Qeni i moçëm , Xhufi
  Dridhet.

  Endacaku ëndërron një shtëpi.
  Me sytë gjysmë të mbyllur
  Ndërton një vilë
  Me dyer të bukura, dritare të mëdha.
  E sheh e kundron
  Merr Xhufin përdore
  Dhe hyn.

  Ndezin një zjarr
  Dhe digjen
  Të dy!


  NJË PLAK ROM PO END THUPRAT

  Me kokën që e tund si një një ritual të lashtë
  U flet thuprave të shelgut
  Ndanë lumit me ujëra të kaltra
  Në lagjen nomade
  Plot çadra.

  Thuprat e shelgut
  Mes gishtërinjve
  Marrin një formë mahnitëse.

  Romi plak
  End dhe këndon nën zë
  Fatin e tij shëtitës.

  Ai
  End e end paprerë,
  Në sy i bulëzojnë lotë.
  Trishtimin dhe gazin e jetës
  E bën shportë!


  LUNDRIMI I VARKËS SË BARDHË

  I vetëm në atë breg magjik të Shëngjinit,
  Gjysmëshekulli më parë
  Tek mendoja tej horizonteve
  Krejt papritur u shndërrova në varkë.

  Thirrjet e nënës time në muzg
  Nga droja se kam ikur larg
  Dhe britmat e erës shëngjinase
  I hodha si rrjetë mbi varkë.

  E ika pafajëshit
  Për të mos u kthyer prapë.

  Mes detesh lundron varka ime e bardhë
  Me flamurin e ngritur të fëmijërisë
  Era fryn përsëri si më parë
  Nëna përsëri më lutet të vij.

  Lundroj tashmë me barkën e moçme
  Shenoj emra detesh e limanesh të rinj
  Në njërin prej tyre, do të gjej thirrjet e nënës
  Dhe erën që fryn e fryn papushim.

  Një varkë e bardhë
  Që lundron pa kthim!

  Mbi fushën paskaj
  Ra mjegulla
  Por ujqërit e vjetër
  S’ janë më…

  Një mjegull e dendur
  Pafundësisht gri.

  Një mjegull
  Që po lind
  Ujq të rinj!


  NATË E NXEHTË NË SINAI

  Mbi shkretëtirën e Sinait
  Ngrihet magjishëm
  Bashkë me të nxehtin,
  Një këngë e vjetër beduinësh
  Dhe një hënë e ngrënë.

  Të kisha mundësi
  Ta derdhja Drinin tim,
  Mbi etjen e përjetshme
  Të kësaj kënge
  Dhe hënës!


  GAMILJA NUK ËSHTË E PËRDALË

  Europianët hypin e zbresin gamileve
  Në shkretëtirë.
  Sa zbret i pari
  Bëhet gati i dyti.

  Gamilja me gjunjët përkulur
  Pret gjysmë e shtrirë.
  Në ritualin tallës
  Të Europës mbi shpinë.

  Gamilja më e palumtur e botës
  Nuk u buzëqesh europianëve.
  E rraskapitur
  Vazhdon ritualin e saj.

  Zbrit njëri, hyp tjetri.
  Por gamilja
  Nuk është e përdalë.

  Hëna, shikon e çmendet
  Mbi shkretëtirën e Sinait.


  FËMIJA SHTATË VJEÇAR NË SHKRETËTIRË

  Rafiku, fëmija shtatëvjeçar i Beduinit Mustafa,
  Diku në shkretëtirë, larg Charm el Cheikh,
  Më sheh drejt e në sy, më flet
  Tek më shtrin para syve , dorën e vet…

  Unë i vendos mbi pëllëmbë
  Një euro e pesëdhjetë cent.
  Nuk i merr
  M’i kthen sërish
  Dhe diçka flet
  Arabisht.

  Shoqëruesi ynë, Irfan
  Më tërheq ngadalë e më rrëfen:
  Rafiku, i biri shtatëvjeçar i beduinit
  Nuk po lypte me dorën e shtrirë.
  Ai po të thosh se jam rritur
  Dhe mundem që me këtë dorë
  Të mbaj familjen!

  Mbi Gadishullin e Sinait
  Era frynte
  Si një hare e çuditshme beduinësh!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË