More
  KreuLetërsiBibliotekë"Kumbullat e fëmijërisë", poezi nga Elida Buçpapaj

  “Kumbullat e fëmijërisë”, poezi nga Elida Buçpapaj

  Kumbulla
  e oborrit të fëmijërisë
  arqipelag i përhumbur
  mjegullnajash malli
  në lisharësin prej resh
  më përkund
  gunga malesh
  karvani devesh
  më mban të lidhur fort
  me venat e gjakut
  litar shtrënguar rrotull pas trungut
  hijet e Carl Jungut


  treshja perfekte
  Mix, Max, Mex 1)
  një çift i ri me një fëmijë
  trinom trinie
  një zgjua që vlonte
  ëndërrash të zjarrta rinie
  në apartamentin 84
  shkalla 12
  Pallatet e Aviacionit
  Tirana e re
  kati i tretë
  parashutë qielli
  aty ku ndërtonin
  foletë dallandyshet
  e ktheheshin çdo pranverë
  përballë Dajtit
  kuvlisë djep
  ku lind dhe sot dielli


  një mbrëmje
  im atë nuk u kthye në shtëpi
  ime më u përpoq
  të më shpjegonte
  me gënjeshtra të bardha më kot
  veshët i mbaja përpjetë
  të dëgjoja trokitjen e nxituar
  ta shihja tim atë të hynte
  të më ngrinte në duar
  pastaj të më vinte në gjumë
  me përrallën e shpikur
  enkas për mua
  atë natë
  mosha e përrallave
  kish perënduar
  bota e madhe ish futur e gjitha
  në syrin e një dritareje
  e zvogëluar


  sa ngrinte qerpikët dita
  lavjerrësi i frikës
  binte me ding dong
  kërceja si sustë
  shtrati ishte me ethe
  nga mardhësia
  në dritare
  pa abrakadabra
  ja behte gjithësia –


  bota që shfaqej
  oborri i lojrave
  shoqja ime besnike
  kumbulla
  dhe pallati përballë
  ndërtuar gjatë
  pushtimit italian
  banohej nga ish gjeneralë
  dikur djem të trimëruar
  të luftës antifashiste
  trimëri e thërmuar
  pa nam e pa nishan


  për kumbullën
  çdo ditë dilja
  nga koraca e kërmillit
  ku fshihesha kruspull
  m’i vrente lastarët
  me antenat e bisqeve
  kumbulla e bukur manekine
  bënte pasarela mode
  e ngulur në oborrin tonë
  të lojrave
  në varësi si i lakoheshin
  rrezet e diellit,
  shirat, stinët
  ndërronte veshjet,
  me kostume marsi,
  prilli, maji, qershori…
  në dimër dremiste përzishëm
  më ngjasonte me gjyshen
  ia dëgjoja këshillat
  m’a largonte frikën


  kur i fryheshin
  e i plasnin sythet
  gjelbërore
  deri sa shpërthenin petalkat
  nga fryma pranverore
  për ne vajzat e vogla
  të dy pallateve përballë
  fillonin shtegtimet
  mbi kuaj flatrorë
  ditë vellobardha nusërore
  me lulekumbullat
  kurora aureole


  sa hapja sytë
  t’i ikja lakut gotik
  me padurimin vrik
  që se fshihja
  zija vend në dritare
  kiçin e anijes së shpëtimit
  pikën e vrojtimit
  gjithë rruzullin
  një grusht fëmije
  si në pëllëmbën e dorës
  ta shihja


  e para ishte sythesumbulla
  gjumin aty e bënte
  edhe zgjimin
  ku kishte ngulur
  këmbët e drunjta
  e ngritur me degëza
  shtëpizën e saj kumbullore
  pa kumt tingëlluar
  kumbuese kumbanore
  hija e lulzimi i saj
  na shoqëroi si shenjtore
  në rritjen zemërmardhur
  në ditë të paluajtura
  lojrash fëmijënore
  faltore e pafajësisë
  në kohë fatkeqësish
  prej marramendjes
  me habinë që na mbështolli
  qoftë e bekuar
  ajo dorë e panjohur që e mbolli


  e pavarur nga mjergullat
  sorrat e zeza të reve,
  e pa ndikuar
  nga fatthënat e rreshjeve
  kumbulla botën
  360 gradë
  rreth e rrotull e kundronte
  larg nënqeshjeve
  oborri i lojrave
  një pus i mbyllur,
  me kova imagjinare
  të zbrazura e mbushura
  me ujë të bekuar
  një furrë tavëpjekëse
  me prush të valë
  në jetën reale
  ishin kontinente më vete
  dy pallatet kundruall
  dy shtete
  banuar me fëmijë, të rinj
  prindër e gjyshër
  që donin të jetonin plot poterë
  nën syrin e vigjilencës
  njëri pallat i zbukuruar
  me mermere e porta druri
  rimeso të stilizuar
  ndërtuar nga arkitektë italianë
  gjatë pushtimit fashist
  tjetri kur kisha lindur unë
  i thjeshtë, skematik,
  si letërsia socrealiste
  ndërtuar sipas thatësirës moniste
  pa shfaqje të huaja
  perëndimore
  me ornamente të fshehura
  veshësh përgjimi
  që gjithësesi
  gumëzhinte nga zërat fëmijnore


  kumbulla shoqja ime unike
  alter egoja binjake
  e pandashmja
  si kukulla fëmijës
  nga duart nuk më shqitej
  shoqja ime fisnike
  me lapsat magjikë të bojrave
  ia ndryshonte ngjyrat kohës
  e vishte me imagjinatë futuriste
  oborrin e lojrave


  një botë më vete
  ishte furxhiu tiranas
  që piqte me gruan e tij
  tavat e gjithë lagjes
  radion e hapte në kupë të qiellit
  për këngët e Hafsa Zymerit


  në furrë sillnin
  tava me perime, speca të mbushura e patëllxhanë imam bajëlldi
  byrekë gjithëfarësh
  të holluar nga duar të rrudhura gjyshesh
  gjirokastrite, labesh, e korçaresh,
  shkodranesh, sarandiotesh e lushnjaresh
  për Vitin e Ri dyndeshin
  e viheshin në rradhë tepsitë
  me gjela deti e bakllava
  të prera në forma trekëndëshash
  e me rombe,
  revani e kadaif
  gjyshet kremtonin në fshehtësi
  Krishtlindje, Bajram e Pashkë
  e në Netët e Mira
  gatuanin hallvë
  për shpirtrat e burrave të tyre
  por ne fëmijëve nuk na tregonin
  qysh e përse
  era e gjalpit përhapej
  e ngjitej në çdo kat
  deri kur doli shpikja e tollonit
  hyri në çdo shtëpi
  si shpikja sot e ajfonit
  dhe era e gjalpit mori fund
  e zëvendësoi 100% policia popullore
  spiunimi u bë meny kursimi
  shkallë më shkallë
  e pallat më pallat
  atëherë furra u mbyll me qepena
  kumbulla dhe unë qamë me lot
  u përmbyt një kontinet
  nga gjithësia
  askush nuk mërmëriti
  një të vetme Ave Maria


  im atë ishte shtatë Dajte larg
  pranë gjirit të klasës punëtore
  saldonte nëpër skela
  dimrat e ftohtë
  mendimet që kishte në kokë
  e urdhëronin t’i digjte
  me saldatriçe


  tek tavëpjekësi
  në pushimet verore
  unë fëmija çova tavën time të parë
  patate me kripë e vaj ulliri,
  kur erdhi ime më nga puna
  drekuam nënë e bijë
  patate të pjekura në furrë
  me thëngjij të kuq si kratere
  vullkani të shuar
  dreka e përgatitur
  me duart e mija të vogla
  ishte sikur dhashë koncert
  një kapriçio Paganini me violinë
  në guzhinën tonë të thjeshtë buiti
  në tavolinën ku ishim ulur ajo dhe unë
  ime më e mahnitur më duartrokiti


  kumbulla me durim priste
  t’i shpërthenin
  nga lulkat bardhoshe
  frutet e vogla gjelbëroshe
  e ne fëmijët
  e dy pallateve përballë
  të linim oborrin e lodrave
  t’i kacavareshim si majmunë
  nëpër degë deri në lartësirë
  duke shtrëmbëruar
  fytyrkat e bukura
  prej thartësirës


  poshtë pemës na luteshin
  më të vegjlit fare
  ej na jepni edhe ne ca
  kumbulla
  është e të gjithë fëmijëve
  nuk është vetëm juaja
  asnjëherë frutet nuk
  i lamë të rritën,
  nuk u bënë rrumbullake
  topka të blerta
  ping-pongu,
  po kumbullës nuk i bëhej vonë
  në këtë periudhë të vitit
  kur rreth saj roisnim
  si bletët në hoje
  kumbulla harenë
  e vinte në pah
  e gatëshme të fluturonte
  në qiellin e shtatë
  me krahë


  oborri i lodrave
  fushëz e baltosur kur binte shi
  lëndinëz e gjelbëruar
  ditëve me diell
  shesh i vogël pikpjekje, piktakimi
  nga dritaret përballë
  njëri tjetrin thërrisnim
  me emra, me tinguj, me jehona,
  me personazhet e librave e filmave
  hej Spartak, Guliver, Paris,
  Helenë e Trojës
  me shenja, me mimikë,
  me gishtrinj, alfabete fëmijësh
  ej do vish të luajmë,
  erdha më prit,
  s’kam bërë ende
  detyrat e matematikës
  sot nuk mundem
  kam gabuar
  po vij sa të hapesh
  e të mbyllësh sytë
  po hidhem direkt
  nga dritarja sa mirë
  që jemi kati i parë
  dhe oborri gumëzhinte
  vinin fëmijë nga pallatet fqinjë
  futboll, me cingla, hapa dollapa
  kukafshehtas, ne vajzat
  kërcenim në litar
  e kujdeseshim
  mos të na dukeshin breçkat
  në atë oborr lodrash
  deshëm të mbeteshim
  Piter Panë në përjetësi
  nën të njëjtin qiell, diell e hënë
  nën sytë e spektatores
  kumbullës Shën Mëri
  por nuk ishte e thënë


  fëmijë moshatarë
  orë pas ore zgjateshim
  çdo ditë na ngushtoheshin
  rrobat e trupit
  na rritej këmba e numri i këpucës
  Zoti na përgatiste
  të nisnim fluturimin
  në sheshin e lojrave të shpikur
  mes dy pallateve tona
  një fushë e baltosur kur binte shi
  aty ku lodrat vriteshin
  e ne kishim frikë të rriteshim


  një mëngjes herët
  pa u zbardhur
  i dridhur, i mardhur
  erdhi kamioni i internimit
  nga pallati i ish gjeneralëve
  mori shokët tonë të lodrave
  bashkë me prindërit,
  vëllezër e motra
  kamionët e internimit atë ditë
  kishin ngarkuar familje në masë
  me plot fëmijë të lagjes sonë
  kryeqyteti ish boshatisur
  nga armiqtë e klasës


  kur u ktheva atë ditë
  nga shkolla
  dhe vrapova në pikën e vrojtimit
  sytë më mbetën tek dritaret bosh
  ku shoket e shoqet e mia
  nxirrnin kokat
  bota ishte shuar
  të dyja me kumbullën
  qamë prapë me lot
  kur u takuam


  në oborrin e lojrave
  atë ditë nuk dolëm të luanim
  por të nesërmen
  asnjëri nga ne
  nuk pyeti për shokët
  që na mungonin aq shumë
  ishin pyetje të ndaluara
  që na shkaktonin të dredhur
  pyetje që ia bënin vetëm vetes
  si këngët e Bitëllsave
  që i dëgjonim fshehur


  një ditë shtatori
  një kamionçinë e mori
  edhe familjen tonë
  asnjë nga fëmijët
  e dy pallateve nuk na përcolli
  me ne nuk u përshëndet
  kokat e tyre fshiheshin
  në dritare pas perdeve
  vetëm kumbulla
  më qendroi besnike
  fëmijëri e çrrënjosur
  hedhur si një rreckë
  gjithë pluhur
  në një kamion rrangallë
  me një adresë
  në një fshat të humbur
  me kujtesën e helmuar
  vëth në vesh
  thoni shyqyr që mbetët gjallë


  kumbulla mbeti aty
  nuk mundi t’i ndalte ikjet
  e fëmijve të oborrit të lodrave
  midis dy pallateve kundruall
  fëmijëri e prerë në mes dhunshëm
  kumbulla mbeti aty
  gjethetharë
  deshmitare e fëmijërisë sonë
  të vrarë


  kur u ndamë
  i premtova se do të kthehesha
  sido të më hidhte fati
  sa për t’ia prekur
  me gishta trungun e ledhatuar
  e për t’i thënë se kurrë
  nuk e kam harruar
  në labirintet tunel
  nga ku ma hodhën
  si breshëri automatiku terrin
  mbulesë qielli e tokë përfund
  arkitektët e zinj të ferrit
  që na dizajnonin jetët
  ku drita nuk dukej askund


  mallin për kumbullën
  e mora me vete
  në çdo kontinent e vend të botës
  që i rashë rrotull e mbijetuar të gjeja strehë paqeje
  ku humba si një grimcë atomike
  në qiellin pa kufij e praqe
  në çdo metropol të rruzullit,
  bulevarde, lulishte e parqe
  pashë si lulëzonin lumturisht kumbullat
  prej mrekullisë e kujdesit
  të gjithë Perëndimit demiurg
  nga Central Park, Kopshtet e Vatikanit…
  në Jardin du Luxemburg
  asnjëra nuk e pati atë hijeshinë
  e kumbullës sime
  mrekulli mes ditësh e fëmijërish
  të djegura nga inkuizicioni
  sidomos kur lart në degët e saj
  një zog i friksuar fshihesh
  përballë dritares së pallatit
  në katin e tretë
  parashutë qielli ngrihesh
  ku shfaqej ime më
  një e bukur grua a perëndi
  në kohë të shterpëra apokaliptike
  krijuar prej shkumës së detit dhe erës
  që më thërriste
  “Zbrit nga kumbulla Lidka se do të biesh”
  me kumtin e Herës.

  1) Tre personazhë të një romani të Luis Sepúlveda-s
  Janar-Prill 2024
  (Nga libri në përgatitje Skaterr)

  NJË KOMENT

  1. Pasi lexon”Kumbullën e fëmijërisë” sikur has një”copë shpirti që dhëmb. Fare shkurt:Poetja është”pema që ka rënë nën pemë”.Vetëm urime nga unë.
   Përparim Hysi
   Tiranë,10 maj 2024

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË