More
  KreuLetërsiBibliotekë"Kujtimet në shtambën e harresës", poezi nga Meti Disha

  “Kujtimet në shtambën e harresës”, poezi nga Meti Disha

  1 – në kohë karantine

  komshiu im,
  na nevojitet një lumturi pa arsye.

  muret e karantinës janë muret e shtëpive tona,
  dhe dritaret janë tejqyra drejtuar botës.
  i kemi duart e vockla, nga lutjet e vockla,
  në të cilat nuk zënë më vend dëshirat e kësibotshme.
  përtej, ti pi duhan dhe mendohesh
  nga një tjetër dritare me gjysëm fryme.
  është koha të lumturohemi pa arsye – të them,
  -si budallenjtë?! – ma pret ti dhe bën me shenjë muret…
  jo, si fëmijët, të them dhe bëj me shenjë lulet.

  është mars dhe buzëqeshjet tona
  janë modeste si rritje pensionesh,
  ato zënë përherë veç 2.5 përqind të fytyrës.

  …kështu pra, të jemi të lumtur, komshiu im, krejt pa arsye,
  pavarësisht turinjve që varim kur është fund muaji
  dhe presim lajmin e madh në celular q’u hodhën rrogat,
  pavarësisht turinjve të varur të grave tona,
  teksa u tregojmë hënën e re, me sy që na ndrijnë
  dhe ato vënë duart te barku,
  sa herë është fundi i ndonjë muaji,
  apo fillimi i ndonjë tjetri.


  2 – mesnata në odë

  vij vonë te kjo derë.
  brenda meje gjthnjë
  ajo ndjesia e vonesës.

  janë të gjitha aty: qilimi i ftohtë,
  çardaku i drunjtë, qelqi i akullt i dritares
  dhe muret prej guri latuar qyshkur,
  ku babai mbante fjalën e tij.
  zërat jehonin pa mundur të dilnin jashtë
  dhe oda ishte kryekëmbë portret i tij.

  asgjë nuk ka ndryshuar
  veç kujtimet janë ende të rrjedhshme
  në shtambën e harresës.


  3 – për të thjeshtën

  ajo donte të dukej e thjeshtë.
  i kapte flokët mbledhur nga pas
  si një vegjë filxhani që rrethon një boshllëk.

  mes gjithë stromcave të një paji,
  pëlqente veç një fustan të gjatë,
  e nga të tjerat veçonte dashurinë
  qe nuk e gjen në garderobë,
  as në kuletë, në mesditë kur të duhet të paguash faturat,
  apo kur rrëmon në reliktet e rafteve,
  apo as në kasafortë atje diku midis tapisë së shtëpisë
  dhe unazave me flori saf të gjyshërve,
  por dashuria shfaqej veç në të errët,
  si neoni në akrepat dhe numrat e një ore
  që shndrit për pleqtë kur ngrihen nga halli te urinojnë
  dhe s’gjejnë dritë pas mesnate.

  ajo ishte e thjeshtë si thesar i cili ështe i tillë
  për sa kohë nuk është gjetur;
  i vjetër, mbi të cilin koha ka hedhur tradhëti,
  fjalë të hidhëta, zhgënjime,
  sikurse shiu që nga njëra anë ja njom rrënjët trëndaflit,
  kurse kërcellin dhe gjethet ja mbush me stërkala prej balte.

  ajo ishte e thjeshtë edhe kur ai, i dehur, u kthye në shtëpi
  dhe e pa ashtu përlyer prej gatimit, gjithë erë gjelle…
  ajo e priti me një buzëqeshje,
  një buzëqeshje si për të ndrequr një gabim në shkreti…
  kur hëngri grushtin dhe njëri dhëmb iu thye,
  por që nuk qau, ngaqë s’ish hera e parë
  që nuk e dallonte më neonin e shndritshëm
  dhe fll kështu, kaq thjeshtë, ja tha edhe gjykatësit.

  tani ajo, një trëndafil nga ato erëmirët,
  plot gjemba dhe me stërkala dheu nga shirat,
  kërkon veç një dorë e cila do ta ujitë dhe aq.


  4 – dobësitë

  burri mendohet i qetë
  me të pasmen e kokës mbi pëllëmbë të dorës,
  dora e mbështetur mbi nënkresë
  si një makinë e ngjitur në karrotrec,
  në një shtrat me të shoqen e cila fle gjysëm e zbuluar.

  janë dobësitë ato që të bëjnë burrë, mendon
  duke ledhatuar lehtë supet e saj
  si Akili, i cili kur kruante thembrën,
  e dinte mirë se po kruante dobësinë e tij.

  për Akilin, dobësia fshihej nën këmbë
  që të mund të shkilte mbi të
  dhe ky është kamuflazh mjeshtëror,
  se veç atëherë njerëzve nuk do t’u shkojë mendja,
  se kush është ai budalla që shkel mbi dobësinë e vet?!

  gruaja fle e qetë, pa e ditur
  se krejt në mënyrë të pavullnetshme
  është kthyer në motiv ekzistence
  që kur t’i vijë koha, do të shkilet nga këmbë e burrit,
  (si kamuflim ndaj syrit të keq),
  apo nga goditjet e fatit
  që duan ta gjunjëzojnë burrin atje te thembra.


  5 – Bardhi dhe unë

  me Bardhin nuk flasim tepër
  në kafe, në mëngjes, ai ulet tek pullë
  në një tavoline të madhe veçmas e cila ka katër karrige.
  kjo tregon shumë për të, sa herë kur vjen herët
  dhe syri i tij vështron të gjejë një vend
  ku nuk mund ta zëtekë vetmia.

  vendi ku zgjedhim të ulemi,
  atëherë kur nuk e kemi mendjen,
  është vendi të cilit ne i përkasim.

  bardhi jeton tri blloqe shtëpish më tutje,
  nuk është martuar, por shpresat i mban ndezur,
  kjo kuptohet nga tre vendet bosh në tavolinë…
  në mos njëra, tjetra do mbushet.

  ai më përshendet, mirëmëngjes më thotë,
  kur më sheh të ulur vetëm
  në një tavolinë të vogël
  me dy karrige,
  ngushtë si në një tra
  që duhen veç dy vetë për të mbajtur ekuilibrin
  nga të dyja anët.

  i qëndroj besnik idesë së ekuilibrit
  dhe bardhi e di fort mirë këtë gjë, kur më thotë:
  ulesh përballë një karrige bosh
  në pozicion shahisti drejtuar me përpikmëri,
  si besimtarët në namaz ndaj Kiblës.

  por unë jam hoxhë, o bardh,
  hoxhë i lodhur duke falur xhenaze ëndrrash.


  6 – malli që s’hiqet

  gjatë viteve të studimit
  kam qenë i trishtuar si një qen rruge.
  në auditor, prisja që ndonjë pedagog me burrëri dhe guxim
  të shkruante në tabelë atë q’e dija prej kohësh,
  kumtin e epokës në atdheun tim ku u linda:
  “ju hasët në rrugë qorre,
  ju lutemi mos thurni ëndrra!”

  askush nuk e bëri.
  më lanë të lirë të bridhja
  me sy që shndriste në to e gjelbërta.

  unë e di, se mërgimtarët fort i merr malli për vendin e tyre,
  por ju them që është më e zorshme të të marrë malli
  për atdheun tënd në atdheun tënd!
  dhe m’e zorshmja është të mund të çash përtej ëndrrave,
  pa u kapur pas shpresës,
  të kalosh muret e qorrsokakëve,
  të grisësh limitin e durimit
  dhe vetminë ta kesh besnike si qen.

  sot eci trotuarit gjysmë i harruar.
  në trastë kam këmishën e një malli që s’më hiqet
  dhe veshur kam këpucë pengjesh të pagrisshme,
  mbledhur në kaq e kaq vite
  në garderobën time të zemrës.

  këpucët e mia shkelin mbi gjethe të rëna në pellgje të vogla
  dhe hapërdajnë ujin gjithandej, në qindra copëza,
  ku në çdo stërkalë dhe në qelqet e syve të kalimtarëve
  reflektohet nga një copëz gjethe e zverdhur;
  dihet, çdokush e ka hisen e vet prej vjeshte.

  eci. kam ende abdesin e sabahut

  nuk vonoj kur më thërret Zoti,-
  dhe shkoj në punë i vonuar si gjithnjë,
  atje në zyrën e një redaksie
  ku dikur ka punuar ervin hatibi,
  dhe ai: një qen i trishtë q’e lodhnin oraret;
  e ndjej se po shkel mbi gjurmë të pluhrosura,
  sot nuk kam ëndrra, por vizione.

  ju thashë jam gjysëm i harruar…
  ngaqë nuk jam i harrueshëm krejt.
  nga kryet, më shkunden mbi supe herë pas here
  ca fije thinjash kasnece që m’i çon koha,
  por nuk trembem, ngaqë, për mua si poet,
  vdekja është antonim i kujtesës…

  por mua do më mbajnë mend këpucët,
  pellgjet, muret, letrat dhe njerëzit
  e në kujtesën e gjithnajës
  era e poezisë do valëvisë sa andej këtej
  këmishën e këtij malli që s’më hiqet.


  7 – na qoftë i lehtë dheu

  do i humbim të gjitha, miku im.
  le të mos ngarkojmë mbi supet tona
  më shumë nga ç’nuk mund të mbartim,
  ti edhe unë, si dy planete që pikëtakimin e gjejnë përmes gravitetit.
  t’i lëmë dëshirat, ato rëndojnë shumë,
  ndërsa lutjet zvogëloji në trajta të vogla bërthamash
  sa një kuti shkrepësje
  dhe shkrep nga një fije lutjeje për çdo natë.

  do i humbim te gjitha mik,
  ndaj, tani, meqë më zuri një fill trishtimi,
  merri, po t’i jap ty këto 15 mije lekë të vjetra të mëditjes time,
  shko dhe bli me to bukë meqë është mbrëmje, të gëzosh konakun, fëmijët.

  Ti e pe vetë dje: ishim bashkë, kur percollëm per në varreza
  plakun Ali, atje te kodra e Gjethes ku prehen shokët e tij
  dhe gjithkush mërmeriste ndër dhëmbë
  “të qoftë i lehteë dheu, xha Ali”
  sikur të gjithë e dinin se tekefundit
  dheu rëndon mbi trup edhe përtej,

  atje përtej, ku shpirtit barra s’i hiqet,
  ku pasqyrohen vitet siç futen në filozofi mitet.
  na qoftë i lehtë dheu që e shkelëm butë,
  që mbollëm në të bërthama lutjesh të përjetshme,
  prej të cilit Zoti na krijoi, tek i cili kthehemi.


  8 – në kaq pak botë

  te kjo shtëpizë, kthehem në buzëmbrëmje
  me të njëjtën shprehi fytyre që prej mëngjesit.
  shtyj derën e saj të vogël, për t’u futur tek holli i vogël,
  mbi këtë planet, që sipas Nasa’s, është i vogël.
  kjo shtëpizë me përmasa të përshtatshme për shpresat.

  çfarë është në të vërtetë një shtëpi?
  fëmijëve, kur u thuhet vizatoni shtëpinë tuaj,
  vizatojnë gjithmonë shtëpinë përballë.

  por unë vij te kjo strehë, ku është kjo grua,
  e cila më gjeti në kohën kur të gjitha fjalitë
  që më buronin nga gjuha, fillonin me “mbaj mend…”
  dhe anashkaloja fjalën kujtoj,
  për t’u ruajtur nga projeksionet e papritura.

  kjo grua… si një dritare që sheh nga e ardhmja.
  ajo më buzëqesh kur i qetë, qëndroj në prag
  të derës dhe mërmëris me vete:
  “faleminderit Zot qe në kaq pak botë
  kam çfarë shoh nga mrekullitë e tua.”


  9 – të gjithë do ta dinë
  dhe do të heshtin

  ato do ta dijnë, grua, por nuk do të pyesin
  se nuk është në stilin e tyre të përzihen
  sidomos aty ku vërehen shenja në fytyrë,
  dhe do të heshtin të gjitha siç heshtet ndaj një lajmi
  për një korrupsion të vogël që nuk nxit protestë,
  por pak po të gjurmohet, gjenden gjurmë të Iblisit.

  edhe ata do të heshtin si të zënë në faj,
  teksa kamerieri do t’u fanitet hëpërhë si gjykatës
  i cili atypëraty drejton gishtin drejt secilit prej tyre,
  e më shumë do të heshtë ai, me një heshtje të denjë,
  me dijeninë e të qenit burrë me tri këmbë
  të palëkundshme mbi tokë,
  tek shtrëngon gotën e rakisë, me po atë dorë
  në gishtërinjtë e së cilës fle një shenjëz e vogël
  lënë prej fytyrës tënde atje si karficë.

  dhe ti do të dukesh më e fortë jashtë,
  teksa do t’i thuash shitëses së bukës
  se qe thjesht një e rrëzuar e vogël,
  mbi pllakat e lëmuara të banjos,
  nga uji i derdhur prej vajzës së vogël,
  se kështu është kur i lëmon shumë gjërat andej rrotull,
  se lëmimi vetë pasqyron fytyrën me një të nxirë të vogël,
  që s’është gjë… aq e vogël…

  dhe sërish do zgjedhësh të kthesh në shtëpi,
  të hapësh derën, të futesh brenda,
  ta përplasësh “brram” teksa e mbyll,
  të heqësh nga supet barrën e rolit
  dhe mbështetur pas murit si hije,
  që të heqësh takat, gishtin do futësh te thembrat,
  atje ku zakonisht ngjiten leukoplastet për të mbuluar plagëzat,
  pikërisht në ato plagëza, ku një profet i Zotit
  një herë pati thënë se atje brenda tyre
  u fshehën xhenetet.


  10 – mbi piedestal

  Më lodh kjo barrë e vetes.
  Eshte thjesht lodhje e të qenit,
  kur supet nuk e bartin më kokën
  dhe ajo kërkon tjetër vend ku të prehet
  dhe vij tek supi yt, qe dhe supi yt është lodhur nga barrë e kokës së vet,
  si llambat që lodhen varur në portollamba mbi kërthiza tavanësh.

  ne shkëmbejmë kryet, nga njëri sup tek tjetri
  si statuja që duan të ngrijnë ashtu në piedestal
  në një çast përqafimi të gdhendur përhershëm
  dhe prapë verejmë se si trupat tanë
  ziejnë me zjarr përbrenda për të levizur një grimë,
  për të vërtetuar praninë e diçkaje,

  e diçkaje që ne e quajmë,
  me plot gojën, shpirt.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË