More
  KreuLetërsiBibliotekë"Kthemi copat e mia", poezi nga Vasko Popa

  “Kthemi copat e mia”, poezi nga Vasko Popa

  Guxo e bjerëm ndërmend
  Mendimet e mia ftyrën kanë me ta çky
  Guxo e dil para meje
  Sytë kanë me m’leh në ty
  Guxo e hape gojën
  Heshtja jem nofullën ka me ta thy
  Guxo e ma kujto veten tande
  Kujtimet e mia tokën nën shputa kanë me ta grry
  Deri këtu kemi mbërri

  1.
  Kthemi copat e mia,
  copat e gjumit të paqtë
  Të buzëqeshjes së mëndafshtë të parandjenjës vijore
  T’nervit tem të zaifët;
  Copat e mia të shpresës pikaloshe
  Të dëshirës së lustrueme t’shikimeve laroshe
  Të lëkurës së ftyrës tem
  Kthemi copat e mia
  Kthemi derisa po të lus si njeri

  2.
  Ndigjo ti lugate
  Hiqe atë shami t’bardhë
  Unë t’njoh ty
  Që prej vogëlie
  Prej të njajtës kalanicë kemi pi
  Në të njajtin çarçaf kemi ra
  Me ty ti thikë sykeqe
  Në këtë botë të gabueme kemi ecë
  Me ty ti gjarpën tinzar
  A po digjon ti hileqare
  Hiqe atë shami t’ bardhë
  Pse duhet mu mashtrue.
  3.
  Nuk do tmaj kaliquksh n’shpinë Nuk do të çoj ku t’më thush S’do ta bâj edhe ndukat me m’la
  As i lidhun në trerrotak ere
  As i zaptum me frena t’ylberit
  Mos u mundo me m’ble
  S’do ta bâj as me kambë në xhep
  As i futun n’birë t’gjilpanës as i lidhun nyje
  As i zvogluem në nji kallam të randomt’
  Mos u mundo me m’tutë
  S’do ta bâj as i pjekun as i thekun
  As gjallë i kryposun
  As n’andërr
  Mos e mashtro veten
  Asgja nuk dhezë, nuk due

  4.
  Jashtë prej pafundsisë tem t’murosun
  Prej valles yjore rreth zemrës tem
  Prej kafshatës tem të diellit
  Jashtë prej të huejit det t’gjakut tem
  Prej naltësisë tem, prej ultësisë tem
  Jashtë prej heshtjes teme të thatë
  Jashtë thashë jashtë
  Jashtë prej humnerës tem t’gjallë
  Jashtë prej trungut të zhveshun atnor n’mu
  Jashtë deri kur më duhet me bërtitë jashtë
  Jashtë prej kresë që po m`shpërthen
  Jashtë veç jashtë

  5.
  Ty të vijnë kukullat
  E unë në gjakun tem i laj
  Me copa t’lëkurës tem i pshtjelli
  Luhajë prej flokëve t`mia ju maroj
  Karrocë prej rruazave t’mia
  Avionë prej vetullave t’mia
  Ju baj flutura prej buzëqeshjeve t’mia
  Lodra prej dhambëve t’mi
  Ta ndjekin e çojnë kohën
  Po çfarë loje bâjnë ashtu

  6.
  Tu shoftë fara e fisi, e nama
  E krejt çka ke n’jetë
  Tu shoftë imazhi i etun n’tru
  Dhe ndijimi përvlues n`majat e gishtave
  Dhe secila secila pllambë
  Në tre kazana t’ujit fatëkeq
  Në tre furra të zjarrit t’shejt
  Në tre gropa pa emën e pa tamël
  E ftoftë të kjoft frymëmarrja deri n’fyt
  Deri tek guri poshtë gjinit t’majtë
  Deri tek marshi i briskut n’atë gur
  Në ferr, në varr në boshllakun e pjellë
  Në gërshantë e urituna t’fillimeve e fillimeve
  Në mitrën qiellore ne njohsha unë

  7.
  Çka u ba me copat e mia
  S’do mi kthye a, nuk do?!
  Kam me t’i djeg unë vetullat
  S’ke me kanë përjetë e padukshme
  Kam me ta përzie natën me ditë në krye
  Ke me i ra ti derës tem me ballë
  Kam me t’i pre thojtë vërshëllues
  Që mos me vizatue gjëegjëza n’trunin tem
  Kam me t’i shty mjegullitë prej eshtnave
  Me t’i thithë helmet prej gjuhës
  Ke me pa çka kam me t’ ba
  T’u shoftë kotilla e temeli e shkëlqimi
  Dhe terri dhe pika në fund të jetës tem
  E krejt çka ke n’jetë

  8.
  E ti po do na me u dashtë
  Mundesh me më ba prej hinit tem
  Prej rrënojave të qeshjes tem zanaltë
  Prej mërzisë tem të mbetun
  Mundesh bukuroshe
  Me m’kapë për nji fije harrimi
  Me ma përqafu natën n’këmishën e shkretë
  Me ma puthë oshtimën
  Po ti nuk di me u dashtë

  9.
  Ik lugate
  Edhe fërkemet po na azdisen
  Po hahen mas neve në pluhun
  Nuk jemi njani për tjetrin
  Akullnajë e ashpër shikimi yt
  Prej teje kapërcej prej fundit në fund
  S’ka mbet gja prej lojës
  Qysh i kemi përzi copat kështu
  Kthemi çka po të duhen
  Kot po të zbehen mbi supe
  Kthemi e në hiçin tand ik
  Ik lugate prej lugatit
  Ku i ke sytë
  Edhe këtu asht terr

  10.
  Gjuha e zezë, mesdita e zezë, shpresa e zezë
  Krejt t’zeza veç rrënqethja jem e bardhë
  Ujkun tem e paç n`fyt
  Stuhi e paç shtratin
  Lemeri jastakun tem
  T’pafundme i paç trazimet
  T’zjarrta i paç kafshatat e dhambët e dyllit
  E ti përtypu grykëse
  Sa të dush përtypu
  Të heshtun e paç erën, të heshtun ujin, t’heshtuna lulet
  Krejt të heshtuna veç kërcëllima jem e zhurmshme
  Fajkoi jem në zemrën tande
  Nanat ma pak me u tutë

  11.
  E kam fshi ftyrën tande prej ftyres tem
  E kam shkul hijen tande prej hijes tem
  T’i kam fashitë kodrat
  Rrafshinat n’kodra t’i kam kthye
  T’i kam shti stinët n`bela
  I kam heq krejt anët e botës prej teje
  E kam laku tanë udhën e jetës tem
  Të pakalueshmen, të pamundunën
  E ti tash përpiqu me m’takue

  12.
  Boll ma me jargitje t’ambla, boll me çikërrime të sheqerosuna
  Asgja s’po due me ndigju, asgja me ditë
  Boll, boll gjithçka
  Kam me e thanë të fundit boll
  Kam me e mbushë gojën me dhe
  Kam me i shtrëngue dhambët
  Me e pre kullimin në krye
  Me e pre njiherë e mirë
  Kam me ndejtë ashtu qysh jam
  Pa rranjë, pa degë, pa kunorë
  Kam me ndejtë tu u majtë në veten tem
  Në gungat e mia
  Kam me kanë nji shkop murrizi mrena teje
  E vetmja gja që mrena teje muj me kanë
  Në ty, ti lojëprishse, në ty, ti kotësi
  Mos u kthefsh

  13.
  Mos u tall lugat
  Thikën e ke mshef poshtë shamisë
  E ke shkelë vijën, ke marrë n`thue
  E ke prishë lojën
  Edhe qielli me u rrotullue
  Edhe dielli në tokë me ra
  Edhe copat me mu përzi
  Mos e tall lugate lugatin
  Kthemi copat e mia
  Edhe unë t’i kthej tuat!

  Përktheu: Vlora Konushevci


  Vasko Popa u lind me 29 qershor 1922 në fshatin Grebenac në Vojvodinë, dhe kishte përkatësi etnike rumune. Në vitin 1940 ai u regjistrua në Fakultetin Filozofik në Beograd, për t’i vazhduar studimet e tij në Bukuresht dhe Vjenë. Nga viti 1954 deri në vitin 1979 ai ishte redaktor i shtëpisë botuese “Nolit”. Vasko Popa është një nga themeluesit e Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Vojvodinës, e themeluar më 14 dhjetor 1979 në Novi Sad. Ai ka publikuar tetë vëllime me poezi të cilat janë përkthyer në shumë gjuhë të botës duke e bërë Vasko Popën si njërin ndër poetët më me ndikim në botë.

  NJË KOMENT

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË