More
  KreuLetërsiBibliotekë"Kaos", poezi nga Dinos Siotis

  “Kaos”, poezi nga Dinos Siotis

  Përktheu: Ardita Jatru

  Sërish

  Le të bëhen të dukshme distancat sërish
  që brenda nesh i bartim, të shëmbëllejnë sërish me ëngjëj fjalët e shkrojtura në
  pëshpërimat e rërës

  kopshti ëndërron zogj dhe lule të egra
  dhe vazot prej balte lëvdojnë manushaqet,
  karafila dhe zambakë,

  le ta gjejmë pra sërish veten tonë
  të fshehur në udhën e pafrymë të përditshmërisë, në shkretëtirë
  dhe në orët e shkurdisura të qiellit.

  Athinë, 10 Mars 2006


  Heroi i poemës

  Heroi i poemës prej këtij çasti nuk shkruan
  më përkohësisht sepse nuk di në vdekjen
  urren më tepër apo jetën, nuk di nëse do shtrinte dorën e tij të ndihmojë

  një të dobët, a një të fuqishëm të bëhet ende më superior
  për të luftuar plogështitë  e të dobëtit,
  heroi i poemës ka një shikim të largët
  dhe afër ndonjëherë,

  varet nga dita, jeton
  në një botë gjithë lumenj, liqene dhe det
  ushqehet me lajme në celular, çdo ditë

  komenton aktualitetin me tekste të derdhura në faqen e tretë të gazetës,
  nuk shkëlqen diku, është thjeshtë një hero
  i një poeme të thjeshtë.

  Tinos,  12 Shkurt 2024


  Mbijetova

  Mbijetova aksidentalisht jo nga mrekullia
  ndërsa të gjallët kalbeshin në trupat e të
  vdekurve
  e ndërkohë fjalët humbisnin kuptimin
  në gojët e politikanëve

  ndërsa ata përkarshi nxitonin të turreshin
  në panairin e elefantëve dhe si të jenë insekte, Palestinezët i shtypin me këmbë,

  por mbijetova dhe hamendësohet që
  në vdekjen tjetër në kafene nuk do jem më
  duke pirë kafenë e hidhur të ngushëllimit
  me peksimadhen e zezë.

  Tinos, 5 Shkurt 2024


  Kaos

  Në librin e ardhshëm do desha
  një fotografi me kaosin, do desha
  botuesi im të dërgonte një fotograf
  dhe një ditë të vijë në shtëpinë time
  e para kaosit të më fotografojë,
  nuk më thonë gjë sfondet me bibliotekë  dhe libra,
  më janë kthyer në makth, më lodhin
  vetëm që i shoh

  dua kaosin për sfond
  sigurisht që të zbulohet nuk do jetë e lehtë
  e jo më t’i thotë të qëndrojë prapa meje mos lëviz se do të nxjerrë në fotografi

  mundet ta joshë me akullore a pak pafundësi
  kush e di, të shohim, gjithçka është në diskutim.

  Tinos, 5 Shkurt 2024


  Gracias a la Vida

  Ngushëllohuni me kafshën tuaj shtëpiake
  me kafenë tuaj, marramendjen, tabletat
  me një vazo në nevojë, me një serial

  Tigri është kaq larg sa dhe Eufrati
  në Meksikë vrasje çdo ditë
  dielli vonohet në El Paso
  Gracias a la Vida gjer tutje nuk dëgjohet.

  Athinë, 6 Janar 2016


  Tashmë

  Tashmë heronjtë mungojnë me leje
  në dyqane të kyçura harruam dritën
  furtuna s’ka nisur ende dhe të fshehtat tona
  të tmerrshme i kemi ngjeshur aq sa
  mundemi më thellë

  tashmë dashuria u bë lakuriq nate
  dhe netëve hidhet nga njëri prag tek tjetri
  duke kërkuar gjakun tonë të dashurisë
  tashmë hija e erës përkëdhel hijen tonë
  ndërsa bie, e dobët dhe e rrënuar mbi gjëra të stërthëna

  tashmë kam veshur frikërat
  të mos më njohë bashkë udhëtari
  i kohës që më skërmit dhëmbët e tij vazhdimisht

  tashmë gjithçka regjistrohet si e përkohshme:
  gjelbërimi i pareshtur, të stërlënduarit dhe të mbyturit në detyrime familjet gjithaq
  dhe përjetësia.

  Athinë, 16 Janar 2016


  Dinos Siotis (Tinos, 1944) është një nga poetët më emblematik dhe produktiv i poezisë bashkëkohore greke.
  Me një biografi tejet të pasur në fushën e botimeve si poezi, publiçistikë, kritikë letrare, njëkohësisht botues dhe organizatori i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë në Athinë.  I angazhuar në çështjet sociale ku reflektohet thellësisht në poezitë e tij. Ka studiuar Drejtësi në Universitetin e Athinës dhe Letërsi Krahasuese në Universitetin Shtetëror të San Franciskos. Ka punuar si këshilltar shtypi në Ambasadën e Greqisë në Otavë dhe Konsullatat e Greqisë në San. Francisco, Nju Jork dhe Boston. Ka dhënë leksione për poezinë greke në Bibliotekën e Kongresit, Bibliotekën Kombëtare të Kanadasë, Universitetin e Harvardit dhe institucione të tjera intelektuale. Është vlerësuar me Çmimin Shtetëror të Poezisë në 2007.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË