More
  KreuLetërsiBibliotekë"Hëna hyn në dhomën time", cikël me poezi nga Xhelal Tosku

  “Hëna hyn në dhomën time”, cikël me poezi nga Xhelal Tosku


  vendi i sirenave është deti 
  ti përse këtu në tokë 


  O.
  është lulja e bajames
  që ra në kopshtin tim 
  qysh prej kohësh që nuk mbahen mend 
  as fjala nuk i thotë dot të gjitha 
  kështu që askush kurrë 
  nuk do e marre vesh 
  sa e desha


  hëna vjen në dritaren time 
  hëna hyn në dhomën time
  ullishten e kopshtit tim 
  e praron hëna në të gjelbër 
  portokajt në oborrin tim plot dritë hëne 
  edhe lëkura jote 
  po të zbrisja në hënë 
  hënën do t’a humbisja përgjithmonë 
  me ty ndodh ndryshe. 


  shtëpitë qielli 
  retë lart mbi det 
  deti dhe një guackë deti 
  askujt nuk mundem dot t’i them lamtumirë


  për fatin tim të keq dhe shkakun tënd sot 
  përfundova në tavernë 
  të shkretën dhimbjen time thashë 
  ta mbys me verë

  e poshtër kjo bote sa s’ka 
  e gjtha për shkakun tend 
  në mendje vetëm flokët e tu të verdhë 
  dhe kjo dhimbje që të sosur nuk ka 


  qiej dhe yje 

  si një dru pylli 
  dhe  si era
  zëri im therret trupin 
  tënd 

  frymë merr i gjithë universi 


  si një dru ulliri
  mbrëmjeve pres 
  të vije era 

  si një fije terfili 
  mëngjeseve pres 
  të vijë shiu 

  dhe netëve 
  të artën hënë
  unë pres.  

  që nën plepat e bardhë 
  nën brugat poshtë në fushë 
  lumi im 
  të ndrijë 

  matanë gardhit 
  një njeri 
  pret dhe ai 

  që unë me 
  të mos zgjohem. 


  qetësia vjen prej yjeve. 
   
  sado i thellë 
  të jetë deti 

  edhe peshku 
  edhe peshkatari 
  e di fatin e vet. 


  rri e rri 
  me orë të tëra mbi hekurudhë
  m’paska marrë malli 
  me ndigju nje fërshellimë treni
  kësisoj njeriu paskam qënë 
  unë 


  zogu në luginë 

  nga lugina 
  në pemë 

  pema me duart 
  tek unë 

  shpirti yt 
  dhe shpirti im 

  do fluturojnë 
  nëpër qiej. 


  katundi im 
  ku janë thanat buzë perroit 
  ku është rruga që të çon në shtëpinë time 
  po shtëpia ime ku është 


  në erresirë kur katundi humb 
  kur zë të bjerë i ftohti shi 
  që larg ndjehet një hingëllimë 
  një hingëllimë gjithë trishtim 
  e të vetmes pelë 

  e zeza pelë e katundit tim. 


  unë nuk kam autobiografi
  jeta ime është e vockël 
  sa një kokërr meli 
  e mori milingona 
  dhe e futi në dhe’ 


  Faslli Halitit

  Ike miku im pa një shenjë  
  pa një lamtumirë
  më dhimsesh sa ska 
  nuk do ta shohësh më qiellin e madh të Myzeqesë
  as grunjërat as barin e gjelbër 
  as netëve hënën si pjepër 
  Pse nuk ndenje dhe pak 
  u lodhe u mërzite ta nxinë jetën 
  Fshatarët tanë ishin te mençur kur të thanë:
  Ǜtu desh poema ty, o Faslli.
  Më në fund tani do bëjnë gjumë të  qetë 
  të gjithë ata që nuk të deshen
  Pse nuk ndenje dhe pak, o miku im 
  Jo se do ndryshoje botën 
  ti këtë e dije mirë,
  edhe kur thoje: lufta bëhet për të vërtetën 
  U lodhe miku im, kaq shumë u mërzite këtu që ike?
  Me ndje miku im edhe unë herë herë isha me ty 
  më ndje, herë herë të kam lënë vetëm 
  Ike miku im 
  pa një shenjë pa një lamtumirë
  Më thuaj të vërtetën ,
  ti e di që te ty kisha shumë besim,
  ta hapi apo nuk ta hapi portën vdekja?


  o Noe, në atë varkën tënde të vogël 
  a ka ndonjë vend për Xhelalin  

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË