More
  KreuLetërsiBibliotekë"Fytyra në turmë", cikël poetik nga Sophia Maria Popovska

  “Fytyra në turmë”, cikël poetik nga Sophia Maria Popovska

  LIBRI I
  FYTYRA QË FSHEHIN MELANKOLINË

  Në Turmë

  Floku im ka erën
  e një shtëpie të çuditshme.
  Zhgualli i kalldrëmit
  i larë me një shi të ftohtë
  që kundërmon kripë dhe asfalt
  në një turmë njerëzish,
  mendja ime i thërret vetes.
  nuk vjen asnjë përgjigje,
  e ardhmja nuk mban
  ndonjë parandjenjë të jetës.


  Iki Larg, Pavarësisht Vetes

  Është një kohë kur iki larg, pavarësisht vetes,
  e gjitha çfarë dhemb, pjesa më e madhe e trupit në fakt, qërohet,
  shkrin si një lëngësirë kryeneçe, e ngjitshme,
  si mishi i bluar i suxhukut
  dhe qëndron pas meje- një pellg gjërash që s’e kisha menduar ta lija të ikte
  por unë e bëra
  dhe ende iki tutje.

  Për pak kohë, nuk do të mbetem asgjë veçse kockë e zhveshur,
  dhe do të më dhembë fort kur të fryjë era mbi të,
  çdo prekje e saj do të ndjehet si gozhdat që kruajnë asfaltin e ashpër.
  Pastaj imagjinoj, dejtë e trupit do të mbushen, muskujt, lëkura dhe flokët.
  E di, kjo është e vërtetë
  por nuk e besoj në këtë moment, ende vazhdoj të iki tutje.

  Lë cdo gjë pas krahëve që ende e vret mendjen
  përse gjërat e mira bëhen të këqija,
  dhe nëse mund të shpëtohet diçka që ishte e dëlirë fillimisht
  e lë atë prapa sepse e di
  që kjo do ta rrisë edhe më shumë naivitetin tim
  mbi këtë skelet që di veçse të largohet prej vetes.

  Tymërat e qytetit rriten romantikisht drejt qiellit të natës
  Yjet blu sipër meje dhe yjet e verdha prej letre në mes ku e shoh se parandiej
  amnezinë e këndshme në të cilën do ta hedh veten në të ardhmen e afërt.

  Është vetëm një nga ato net,
  por është tashmë duke u zbehur kur mëngjesi po shfaqet në horizont.


  Mirupafshim

  Çajniku fshkëllen
  në heshtjen
  e ftohtë
  Avulli do të ngrihet
  mbi buzë
  të filxhanit.
  Tej dritares
  bota kthehet
  qëndrueshëm.
  Në anën tjetër
  shiu bie
  rrëmbyeshëm.
  Frymëmarrja jote ngadalësohet
  dhe fjalët që thua
  janë shumë të buta.
  Të mbledhurat e mesit të natës
  mund të dëgjohen
  në kollën tënde.
  E ndiej lotin
  që të mblidhet në qoshe
  të syrit. Ti thua se
  britma e kishte lëshuar
  apo mbase unë
  harrova.
  Por dielli shkëlqen.
  Jeta po kthehet
  jashtë.
  Dhoma qëndron në heshtje
  Nuk i përgjigjet
  botës.
  Fryma ime është e cekët,
  duke u përdredhur
  në kordë.
  Një pranverë kaq e mrekullueshme,
  një çelje dite pranvere
  me shi.
  Lagështi në irisët e tu.
  Përse?
  Ky është pikërisht fundi i një bisede,
  një fund në miniaturë,
  mikroskopik,
  por di që e thatë vetë e para.


  Muzg

  Errësira dyndet në dritaren time
  si një bishë e padurueshme.
  Një moment më prek në zemër
  me sëmbimin e vetmisë
  megjithëse duke u zhdukur me nxitim
  nuk lë prapa veçse shijen e vet.

  Mbrëmje të tilla nuk ishin menduar për lotë,
  industrialë, të pluhurosur, gri të hirtë,
  kështu që mbetem nga jashtë e paprekur.

  Së shpejti do t’i fik dritat,
  ta vë këtë mbrëmje në gjumë.

  Një gjysmëhënë e vetmuar verdhoshe bredh në qiellin pa yje
  rrethuar nga një aurë ngjyrë hematome.

  “Më merr me vete”


  Ankth

  Ka netë kur kam frikë se
  realiteti është një fije rrjete merimange
  që do të prishet,
  fundet e tij të ngjitshme, të dala, të shpështillen,
  duke zbuluar një pafundësi njëtrajtësie uniforme-
  një akullnajë gjumashe,
  një kuti të zezë.
  Ka netë kur druhem se
  mund të arrij dhe të zhvesh
  ngjyrën e llakuar të makinave, vezullimin në errësirë
  asfaltin e mbështjellë në shkëlqimin e semaforëve si dyllë i verdhë,
  fytyrat e qeshura të të dashuruarve, të të dehurve në mesnatë,
  Çdo gjë është e zezë përbrenda,
  pa kuptim,
  pa fund.
  Ajo e gjitha thërmohet dhe zhvoshket, duke u tretur në një shkulm ere
  dhe unë kam mbetur pezull në një qiell nate,
  në hijet kapsallitëse të yjeve prej kohe të shkuar,
  në shkretëtirën e pazëshme
  pa asgjë vecse mirazhe-zambakë uji për të ngrënë,
  duke vrarë kohën në një përjetësi të mpirë.
  Ka netë kur rrethimet e larta miope, të pista dhe portat me hekura të magazinave,
  kur letrat e neonit mbi dyqane dhe kërcitja e këmbëve mbi trotuar
  më rrethon, më përdridhet rreth qafës,
  më shtyp në zgavrat e syve,
  inatosem që ato shfaqen të tejdukshme para syve të mi-
  vizione në një dhomë boshe,
  dhe unë s’mund të marr frymë.


  Jo Stuhia më e Keqe

  Ja ku jam përsëri, duke shkruar poezi për të moshuarit
  ku trazimit të brendshëm i qasesh me një ironi të butë dhe të sfilitur,
  një gjendje që ndjehet si shfryrje psikologjike.
  Kapërcej vijat e fillimit, e zhgënjyer,
  Nuk dua ta filloj ndjesinë në këtë mënyrë, jo akoma.
  Nuk dua ta topis agoninë, nuk dua burgim në paqë.

  Ende, do të ketë shumë më tepër rendje përpara mpirjes së fundit,
  mendoj, qetësia e frikshme tashmë është duke u vendosur.
  Kjo nuk është stuhia më e keqe.


  Një Garë për Askënd

  Vetmia fillon kur jam pa veten.
  Fjala lumë më është bërë një koleksion vogëlsish,
  njëra mbi tjetrën, një zbrazëti e dhimbshme,
  por gjithashtu secila një pilulë gjumi.
  Fundosem më thellë në një dremitje të ngrohtë, të pashqitshme-
  një ëndërr që dhemb, ëndrra e një njeriu të mbytur.
  Nuk mund ta kujtoj herën e fundit kur kam thënë diçka kuptimplote
  Dhe vetja ime e së kaluarës që ka thënë fjalë që rezonojnë,
  fjalë, jo tinguj, provokime vibrante të kësaj mpirjeje
  gjithnjë të pranishme.
  Gjuetari më i durueshëm
  Ai person duket i çuditshëm

  Një i çuditshëm që e kam zili më shumë sesa
  çdo kundërshtar, më tepër se çdo njeri
  që kam pasur lakmi ndonjëherë.
  E kuptoj në retrospektivë
  që jeta nuk është asnjëherë e sigurtë,

  që mpirja nuk na lë asnjëherë,
  asnjë dritë e shpirtit nuk është aq e fortë
  mjaftueshëm sa për të pastruar rrugën,
  dicka të shtyn prapa vazhdimisht-
  dhe rregulli i lojës nuk është të
  humbësh vitalitetin e shpirtit
  në një jetë që e zbraz shpirtin përmes lodhjes së trupit
  dhe prêt shpirtërimin
  ndërsa shpërblen burokracinë.

  Një garë që nuk është për të lodhurit-
  një garë që nuk është për çdo njeri, vërtet.
  Përfytyroj duke shtyrë tutje fundin e lumit,
  duke u shfaqur edhe njëherë mbi
  valët e mondanitetit
  apo mbase jam ende brenda ëndrrës,

  dhe mbytjes?


  LIBRI II.
  FYTYRA QË I QESHIN VETVETES

  Një Lumturi e Vogël

  Një lumturi e vogël
  ashtu si drita e diellit që erëmon,
  si hija e një dege që lëkundet në zhegun e rrugës së mesditës,
  si fryma e erës së malit që sjell shpirtin e luleve të egra në ballkon.

  Një vezullim kënaqësie.
  Një thërmijë që ka gjithçka prej meje
  ndërsa zgjat.

  E di, kjo është lumturia e vërtetë
  sepse nuk më duhet të mendoj për të.

  Shikoj lart në blunë e shpuar të qiellit të pranverës
  dhe vras mendjen nëse do t’i mbushet mendja

  të më vizitojë përsëri, shpejt.
  Të Jetosh

  Me çdo fibër të zemrës,
  me çdo qelizë,
  dua të jetoj.

  Në brengën e dhimbjes
  që ma çan njërën gjymtyrë nga tjetra,
  dua të jetoj

  Dua të jetoj
  kur të gjitha gjërat e mira ikin
  madje edhe në kohët më të errëta.

  Dua të jetoj,
  dhe ushqej besimin
  se çdo kthesë e jetës zhbën një dremitje të fortë.

  Epshi im për jetën është një dhimbje e përjetshme,
  një gjakim monumental dhe i pamatshëm
  dua të jetoj përmes të gjitha gabimeve që mund të bëj
  përmes të gjitha dhimbjeve për të cilat s’kam mbrojtje.

  Vetëm të gjallët mund ta shijojnë dashurinë,
  megjithëse e përgjithshme, kjo është parësore,
  është një kusht që s’dua të dal mbi të
  sepse vetëm dashuria është si fryma hyjnore.


  Ditë Vere

  Retë lëshojnë hije mbi rrëzën e malit
  duke rendur të zëna rrugës së tyre.
  Jeshil, bojëkafe dhe e verdhë është kjo rrëzë mali
  duke bërë banjë në ditën e verës.

  E ngrohtë dhe erëmirë me barërat e lëndinës
  është puhiza e butë që lëviz retë e çrregullta
  Bletët marrin nektar nga kokat e luleve pa u ndier
  të cilat gëlojnë gjithandej në fushën e pambjellë.

  Vetëtin nga ngjyrat kjo ditë vere
  duke shkrirë qiellin me pemën, tingullin me aromën
  asgjë veçse eufori është kjo shfaqje e ndritshme
  ku kënga e zogut plot gëzim kumbon pa u lodhur.


  Transformim

  Pranvera ka kërcyer
  jashtë lëvores së saj
  nga mëngjeset e mekura, të mjegullta.

  Një ajër i ndryshëm del nga plasaritjet
  brenda zbrazëtisë gri të hutuar
  të një hëne dimri.

  Ndjesia e diçkaje që mungon
  që dhemb, një lloj mungese e pazgjidhshme,
  ka shkuar tani.

  Ndërsa lëngjet fillojnë të rrjedhin në degë
  dhe erërat e ngrohta, të ëmbla fryjnë rrugëve,

  unë harroj.
  Një farë harrese engjëllore e velit të mjegullt të pasdites.


  LIBRI III.
  FYTYRA QË RRINË NË MENDIME

  Nature-Morte

  Ai dekoroi trupin e tij të zakonshëm
  me një fasadë të prerë intelektuali
  kur nuk kishte asgjë për të thënë.
  Ai dekoroi heshtjen e mërzitshme
  me një ajër meditimi filozofik.
  Mund t’i dëgjonit levat e marrsheve
  në trurin e tij duke punuar
  me kujdes, duke sajuar dhimbshëm
  çdo fjalë
  Por në kohën që fjalët arrinin buzët e tij
  ato tashmë ishin të ngrira.
  Kurrë nuk kam qëndruar gjatë para pikturave
  të llojit nature-morte (natyrë e vdekur)
  Ato mund të jenë vërtet të bukura
  dhe mund të kenë kuptime të pashprehura
  por si mund të jetë interesante diçka
  që është tashmë e vdekur?

  Përkthyer nga Kujtim Morina

  Sophia Maria Popovska është lindur më 8 dhjetor 1999, në qytetin e Shkupit. Studion letërsinë botërore në Georg-August-Universität, në Göttingen, Gjermani.
  Vëllimin e parë poetik Rewind My Mind: 50 poems, e ka botuar në gjuhën angleze, në vitin 2017. Për këtë vëllim, Ferid Muhić, Presidenti i Akademisë Boshnjake të Shkencave dhe Arteve është shprehur kështu: “Në 50 poezitë që përbëjnë këtë vëllim, është ajo që shfaqet në sipërfaqe, ajo që shndërrohet në tinguj, në fjalë, në tablo, në emocione, në mirakandje, në gjendje shpirtërore. Dhe janë kaq mahnitëse, mbresëlënëse dhe intensive, sa të lejojnë të shohësh atë, çfarë është më e çmuar dhe më e bukur-në fund të fundit, ajo çfarë është më njerëzore!- të kuptosh se çfarë fshihet thellë zemrave tona, duke e shndërruar përmbledhjen Rewind My Mind: 50 poems të Sophia Popovskës në një festë të paharrueshme poetike, në një Fiesta fabulosa poetica të vërtetë”.
  Vitin e ardhshëm, më 2021, del në dritë përmbledhja tjetër në gjuhën angleze Faces in the crowd, nga e cila kemi zgjedhur disa poezi për lexuesit e ExLibris.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË