Kreu Çmime FITUESIT E PANAIRIT TË LIBRIT "FIERI 2020"

FITUESIT E PANAIRIT TË LIBRIT “FIERI 2020”

Mbyllet edicioni i 7-të i Panairit Kombëtar të librit “Fieri 2020”.

Gjatë gjithë ditëve, panairi u shoqërua me: konferenca shkencore, promovime librash, prezantime të shtëpive botuese … për t’u finalizuar me një mbrëmje poetike, që pasoi ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Vlerësimet:

1- Çmimi për romanin më të mirë – MIRA MEKSI

2- Çmimi për librin poetik më të mirë – NASHO JORGAQI

3- Çmimi për librin poetik më të mirë – ABDULLAH ZENELI


Romani më i mirë
MIRA MEKSI

Me motivacionin: “Për romanin ‘Diktatori në kryq’, i cili përmes intrigës fabulare dramatike, sjell modelin e diktatorit të një lufte të ftohtë. Autorja shquhet për poetikën romanore me prirje thrilleri, çka e bën të pashkëputshme vëmendjen e lexuesit deri në fund.

Libri poetik
më i mirë
ABDULLAH ZENELI

Me motivacionin: “Për librin ‘Rabini im’, i cili sjell një diskurs ndryshe në poezinë shqipe. Përmes bisedash me një figurë profetike autori kërkon rrugë drejt përsosjes së shpirtit njerëzor.

Libri poetik
më i mirë
NASHO JORGAQI

Me motivacionin: “Për librin me haiku ‘Nëpër udhën e dashurisë’, i cili nëpërmjet një teknike konçize përcjell jetën njerëzore me të gjitha ngjyrat. Libër me prirje moderne që pasuron letërsinë shqipe”

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË