More
  KreuLetërsiBibliotekë"E mbaj zemrën tënde" poezi nga E. E. cummings

  “E mbaj zemrën tënde” poezi nga E. E. cummings

  Përktheu Roland Gjoza

  PLATONI I THOTË

  platoni i thotë
  atij se nuk mund
  t’i besojë (jezus

  i thotë atij se
  nuk mund t’i besojë)
  lao

  tsze
  i thotë atij
  i sigurtë dhe
  në përgjithësi
  (po

  mam)
  sherman;
  ndonjëherë
  (i beson
  ose

  jo) ti
  i thua atij; unë i them
  atij; ne i themi atij
  (ai nuk e beson këtë, jo

  zotni) kjo tërheq
  dhe kureshtjen
  e një gjashtëvjeçari

  avenue
  el; e ka në majë të gjuhës; për t’i thënë

  atij


  (SEPSE TË DUA) NATËN E SHKUAR

  sepse të dua) natën e shkuar
  e mbështjellë e tëra me alga
  m’u shfaqe
  mendja jote shkoi me
  mbetje perlash, koralesh, gurësh
  lart u ngrite dhe (para syve të mi
  re dhe u fundose) brenda në ujë trupi yt drithëronte; butë
  fytyra jote lëshoi një të qeshur si gargarë
  prej vdekjes; e mbytur fillikate
  përsëri prej thellësisë me shumë kujdes
  ngrite duart
  këmbët ngrite
  dhe u zhduke
  duke nxituar butësisht, duke shkarë si me platitje, pastaj humbe me shpejtësi
  në ëndrrat e mia të fundit
  natën të gjitha janë të tuat
  trupi dhe shpirti yt notojnë
  mbështjellë me
  shkulmet monotone të baticës


  pëlqej trupin tim kur bashkohet me trupin
  tënd. dhe kjo duket si një gjë krejt e re.
  muskujt bëhen më të bukur dhe nervat gjithashtu.
  pëlqej trupin tënd. pëlqej çdo gjë që i përket atij,
  pëlqej si janë krijuar hiret e tua, pëlqej kur të prek shtyllën kurrizore
  dhe kockat aty –këtu, brinjët e gjata, te lakuara dhe rrëqethem
  me fortësinë dhe butësinë dhe s’ndalem
  duke prekur dhe shtrënguar gjithçka
  dhe përsëri dhe përsëri dhe përsëri
  të puth, pëlqej kur të puth dhe pëlqej kur ti
  më puth, aq butë, aq ëmbël, dhe befas
  ndizemi në një trallisje e molisje të ëmbël
  trupi yt elektrik sikur bëhet fir dhe
  trupi im gjithashtu
  dhe ç’vjen pas puthjeve as vetë s’dimë ç’është..
  dhe sytë e mëdhenj shqyer prej një dashurie të madhe
  ne ato të çara të vogla blu
   
  e
  ç’mund të pëlqej më tepër se këtë drithërimë të bukur?
   
  nën trupin tim trupi yt një gjë krejt e re


  DHE E PARA ËSHTË NDJENJA 

  dhe e para është ndjenja
  kush ka kujdes të tepruar
  për një sintaksë të bukur
  kurrë thellësisht s’ka puthur
   
  tregohet veç idiot
  ai që s’vë re
  se pranverën i dha bota
   
  gjaku ma provon këtë gjë
  puthja është më e fortë
  se dija e filozofit
  zonjë, të betohem për të gjitha lulet, mos qaj
  vargu im më i bukur është më pak i rëndësishëm
  se dridhja e qepallës tënde, e cila sikur më thotë
   
  ne jemi për njëri- tjetrin; pastaj ti qesh
  më hedh duart në qafë
  për jetën ky s’është paragraf
   
  dhe vdekja nuk është parantesë.


   
  profesioni im është të jetoj, thotë
  dikush (i cili nuk mund të sigurojë bukën 
  ngaqë të shesë kokën nuk mund) 
   
  pret me durim një pergjigje polemi
  dy bilion morra publikë brenda
  në një palë pantallona (që kanë vdekur)
    


   
  dinë të nxjerrin lule prej çdo gjëje gishtërinjtë e tu
  që me prekjen e parë
  dhe flokët e tu dinë të krijojnë orë dashurie 
  të shumta
  me një ëmbëlsi të madhe
  që s’është parë kurrë
  dhe këndon dhe reciton
  kaq bukur
  (megjithëse dashuria zgjat një ditë)
  s’ke më frikë, sot është festë perëndish  
   
  hapi yt i bardhë si kristal humb e përhumb
  gjithmonë
  sytë e tu me lot mësojnë lojën e puthjeve
  kaq të çuditshëm duken kur të shikojnë
  këndojne dhe recitojnë
  (megjithëse dashuria zgjat një ditë)
  për artin e vajzës që di të sjellë prej gjërave lule
   
  buzët e tua gjëja më e ëmbël dhe më e madhe në botë
  ndonëse kaq të vogla duken
  vdekjen do thërras sikur t’i kërkoj një lutje
  nëse shtrëngimi yt 
  më mungon
  (megjithëse dashuria zgjat një ditë)
  dhe jeta s’ështe asgjë, po qe se s’ka më puthje
   
   
    


   
  jo shumë kohë më parë
  apo në një tjetër jetë 
  duke ecur në errësirë
  takova Krishtin
   
  jesusin) zemra
  më shpërtheu nga kraharori
  e lashë në ajër
  gjersa ai kaloi (dhe 
   
  ishim afër si unë me ty
  fare afër ishim
  s’ndodhi asgjë
  përsëri vetmi
   
   
   * * *
   
  nuk janë të bukura zonjat e Kembrixhit, ato jetojnë
  me ritet tradicionalë dhe kanë mendje të shkathët
  (bekojnë vajzat në kishat protestane
  pa aromë spiritualiteti, në dalldi pasioni)
  besojnë në Krisht dhe në Longfellou, të dy të vdekur,
  dhe kanë interes të përhershëm për gjëra të tilla;
  përpiqen të gjejnë se cila dorë e fshehte dhe e mprehte
  ka shkruar për atë polakun dhe kështu ngrihet thashethemnaja
  mbi skandalin e zonjës N me profesorin D
  . . .  zonjat e Kembrixhit nuk pyesin fort
  për Kembrixhin dhe në qoftë se kur e kur
  në kutinë e qiellit pa fund prej livandoje
  kërkellin hëna si një copëz sheqerke e flakur 
   
   


    
  mbaroi
  Buffalo Bill
                        ai
                        që përdorte për vrapim një bukuriujërash- të argjendta
                                                                                                            hamshori
  dhe mbyste njëdytrekatërpesë pëllumbatëngjashëm
                                                                                                          me Jesusin
  ai ishte një burrë i bukur
  dhe ajo që dua të di është
  si i pëlqeu aq shumë ata sytëblu aq të qeshur prej foshnje
  Mister Vdekja


  DIKUSH JETON NË QYTETIN E BUKUR

  dikush jeton në qytetin e bukur
  (bashkë me kambanat që bien me kumb)
  pranverë verë vjeshtë dimër
  ai s’ka dhe kërcen dhe ka pa fund
   
  gra dhe burra (bashkë me të vegjël dhe pleq)
  kujdesi për ta nuk është siç duhet
  ata mbjellin dhe s’bëjnë të njëjtën gjë
  diell hënë yje shi
   
  fëmijë iluzionist (pak prej tyre
  harrojnë që një ditë do të rriten
  vjeshtë dimër pranverë verë)
  askush s’do t’i dojë aq dhëmbshurisht
   
  prej këtij çasti dhe prej një flete në pemë
  ai qesh dhe gëzon ai qan dhe trishton
  zogu në borë qe ende flatra s’hap
  eshtë si dikush që shumë i ngjan
   
   
  dikush martohet me atë që do
  të qeshura qarje dhe kërcime me def
  (gjumë zgjim shpresë dhe të tjera) ata
  kurrë s’flenë që të shohin ëndrra
   
  yje shi diell hënë
  (dhe vetëm bora e di sesi
  femijët harrojnë fëmijët kujtojnë
  bashkë me kambanat që bien me kumb)
   
  një ditë dikush do vdesë kur t’i vijë
  (dhe askush s’do ndalet të puthë fytyrën e tij)
  njerëzit janë të zënë, nga një vend në tjetrin
  nga i vogël më i vogël, ishte dhe s’është
   
  të gjithë si të gjithë dhe thellë e më thellë
  shumë e më shumë ëndërrojnë të flenë
  asnjë dhe dikush toka dhe prilli
  bekuar nga shpirti që thotë po
   

  gra dhe burra (bashkë me ding dang ding)
  verë vjeshtë dimër pranverë
  sërish fillojnë të mbjellat dhe ata shkojnë e vijnë
  diell hënë yje shi


  E MBAJ ZEMRËN TËNDE
  NË ZEMRËN TIME

  e marr zemrën tënde me vete (e mbaj në
  zemrën time) nuk harroj asnjëherë ta mbaj në zemrën time
  (kudo që shkoj unë, shkon dhe ti, e ëmbla ime, çdo gjë që bën ti 
  e bëj dhe unë, e ëmbla ime, nuk kam frikë

  nga fati (ti je fati im, e ëmbla ime,) nuk e dua
  botën (ti je bota më e bukur, kjo është e vërteta)
  ti je çfarë ka ëndërruar gjithmonë hëna
  çfarë ka ëndërruar dielli të bëjë, ti je kënga

  këtu është sekreti më i thellë që askush nuk e di
  (këtu është rrënja e rrënjës dhe sythi i sythit
  dhe qielli i qiellit të një peme që e ka emrin jetë, e cila rritet
  më lart se sa shpirti dhe mendja mund ta fshehë) dhe 
  kjo është mrekullia që i mban yjet larg

  e marr zemrën tënde me vete (e mbaj në zemrën time)


  DIKU KU NUK KAM UDHËTUAR ASNJËHERË

  diku ku nuk kam udhëtuar asnjëherë, gëzueshëm dhe përtej
  çdo përvoje, sytë e tu ruajnë heshtjen e kësaj të panjohure,
  në gjestin tënd më të imtë janë gjërat që më kanë robëruar
  të cilat nuk mund t’i prek sepse i kam fare pranë
   
  vështrimi yt më i pavëmendshëm do të më mbyllë brenda
  megjithëse unë e kam mbyllur veten si gishtërinjtë
  ti përherë më hap petale pas petalesh ndërsa pranvera shfaqet
  (duke prekur vrullshëm dhe misteriozisht) trëndafilin e saj të parë.
   
  në qoftë se ti dëshiron të më mbyllësh, jeta ime 
  do të shuhet në mënyrën më të bukur dhe krejt papritur
  si zemra e këtij trëndafili teksa imagjinon dëborën
  kur bie prej lartësisë me heshtjen e fantomës
   
  asgjë që ne shohim në këtë botë nuk është e njëllojtë
  pushteti i fuqisë tënde është kaq i brishtë; sa kjo
  më detyron me gjithë ngjyrat e vendeve që i përkasin kësaj bote
  të jap vdekjen time për ty në çdo frymëmarrje
   
  (unë nuk e di çfarë të pëlqen që më mbyll dhe
  më hap; vetëm diçka sigurisht unë e kuptoj
  zëri i syve të tu është më i thellë se të gjithë trëndafilat)
  dhe askush, madje as shiu, nuk ka duar kaq të vogla.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË