More
  KreuLetërsiBibliotekë"Cilët thonj gërryen tokën?" poezi nga Nurie Emrullai

  “Cilët thonj gërryen tokën?” poezi nga Nurie Emrullai

  Vjeshtë e vonshme

  Pëllëmba e dorës më çahet
  në ajrin e vrazhdë të jetës,
  si gjethnaja e misrit që të pret
  pasi digjet në brymën e verës së vonshme.
  Kullon gjak dhe qumshti gëlon nga
  thellësitë e tokës.

  Në ç’notë rri gati ajri përreth meje
  që vallëzimi i ditëve
  më kthen në fëmijë
  që turpërohet nga shtati i vet?

  Në ç’notë luhet jeta ime,
  që nis me zërin e krijimit të ditës,
  kur bryma ngjitet n’pemë,
  fruti ëmbëlsohet, po gjethi digjet,
  e dielli fillon më ecë ndër këmbë,
  dhe unë udhëtoj në të.


  Në një stacion

  Njeriu me ëndrra të braktisura
  shpërndan biletat e autobusit,
  duke e menduar jetën tashmë të ikur.
  U rritëm bashkë nëpër ditë të mbushura
  me ironi fati, e nga ithtia qeshnim.
  Ishim të rinj e s’mendonim të ndiqnim jetën.
  Tani vijnë autobusët,
  sjellin njerëz të fjetur,
  të përhumbur,
  që ëndërrojnë rrugë që s’mbarojnë
  dhe gjumë të qetë.
  Një hardhucë muresh, e sapolindur,
  po vërtitet këmbëve të mia,
  e them, mbase ku i dihet,
  dikur ajo ka shpresuar për një njeri
  që do t’i ngjitet në murin e zemrës
  e do ta hipi në autobus,
  që ta bëjë të ëndërrojë për kthimin.


  Kujtim

  Dritare e mbyllur,
  fytyrën ke ngjitur mbi xham.
  Asnjë shenjë.
  Ti mban sytë nga qielli
  dhe s’di çfarë pret.


  Babai

  Cigarja të dridhet mbi gishta,
  ti dridhesh mbi prag të jetës.


  Iso

  Male!
  E lamë zërin
  në ninëz të dritës
  O male!


  Jetoj

  O qiell
  në më sheh mua
  ma gjuaj atë gur
  që dikush t’pa dhe ta hodhi.


  Liria

  Zog i vogël,
  cili qiell trazoi lirinë tënde,
  cila ikje të dhemb më shumë?


  Nëna

  Të të mbaj mend,
  prandaj të shikoj
  dhe trishtohem për aromën.


  Faqja e dritës

  Erdhi ora e mbëmjes,
  dielli i ngjyhet qiellit
  si trëndafili kur shtrydhet në pëllëmbë të dorës,
  qetësia futet nëpër shtëpi
  dhe shkund karriget e sapo shtruara.
  Dalëngadalë bari kërrus kurrizin
  dhe gjithkund gjithkush mendon të nesërmen.
  E se mendja bredh vend e m’vend,
  derisa trupi të gjejë prehjen e tij,
  në pjesën më të mirë të vetmisë.
  Lëpihet drita nëpër faqe,
  Si qeni që lëpin zotëriun e tij,
  Dhe qetësia ik qiellit.


  Shtëpia e ëndrrave

  Fëmijëria rri shtruar si livadh manaferrash,
  teksa të tjerët shpikin kohën time.
  Në hap m’u formua numri i këmbës që kam sot.
  Hapi qe si shi, shputa si gjurmë mbi borë,
  unë tek shoh veten në pasqyrë e rritem.

  Atje më hapet shtegu i terrthelluar,
  ku shtëpia ime jeton stinën e pestë,
  atje dimri dhe lulet dashurohen,
  vjeshta pret zogjtë dhe fluturat,
  pranvera është ajo që lufton me vdekjen. Unë pi çaj nane.

  Po, më qajë Zot mbi kokë,
  Çka bëre nuk zhbëhet më!
  Unë e di këtë dhe ëndërroj,
  ti e di këtë dhe fle.
  E çka se unë jetoj, siç jeton gjethi?
  E çka se ndjej, siç e ndjen miu të parin zë?
  Si të jem TANI, kur unë pres për ATJE?
  Si të JEM, kur unë e di se do të shkoj?
  Unë,
  A jam ajo që shoh në natyrë?
  Se po të isha, do të kisha mbetur pak këtu.
  Këtu mbet veç toka, veç uji mbet.
  Atëherë kur dashuruam
  dhe u dogjëm me të.

  Ëndrrën time të asgjësë po e lë këtu
  të ngjyrosi një jetë, që dhe e pangjyrë jetohet.
  Asgjë s’më bën më përshtypje.

  E ku zë fill gjithçkaja?
  Fara ku nisa unë?
  A do të duroja dikush të ecë kopshtit tim?
  A do të guxoja të flija e qetë,
  dhe a flejnë të qetë ata
  pasi mishin e tyre shumojnë?

  Jam padyshim e entuziazmuar ndaj
  dukurive të paemërta, pyetjeve të paemërta.
  Të paemërta si gjithçka që e çmësova
  si çmësohet jeta.


  Cilët thonj gërryen tokën?

  Prej cilës limfe lindën ndjenjat e trishtimit?
  Cili shi solli gjithë këto këngë?
  Cili dimër solli gjithë këto përralla?
  Cila britmë i solli gjithë këto lindje?
  Për cilin ëndërrojmë më gjatë,
  Ferrin a Parajsën?
  Cilët thonj e gërryen dhe ia nxorrën jeshilin
  tokës?
  Në ç’det të kripur notojnë sytë tanë?
  Në ç’natë të verës u krijua djersa jonë?
  Ç’fazë e hënës u bë djep për ne?
  Në ç’djegie temjani pushojnë dhimbjet tona?
  Ç’peshë na mban lidhur për toke, kapur për
  qielli?
  ‒pyes, e kush të më përgjigjet,
  teksa shoh fluturën që fërfëllon mbi llambë…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË