More
  KreuLetërsiBibliotekëCikël poetik nga Roland Gjoza

  Cikël poetik nga Roland Gjoza

  SONATA BARBARE

  dhe kopsat prej mishi u bënë
  dhe kur të ula zinxhirin
  pergjatë shpinës
  kuptova sekretin si lind dielli
  dhe kur të putha
  kuptova si rritet niveli i deteve
  prej pranverës së dytë të gjinjve
  . . .
  s’bëjnë festë mollët
  as hardhitë tek mbushen me vilarë të kuq
  veç qielli shkëlqen më shumë
  dhe dielli djeg
  ti zbulohesh e tëra
  dhe kapakët kërcasin
  zbulohet dhe perla
  në fundet blu
  festë bëjnë të mundurit
  . . .
  dhe gratë më të tmerrshme
  bëhen nëna
  dhe djemtë më të mirë
  kriminelë
  po më kriminelë
  poetët!
  . . .
  shkëndija prej takës tënde të lartë
  i marr në duar të ndez një zjarr
  kam frikë se qyteti merr flakë
  prej takës tënde të lartë
  merr flakë
  atëherë marr lotin tënd në qepallë
  ta shuaj
  me të qarë
  po s’e kam atë fat!
  . . .
  nuk ka sy më pa kuptim
  dhe trup më pa kuptim nuk ka
  se syri yt, se trupi yt
  ato janë veç çmenduri
  dhe çmendurisht po të humbas
  gjuhë çmendurake a ka?
  ta mësoj dhe të marr vesh
  sy dhe trup kaq pa kuptim!
  . . .
  I ndez një qiri qytetit
  dhe iki
  duke shkelur mbi hi
  ç’ta dua kur ti s’je
  s’më ngroh as ky diell
  edhe sikur t’i hedh ca shkarpa
  dimri prandaj u shpik
  për ata që ikin
  . . .
  trëndafila prej kimie
  dhe ujë prej mbeturina fabrikash
  po ti nuk u prishe!
  dhe qirinjtë s’janë më mistikë
  nuk ndizen në ikona
  por mbi torta idiote
  . . .
  dhe krimbat bëhen të bukur
  kur ti vjen
  s’më bën zemra të shtyp një çimkë në jakën e këmishës
  bomba
  kaq turpërisht plas
  dhe kaq dhëmbshurisht
  midis shalëve
  paqja ikën
  lufta është afër

  NENA PO GATUAN BUKE

  nëna po gatuan bukë
  kryqin bën
  dhe pëshpërit lutje
  moj, nënë, kush të shikon na heq fillin
  nuk gatuhet bukë në amerikë!
  landush, ti vëri mendt punës
  pa nëna bën gati brumin
  dhe mblatën shtyp përsipër
  me shenjën e zotit krisht
  e bëj për shëndetin tënd
  plastë syri i lig
  dhe të marrshin të keqen!
  kjo bukë të bëri poet!

  SHËN VALENTINI NË NJU JORK

  dushet e nju jorkut shpërthyen
  si tapa shampanje
  shkumëzuan përplot stërpikje të gëzueshme
  në qelqnajën e qiellit blu të ndritur
  gratë fluturuan
  pa flatra
  të mbuluara me shkumë e flluska shampoje
  vetëm gra të zë syri në qelqnajën blu ku ka zbardhur dhëmbët dielli
  s’kanë patur kohë të rrëmbejnë as peshqirin
  kurme hamgjitëse
  sekse përvëlues
  që fluturojnë brenda flluskave me ylbere rrotullues
  lëvizin duart
  kofshët
  gjinjtë e mëdhenj iu tunden
  alarm policia
  kryetari i bashkisë de blasio lajmëron zjarrëfikset
  ngjisin shkallët gjer në qiell
  njerëzit me kaska
  flluskat me ujë të shuajnë
  po ato veç rriten e rriten e bëhen të përbindshme
  kriset qelqnaja blu
  plasaritet qielli
  dielli gajaset me këtë tollovi grash lakuriqe
  po flluskat e lumtura
  s’duan t’ia dinë
  enden dhe enden
  brenda rrathëve të tyre
  gratë lakuriqe
  ylberët si gjarpërinj
  nepër trup ju mbështillen
  jane të bukura këto gra, natyrisht
  po më të bukura duken brenda flluskave
  tani po rrotullohen mbi grataciela
  pas i ndjekin meshkujt
  duart zgjatin drejt tyre
  kanë hequr palltot
  xhaketat
  t’i presin
  po kurrsesi ato nuk zbresin
  flluskat
  vetëm ngjiten
  fluide
  sikur kanë punë me fluturat
  jo, nju jorku s’ka parë
  shën valentin si ky
  me gra lakuriqe nëpër flluska shampoje
  nju jorku ekstravagant s’habitet
  prej ekstravagancave ai veç zbavitet
  është gati të thyhet qielli
  qelqnaja blu të thërrmohet me një gaz buçitës perëndish të skandalizuara
  që çmenden prej çmendurisë së grave lakuriqe
  dhe diellli prej kënaqësisë
  shkrihet
  u kujtua dikush
  i mbushi duart me tufa trëndafilash të kuq
  ra flluska e parë
  mbi trëndafilat e freskët u ça
  mbaruan shpejt lulet e tregtizave të manhattanit
  fërkonin duart shitësit
  të lumtur
  prej luleve
  flluskat
  të gjitha prej qiellit ranë
  në duart e meshkujve përfunduan gratë!

  KËTU S’MË NJEH NJERI

  këtu s’më njeh njeri
  dhe ketrat që i shoh përditë
  kanë frikë prej meje
  dhe zogjtë kur kaloj e ndryshojnë këngën
  dhe ujërat e pellgut te parku marrin një ngjyrë mavi prej brenge
  diku dëgjohet boria e makinës si qyqe
  dhe treni trokon mbi çati gjëmshem
  si luftë botërore e papritur
  qukapiku ende s’e ka hapur vrimën
  dhe krimbi manjolën po ha
  tjetër ndriçim ka agimi
  mbi thinjat e mia të rralla
  këte ma tregojnë pasqyrat
  e ujërave ku lahen makinat
  diçka po ndodh kur eci
  dhe gratë se si më shohin
  janë gati të më japin ndihmë
  dhe vajzat tregohen të sjellshme
  po shkon? sa keq që na vjen
  po shkon përgjithmonë? ç’të bësh
  një ditë të gjithë do të ikim
  por ja, që kurrë s’e mendojmë!
  dhe unë që e fsheh ku po shkoj
  kam dashuri dhe për plehrat
  një trashaluqe që s’shihet me sy
  merr prej meje një shenjëz
  dhe çerja e saj vrarëlije
  çelet si lulja mbi pleh
  jam gati t’i jap dashuri dhe nje vrasësi
  dhe çastet e mërzisë më të thellë
  më duken më të shtrenjtë se balzaku
  dhe shkoj të shoh si del hëna
  nga fundi i oqeanit
  e plotë e kuqe e mistershme
  mbi ujërat si vaginë e përgjakur
  prej saj të lindja dhe unë!
  dhe shoh si kalon gjersa vjen agu
  natyra e ka në dorë, ave maria
  ndoshta nuk bie
  më le të dëgjoj ende bethovenin dhe bahun.

  PARISI

  paris
  saze goje në shi
  kaq i lumtur ky shi
  fije të ndritshme futen në gjilperat e marsit
  të qëndisin dhe njëhere paris
  këndohet la boheme nga dashnorët e varfër
  djali kërkon punë
  vajza pozon nudo për piktorët e pigalit
  pijnë kafe me krem në ag dhe janë të lumtur
  kaq të lumtur i bën preveri
  saze goje në shi
  dielli në dhëmbët e vajzave kafshohet pafajsisht
  thërrimet bien për pëllumbat
  dhe njerëzit s’i zë qielli prej gjatësisë
  nga katedralja zemra e shenjte te shen mëria
  dhe të vdekurit toka i nxjerr si lule përsipër
  këtë punë e bën preveri
  kaq shumë rrojtje ka parisi!
  saze goje në shi.

  E ZBEHTË ISHE MBRËMË

  e zbehtë ishe mbrëmë
  po e kaluam me një heshtje prej mbrëmjeje
  i zbehtë isha unë
  po shkoi ashtu si lumi nën urë
  s’tregojmë më asgjë për vete
  ç’kishim e dhamë për fëmijët që u rritën
  dy qënie pa brendësi
  dy boshësi që plotësojne dy plotësi
  tani s’kemi ç’japim më
  e zbehtë ishe mbrëmë
  po e kaluam me një heshtje prej mbrëmjeje
  i zbehtë isha unë
  po shkoi ashtu si lumi nën urë
  kur të vijë vdekja kemi vdekur qëkur

  SHPIRT, MOS U TRISHTO

  shpirt, mos u trishto
  shpirt
  ti ishe grua e bukur shumë
  tani je prishur
  hiret të shkuan bashkë me sapunin dhe ujin
  ilaçin e enëve
  stufën që të shkriu si qiriri kur gatuan
  ç’t’i bësh,
  bashkë me pleqërinë
  zoti të merr dhe bukurinë
  po duhet ta falenderojmë, e dashur
  t’i heqim kapelen
  se na shtoi dashurinë
  ti për mua je një bijë më tepër
  unë për ty një bir
  u ngatërrua kjo punë
  lëmsh u bë dashuria
  dhe kjo ndodhi, e dashur
  se humbëm bukurinë
  vyshkja e lulkës së buzkës
  dhe rrudhkat si shi
  na shëmtuan
  po na shtuan dhëmbshurinë
  në jetë jemi hije në dritë
  në kujtime realë si dielli
  ata që kujtojmë kur flasim nën drurë
  të famshmit e asaj kohe
  kanë vdekur qëkur
  po ne me ata ndjehemi të lumtur
  le të shpikë ipod jobs
  microsoft bill gejts
  për ne shpikja më e madhe
  është kujtimi
  dhe sa gënjejmë
  dhe sa na shkon gënjeshtra
  ushqim zogjsh për dashurinë
  thërrime
  jeta!

  *Portreti nga Ina Lajthia

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË