More
  KreuLetërsiBibliotekëCikël me poezi nga Preç Zogaj

  Cikël me poezi nga Preç Zogaj

  Koha ndalon të më thotë një gjë

  Sa për të më thënë një gjë mua
  Koha ndalon në dritaren time,
  herë si plagë në prerje vetime,
  herë si panterë, herë si trendafil,
  herë si marrje dhe nxjerrje fryme.

  Shpejt e mbyll perden e errësimit,
  pa e marrë vesh lajmin e saj në xham,
  trembur njëlloj prej frikës dhe gëzimit.

  Maj, 2016


  Ne na njohu një e tretë, dashuria

  Ne na njohu një e tretë: Dashuria.
  Ajo qëndronte mes heshtjes sonë
  kur shiheshim gjatë si dy të pagojë
  dhe e dinim para tjetrit çfarë ka në mendje tjetri,
  dhe flisnim dyshe edhe kur flisnim me vete….

  Ishte më e vogël se ne, por u bë më e madhe,
  Na mbarti netëve nepër rrugë ajrore
  plot trëndafila të kuq maskuar si të bardhë ,
  Na hoqi udhën me dritën e saj
  në shtëpi të huaja maskuar si altare ,
  ku pasi bënim dashuri më dorëzoje
  më të çmuarin e gjërave, gjumin tend.

  Dashuria, ndërmjetësja jonë,
  I mbaroj një nga një punët e veta,
  Dhe po bëhej gati pa u ndjerë
  të jepte goditjen e fundit, të shartonte
  kohën tonë me të sajën në qiell…
  Kur ja, tokësor, u zgjova, u ngrita
  dhe qava gjithë natën në anë të shtratit,
  i keqardhur, por edhe i mirëkuptuar
  që s’mund ta pranoja përjetësinë.

  Kështu dhe ti dole prej buzëqeshjes
  që vetë Dashuria të pati huajtur,
  Dhe u nise udhës së shkretë kokulur
  sikur ishe kthyer nga një yll i largët.

  Dashuria- Afërdita, e treta që na njohu,
  feks nganjehërë në rrugët e mia,
  me sheh tangent, më sjell një kujtim,
  më bëhet se të ka parë nëpër qytete,
  duke u truar, duke u kastiguar.
  Përpin mallin tim dhe më lë
  si degë të përzhitur trotuarëve.

  Maj, 2016


  Vuan që është e errët nata

  Si një trendafil i mbledhur në gem
  Një vajzë e re po fle
  poshtë dritares.

  Vuan që është e errët nata.

  Mars, 2017


  Pjekuria

  Të ulesh sytë përdhe,të mbledhësh grushtat,
  të mbash me forcë në fre përbrënda kafkës
  një zgjim të ri zymbylash, përgjunjen
  në altarin e vashës.

  Të mundesh pagjumësinë, të hedhësh armët,
  Të shpallësh pa betejë kapitullimin,
  Të vuash lëmshin në grykë, skuqjen në faqe,
  Të presësh fundin, orën e pashmangshme
  Kur i thërret mendjes dashuria,
  Kur i mbledh flatrat dashuria,
  Dhe fillon rënia…rënia…rënia.

  Sa e turpshme, sa e panatyrshme
  t’i thuash “jo” nga errësira
  vajzës që të fton me ngulm te jesh
  dhe të mëson sekretin si të jesh
  një kokrrizë e dehur pluhuri në ajër!

  Si shkëmb të mban pjekuria jote,
  Qetësi guri të premton sa të jesh gjallë,
  Qetësi terri sa të jesh i vdekur,
  Ty që je mburrur se nuk ke vrarë një mizë,
  Ty që po shkon me bisht ndër shalë, vrasës.

  Qershor, 2016


  Më sheh dhe largohet deti

  Nuk jam vetëm unë që ndjej e vërej
  vegimin tënd farfuritës bri meje
  si të prerë me gërsherë në ajrin bosh
  plot me vibrim…ku fillon të shndrisë
  e qeshura jote si çelja e trendafilave,
  fustani yt i kuq të cilin era
  nuk rresht së ngulmuari
  ta ketë plaçkën e vet.

  Me sheh dhe largohet deti.

  Për të satin gusht, për të satën verë
  shkoj e vij zbathur këtyre brigjeve,
  duke humbur flokë, duke provokuar
  evolucionin me këtë marrje fryme
  me ketë të menduar.

  Përhihet një shmangie e madhe
  nga boshti i species që filloi këtu.
  Të tjera zanore përgatit, provon
  uturima e dallgëve.

  Më sheh dhe largohet e largohet deti.

  Gusht, 2017


  Kur kujtoj sa të kam dashur ty

  Kur kujtoj se po vjen shtatori prapë,
  Kur kujtoj se po mbushet vjeta tjetër,
  Kur kujtoj se kam qenë mjaft i krishterë
  përpara se t’ lexoja të plotë Ungjillin.
  Kur kujtoj puthjen që më dhe në Korçë.

  Bukuria jote
  i shpëton mendjes
  së kapur nga çikërrimat.
  Ditët nuk bëjnë asgjë veç bien
  njëmijë, dy mijë, tre mijë…. Rrotullohen,
  mjergullohen, treten rreth pulpave të tua.

  Përbindëshi

  Ka qenë shumë e bukur fëmijëria ime-
  Jeta tjetër para kësaj që kam tani.
  Por sot ju tregoj për përbindshin,
  që nuk e pashë atëherë, që e njoha
  veç kur po jepte a kishte dhënë shpirt
  Dhe mua po më dilte magjepsja e trendafilave.

  Nëntor, 2016


  Në qejfin e saj dashuria

  Isha i rritur, trembëdhjetë vjeç,
  Nata i kishte mposhtur të gjithë veç meje,
  Këndonin gjelat, padisnin, tallnin
  pagjumësinë time të parë, të pafund.

  S’do të kem më kurrë errësirë në sy.
  S’do të pushojë kurrë së lulëzuari mendja ime.
  S’do të shtrihet më pa mua
  pëllëmba ime nën njërën faqe,
  S’do të fle më kurrë , s’do ta nxjerr nga kujtimi
  fytyrën e vajzës që më mbështolli
  me një shikim të ëmbël e më bëri burrë
  shumë, shumë, shumë…përpara kohë.

  Sytë e saj shndrisnin prapa xhamit- E dija!
  Nuk kisha lexuar për Orfeun- E dija!
  Do të zhdukesha sapo ti shihja- E dija!
  Gjelat këndonin, këndonin, këndonin
  Bota po shurdhohej përgjithmonë,
  Atëherë u ngrita dhe prita agimin,
  shpalosjen dritës ngjyrë trendafili
  nga malet në fushë, nga fusha në det.
  Në qejfin e saj dashuria
  shtronte qilimin
  midis fëmijërisë dhe vdekjes sime.

  Janar, 2017

  Njeherë tjetër

  Njeherë tjetër do flasim gjatë
  për pengun tend, për pengun tim.
  Pres të rikthehet në gjendje të lëngshme
  guri që mbaj në gjoks.

  Shkurt, 2018


  Tani kujtoj veç atë që s’mbaj mend

  Papushim perëndojnë ngjarje të mëdha.
  Shkëmbime të krahëve, buzëve, trupave,
  Zgjime me ngjyra në përqafimin e dritës,
  Dridhje të kaltra thellë ujërave …

  Hapat e mi të kujdeshëm në rrugë
  provojnë ta këndojnë si këngë
  zbulimin e fundit:
  Kam qenë më i dashur se sa e kam ditur.

  Në këtë qytet koha ka bërë kërdinë.
  Të ka hequr Ty të ecurën e lehtë,
  Të ka thinjur e ngulur si një saksi
  në nimin e vogël afër dritares.

  Dhe të mendosh: gjithë gratë e bukura të një kohe të shkuar,
  Të dashurit e tyre të një kohë të shkuar
  ngulen kështu andej- këndej
  në oborre, në stola, në spitale
  në rrokullima ditënetësh ku kujtimet
  vdesin grumbull.

  Tani kujtoj veç atë që s’mbaj mend:
  Zgjimin tënd si një trendafil.


  Pashkë në Lezhë

  Bie një shi që nuk zbret në tokë.
  Kajsia e vjetër çel lule të reja lart, lart në kaltërsi!
  Lulëzojnë muret e kësaj shtëpie,
  Lulëzojnë shikimet e këtyre fëmijëve,
  Lulëzoj dhe unë tek mbushem me frymë.

  Nëna ime sheh në ëndërr nënën e saj sa një foshnje.
  E zë përdore, kërkon ta marrë këndej nga ne,
  gjithë kujdes se mos zgjohet, se mos rritet menjëherë,
  se mos i vdes në krah sërish dyzet vjeçe…
  Ja, ia doli, po e mban në gji,
  Pashkën e saj- nënën e saj
  sa një fëmijë.

  Prill, 2015


  Vdekja e nënës

  Dhe kështu u bashë këtë pranverë
  të numëroj me gishta e njerës dorë
  ditët e saj të fundit: Pesë, katër…

  Ka qenë në mëdyshje gjatë, gjatë,
  Të rrinte me ne a ti shkonte pas burrit ?
  Gjersa ndaloi me marrë ushqim dhe ujë.
  Vetëm ajrit nuk ka çfarë t’i bëjë,
  Hyjnori e gjen vetë rrugën
  ta mbushë ngapak me frymë…
  Tre… dy…

  Sa do të mërzitet babai
  Kur ta shohë të vogël, të vogël-
  Qese me eshtra fildishi.
  Sikur e dëgoj tek na thotë:
  Çfarë i bëtë kështu gruas sime?

  Erdhi ora të mbaj
  në gjoks, siç e la të thënë,
  shkrehjen e saj prej mjellme,
  Të shoh hirin e engjëllit
  duke iu hapur në fytyrë,
  Ti bëhem shtyllë e kryqëzimit.

  Ka gjëra që shihen para se të ndodhin.
  Këtë këngë e nisa të premten,
  Nëna u shua të martën.
  Gishtat e dorës m’u zhduken
  pasi mbaruan së numëruari
  ditët e saj të fundit.

  Prill, 2019


  Mallkimi

  Në pritje, në pritje mbuluar me natë,
  Një zog i vogël a shpend i stërmadh
  ofron zgjidhje. Tani është çasti
  me nxjerr flatrën tende dhe me mposhtë
  njeherë e mirë robërinë, gravidacionin.

  Mpihet qetësia.
  Heshtja e botës
  rrëzohet përdhe si balonë e rrudhosur.
  Dhe ja , përftohet në disa menyra,
  Me kuiniforme, me hieroglife,
  me germa latine, arabe, ciriklike
  emri dhe pamja e engjëllit që po bëhësh.

  Është brofja në këmbë e hijes tende. Ik!
  Në majë të gishtave nga Pavioni.Ik!
  Në daç mendar a i marrë. Ik!

  Si vallë ia dolën të helmojnë të folurën?!
  Leri pyetjet! Ik, ik, ik!
  Por sa të gjatë e paske krahun, o mallkim!
  Po shoh me kurriz njëlloj si me sy
  botën pas meje që është Shqipëri,
  Gojë të shqyera, fytyra të nxira,
  Hapur në male, hapur në zalle,
  Një turmë,një shpurë,
  Po u merr erë bimëve të shejtanit,
  Po mbledh,
  po mbush
  xhepat me gurë.

  Mars, 2017


  Jerm

  Rudolf Markut

  Qëlloi të ishim në jetën e vërtetë,
  Dhe lexuar t’i kishim pothuajse gjithë librat,
  Kur ia behu letra njoftuese: Ju
  nuk jeni më… këtu!

  Ne hodhëm plaçkat në krah dhe u nisem
  krah për krah në mërgimin e ri.
  Mbretëronte zagushi e madhe në qytete,
  Gjuha kishte humbur mijëra fjalë,
  Dhe po humbte akoma, akoma, akoma.
  Nuk e dinim a kishte më dhe si i thoshnin
  “Të lutem” dhe “të paça” në shqipen e re.
  Flitej me zë të lartë edhe kur folësi
  e donte të ulur zërin e tij,
  S’kishte shpresë të gjendej mallkuesi
  që mund ti jepte fund këtij mallkimi
  duke iu lutur me përgjërim e ndjesë.

  Njëri pas tjetrit në mërgimin e ri
  mbi një loze kungulli përmes oqeanit.
  Jeta e Re përpara na donte
  për kurrgjë të penduar.

  Ndanë tërfilishteve, ulur këmbëkryq,
  Mustakët një pash, kosat në bisht,
  Çibukët ndezur në gishtat e zverdhur,
  Prisnim të na thaheshin këmishat e kaltra
  për një shëtitje në qiellin me të afërt.

  Shtator, 2019


  Testament i gjyshes

  Pastër e mbajtëm shtëpinë gjithë jetën,
  Gjithë jetën i futem vaj kandilit
  për kthimin e dytë të mbretit tonë, Jezu Krisht.

  Kur të vijë
  qani për ne
  O ju, fatlumët.

  Mars, 2014


  Gratë nuk na duan më

  I shkruaj këto rreshta duke u bërë njësh
  me unin tim të hershëm prej poeti
  kur haja pak dhe doja shumë.

  Gratë nuk na duan më, o burra!
  Njeri prej nesh, ai fjalëpakti, ai kokuluri, a ju kujtohet?
  Ai që ndalej shumë rrallë në lokale,
  Ai që kthehej herët në shtëpi,
  Ai që hidhte plehrat, që gatuante,
  sup me sup me gruan e tij-
  Me tri të shtëna … e divorcoi,
  Pastaj iu turr me breshëri
  një fjollë të bardhë tymi- i shkoi mendja
  se shpirti i saj po u ikte plumbave.

  Gjersa e bëri se ishte mashkull,
  të gjithë ne jemi vrasësit.
  Po unë e di: nuk kishte bole!
  Vrasësit e grave nuk kanë bole!

  Spurdhjak si asnjëherë qe ndjerë
  ndërsa e shihte shtrirë përdhe
  mes gjakut gruan e mjerë.
  Një qen i zi, thonë, iu përhi :
  “Ç’bërë kështu, o qofsh mallkuar”!
  Një ulkonjë ia shkundi armën:
  “Çoje në fund trimërinë”!
  U drodh, u mblodh, lotoi, shurroi
  Po s’pati bythë t’ja hiqte vetes.

  S’na duan më gratë, o burra!
  Na kanë kuptuar se kush jemi.
  Ca dinakë, ca gjitarë
  Që sytë në zgavra thellë i mbajmë
  Dhe kur i shohim nuk i njohim
  Nuk e dimë të kujt janë.
  S’na duan më gratë, o burra
  Na kanë kuptuar se i humbim
  betejat gjithë që na takojnë .
  Kemi veç një për t’u ngrefosur,
  si të pasoj, si burracakë:
  Të thyejmë gratë.
  Të vrasim gratë.


  Balada e skuqjes

  (Fragment)

  Ulet nata me krahët e gjatë ,
  Shqipëria mblidhet si zog poshtë një klloçke.
  Unë mblidhem si fetus në kanape.
  Panta Rei (1). Por nuk mbaron.
  Dëgjoj: “Lufta vazhdon”! Skuqem.
  “Jemi të pathyeshëm”! Skuqem.
  “ Si Barcelona e Guadiolës”! Skuqem.
  Si Barcelona!
  Në këtë cep dheu!
  Pikërisht këtu!
  E nuk kam si t’mos them…Skuqem!
  se nuk është kështu. Skuqem!
  Asnjë shpresë
  t’i ndërroi udhë
  kësaj furie-
  Digjem duke jetuar.

  xxx
  Por…por…
  U bënë ca kohë nuk po skuqem më!
  Vena ime e ndjeshme pushoi se vluari.
  Vdiq Euripidi që mendoja se isha,
  Kaq inerte lëkura që më mbështjell
  sa nuk jep njollë në të as skena
  me vithe grash që ngrihen rrufeshëm
  dhe marrin me vetë historinë e epokës
  kur fjalën përgatitet të marrë Udhëheqesi.

  Tepër gur
  lutem të më kthehet
  dhuntia e humbur.
  Vetëm purpurimi
  ia del të thotë
  diçka që s’thuhet.

  Shkurt, 2018- Qershor, 2020

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË