More
  KreuLetërsiBibliotekë"Braktisje", cikël me poezi nga Marianne Catzaras

  “Braktisje”, cikël me poezi nga Marianne Catzaras

  Solli në shqip Dashamir Malo

  Fotografja dhe poetja Marianne Catzaras ka lindur në Tunizi nga prindër grekë. Pas përfundimit të studimeve në departamentin e Filologjisë në Sorbonë, ajo u mor me fotografinë. Rrugëtimi i saj artistik fillon me portretet e minoriteteve, “zezakët” e Jerbës, Tunizi dhe “ciganëve” të Greqisë. Rruga e saj artistike shënjohet nga “të shkruarit” dhe “vështrimi”, me të cilat ajo transformon realitetin mes gjuhëve dhe vendeve në kërkim të gjurmëve të humbura. Punimet e saj janë ekspozuar në Tunizi, Francë, Itali, Gjermani, Shtetet e Bashkuara, Egjipt dhe Greqi. Ajo është Drejtoreshë e bienales së artit mesdhetar në Tunis (2010). Në vitin 2010 mori Çmimin e Madh të qytetit të Tunizit dhe në vitin 2011 u emërua Kalorës i Arteve dhe Letrave të Tunizit dhe Republikës Franceze. Ekspozita e saj e fundit me titull “Kartagjena ose kujtimi i gurëve” u paraqit në Koloseun e Romës dhe u dallua si një nga 12 ekspozitat më të mëdha në Itali. Përveçse është fotografe, ajo udhëton nëpër botë edhe si poete duke paraqitur poezitë e saj, të cilat janë botuar nga Acts sud France, Simpact Tunisia, Electa Italy dhe Botimet Pigi dhe janë përkthyer në greqisht, italisht dhe arabisht. Veprat e saj lexohen nga aktoret e njohura Jalila Baccar dhe Anne Alvaro. Ka qenë anëtare e koordinimit ndërkombëtar të Festivalit Séte që nga krijimi i tij e deri më tani. “Mesdheu” dhe “Mërgimi” mbeten temat kryesore të punës së saj. Ajo jeton në Tunis.  Braktis Tunizinë
  këtë mëngjes
  Marr me vete
  heshtjen e sulmit të zemërimit
  smogun
  e të mirëushqyerve të djeshëm
  të shoferëve të taksive
  dhe lëngatën e nënës sime

  Braktis qytetin vrasës
  shaminë portokalli
  Lë prapa
  tragjedianin
  me kokën e tij prej kukulle
  duke dhënë interviztë
  në Jug të vendit

  Lë qytetin
  karabinatë me tulla
  që nuk përfunduan kurrë
  një xhamari të hapur në qiell

  Babai nëna
  dhe dhjetë vëllezërit
  nuk e dinë
  ose bëjnë sikur s’e dinë
  ndërsa çaji nxehet përsëri
  për njerëzit e mirëseardhur

  Në Lambeduzë
  mijëra koka njerëzish
  mbi shkëmbinj
  Një syresh shet lodra
  Duket paksa si naiv
  belbëzon
  Dhe tjetri jo shumë i gjatë
  me xhepat
  plot me pasaporta
  patrullon.
  Luajnë një loje
  me shpirto
  një dy tre
  hedhin
  kapin
  shpërndajnë
  Emrat
  Mbiemrat
  Vëllezërit e internuar
  Ditët e lindjeve
  Të qyteteve
  Ballet e shpuara
  Pllakat e vjedhura
  Nga muze të braktisur

  Lë prapa
  trupat e sirenave
  varkat në platformë

  Braktis qytetin
  përgjithmonë

  Sjell ndërmend
  sytë e lëngshëm
  të eleganitit të bukur
  që ngjiz fëmijë
  gjithandej ku kalon
  Brenda në trans, tha
  se pikturon yje
  në supet e pasagjerëve

  Dije që ylberi rrethoi
  nga të gjitha anët kopshtet e egra
  Dije se shkëlqimi
  preu qafën e oficerit të ri
  E dije që Jugu
  bënte topa
  për t’u dëfryer

  Një tërheqje këmbëze
  tre të vdekur
  dhe disa tregues kilometrash të thyer

  Lë qytetin
  qiellin e ndarë më dysh
  Mbyll në trurin tim grishjen e lutjes

  Lë qytetin
  Fustanin e ngritur lart në trotuar
  Në Bab El Assel
  Në Portën e mjaltit
  shumë para se të piqet adoleshenca
  Shkojnë dhe vijnë
  në ethe të rrugëve të kryeqytetit

  Mbyll sytë
  të mos dëgjoj thirrjen e varkëtarit
  dhe për më tepër të mos ta njoh fare

  Braktis kryeqytetin
  shuaj emrin e tij
  nga gjithë regjistrat e tokës

  Them me vete
  Nuk dua të të shoh të vdesësh
  Dhe vrapoj
  vrapoj
  në molin që largohet


  Kur zogjtë
  të kenë braktisur trupin tim
  do të kem humbur fjalët
  për të hyrë në kujtesë

  Kur gruri
  të ketë hapur gishtërinjtë e mi
  një peizazh antik si toka
  do të shfaqet

  Kur pas pemëve
  misteri do të shuhet
  arkeologjia e detit
  do të mbytë në thellësitë e tij çdo shkrim
  dhe ç’ka është shkruar nuk do të jetë më

  Vetëm një libër botanike
  i hapur
  do të përshkruajë horizontin

  Kur statujat
  do të flenë në duart e mia
  kur lulet nxitimthi
  do të mbulojnë përsëri mërgimin

  Atëherë
  Atëherë

  Do të mund të kthehem përsëri
  e varur në rininë tënde
  Udhëtare befasuese
  Do të hidhem prej molit
  Pa kuptuar
  rrapëllimën e parrëfyer të dallgëve

  Unë kafsha e rërës së shkretëtirës
  Unë balta, argjila, alga
  nuk do të kem parë gjë prej oqeaneve

  Kur fëmijët
  të premten e madhe
  buqetat eme lule do të shpërndajnë
  në mijëra pjesë

  Kur të rrokulliset retina e trashë
  e tempujve
  dhe uji i lidhur me tokën
  do të ulërasë.
  Pompei indiferent do të grumbullohet në sallat e pritjes
  dhe koha e shkuar do të më sjellë në kopshtin me gurë.


  I mbylla shtëpitë 
  një e nga një këtë mëngjes
  dhe iki
  Shtëpitë e së djeshmes
  dhe këto të sotmes
  Shtëpinë e atdheut tim të parë
  ku rritet e pashpresa
  Një ulli shkëmbor
  Shtëpinë e viteve të fëmijërisë
  ku fjeti gjithmonë
  ajo vajza me trup te imët 
  dhe gjoks zbuluar
  Dhe shtëpinë në udhën 
  ku Edipi plak
  i ulur në një kreshtë shkëmbi
  qesh shurdhueshëm
  Mbylla shtëpinë e pranverës
  me dritaret pa perde
  ku mblidhet djegaguri
  i dusheve të të varfërve
  dhe karriget e heshtura
  Shtëpinë e dimrit
  të cilës oqeani i mori çelësat
  çatinë dhe burbuqet e vyshkura të luleve
  Dhe shtëpinë me vigjiljet e festave
  gjithashtu e mbylla
  Por kush to të flasë për
  shtëpinë e marinarit,
  me xhepat e mbushur me gurë
  Shtëpinë e këngës të lënë përgjyamë
  Shtëpinë e diellit të largët

  Edhe shtëpinë e varrezave
  më të pafytyrën se kurrë
  Bëhet fjalë për shtëpinë
  për të cilën dua t’u tregoj
  atje ku ngjizet syrgjyni
  Mbylla shtëpitë e së djeshmes
  dhe këto të të sotmes
  nuk zunë vend
  Shtëpinë e vetmisë
  ku fjalët e zëmërura 
  u zbrazën nga dallgët 
  e detit Egje

  Mbylla shtëpitë e mia
  shtëpitë e miqve të mi
  që kanë fshehur emrat e tyre
  në heshtje,
  shtëpinë e poetit
  fluturën e vogël me të cilën flerton vdekja
  bilbili, por njëkohësisht edhe korbi

  Shtëpinë e mikes time pa flokë
  e cila kërcen në fund të urës
  një natë të fshehtë
  Dhe shtëpinë faqes së historisë
  e mbylla
  dhe iki në mëngjes
  mes misterit të kohës
  kohë në nivelin pa kohezion
  kohë me shkallëzime pa orë
  kohë në përqafime me krahë të pafuqishëm.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË