More
  KreuLetërsi shqipe në përkthimBotohet në arabisht romani “Valsi i lumturisë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka

  Botohet në arabisht romani “Valsi i lumturisë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka

  Pas romanit “Rrëfenjë me ndërkombëtare” botohet në gjuhën arabe roman i dytë i shkrimtarit Ylljet Aliçka “Valsi i lumturisë”, dalë nga shtypi me titullin « Një ëndërr italiane ».

  Romani « Një ëndërr italiane » është përkthyer nga origjinali nga përkthyesi me origjinë shqiptare Shaban Rexhep dhe botuar nga shtëpia botuese egjiptiane Al Arabi publishing house.

  Romani « Valsi i lumturisë » është fitues i Cmimit kombëtar të letërsisë 2013, dhe veç gjuhës arabe është botuar në frëngjisht, italisht dhe maqedonisht.

  Mbi subjektin e këtij romani është në proces realizimi i një filmi italo-shqiptar «Një ëndërr italiane ».

  Kanë shkruar mbi romanin

  Një komedi shqiptare “alla italiane”. Të duket sikur e ka shkruar Age & Scarpelli, apo një Mario Monicelli më gërryes se zakonisht.
  Goffredo Fofi, « Internazionale.it »

  Një venë tragjike që provokon një buzëqeshje tejet të hidhur.
  Stefano Pasta, « Corriere Della Sera”

  Një roman ku absurdi na shfaqet nën petkun e një homori të zi.
  Radio France-info

  Përmes një ironie të distancuar romani të merr frymën. Atje ku çmënduria shëndrrohet në sjelljen më banale, terrori është e vetmja lidhje e mundëshme sociale,.
  Jean Paul Champseix “En attendant nadeaux”

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË