More
  KreuLetërsiBibliotekë"Borëbardhë relikat e mia", poezi nga Eljesa Kraja

  “Borëbardhë relikat e mia”, poezi nga Eljesa Kraja

  Lindi më 24. 05. 2007 në qytetin e Shkodrës.
  Studion në vitin e dytë, në Medresenë “Haxhi Sheh Shamia”, Shkodër.
  Pjesëmarrëse në shumë aktivitete shkollore dhe jashtëshkollore. Fituese në disa çmime në prozë, ese, poezi dhe interpretim.
  Më të dalluarat janë:
  Çmimi i parë në Olmpiadën e Gjuhës dhe Letërsisë
  Çmimi i tretë në interpretim në konkursin “Talentet në Medrese’’ mes të gjitha medreseve në Shqipëri.
  Çmimi i parë në projektin “Nxitja e talenteve të reja” , me poezinë “Kush tjetrin gjeti?” Biblioteka “Marin Barleti”, Shkodër 2023.


  DUA TË PROVOJ

  Fillojnë zogjtë të fluturojnë
  Fluturimi nis atje larg zhgjetuar
  E unë si zog i trembur i vërej
  Me kokën lart duke ëndërruar
  Mbi turmën pa kapur të parin
  S’munda të mund botën e udhëtarit

  Zogjtë tregojnë dihatjen e guximit
  Brenda brendi të ngrohtë në të ftohtë
  Veç prap largohen atje mes sfurqesh pa kufij
  Ku triumfi e di historinë e një bote plot befasi

  Sa mungon ky zog i lirë në këtë dritare
  Ku brenga duhet me u nda
  E me u ba tok, shok me atë
  Veç duke u pa

  Atje larg ku zëri shtegton
  Dhe buçet shkulmi i erës nga turma
  Vazhdon furishëm-furishëm ndihet
  Gjersa, fare bosh
  Shtigjeve asnjë harabel
  Nepër agime nuk mbeti

  Ajo që mban nuk është vetëm ajër
  Se zogu do dritë kur të pret
  Por njeriu nuk e pret vetëm me verë

  Zogu s’ndalet në fluturim hedhur
  Në çdo orë unë e pres heshtur
  Se mos mua më sheh në atë agim
  Ndoshta vjen tek një përqafim

  Nga dritarja e shatorres
  Kur unë t’a shikoj në vendin tim
  Dije se do jem me duar hapur
  Dhe shok me zogun
  Tërë jetën pa asnjë dyshim


  PA FRE

  Rrkaj derdhen
  Drejtëzat e kënaqësisë
  N’sa drithtime
  Shkrepen e përtërihen
  Posi dy shkndija
  Në dritën e synit
  Qashtu luajnë ritmin e andrrimit
  Nën hijet e shpijave mbulu me ar
  Nën hijet e shpijave t’ tymueme të zeza

  Ato nuk flasin po unë i përtërij për tjetrin gzim
  Që të kem dellin e gazit
  Shfaqjen e marazit
  Në një grusht të fuqishëm
  Të rreckum
  Nga letrat e ndyra të avazit

  Ah të gjeja gjithkund këtë pjesë
  Do thurja tinguj t’argjantë
  Të mbytur për një simfoni
  Simfoni që të mbyll sytë
  E rreh prej fellsinës pa marrun frymë


  BORËBARDHË RELIKAT E MIA

  Thellë në shtëpitë përdhese
  Luajnë bindshëm shirat e dëbora prap’ vjen te pragu
  Thellë mbulu relikat e mia afër tokës sikurse edhe fëmija
  Të cilat qëmoti s’i zbuloi nëna e as babai
  Të cilat dëgjojnë në gjumin e tyre të pabindshëm
  Thellë brenda meje më kërkojnë njëherë dhe dy
  Në këtë natë po sidomos në këtë ditë gjëmueshëm
  Mendimet
  Të cilat shpërthejnë në një anë tjetër
  Në një shtëpi të re në majë të një shpati
  Të përqafun me diellin për së gjati
  Andje e përplasun
  Ku fle njëherash dimri që s’kuptohet
  Ku gjeli këndon si pranverë që vjen
  Thuajse mirësi e fatit
  Veç unë i njoha ato kërcëllima
  Vazhdojnë më ndjekin si fëmija nënën
  Oh edhe shirat përpara meje ndodhen
  Kështu relikat e mia të pafat
  Mbushin oborrin me vargjet e të bardhës
  ‘’Borë në këtë rrugicë shiu të shikon apo jo?’’
  Lindja është afër më thonë kur ti shkrin
  Por lindja gjëkundi s’duket dhe në pranverë
  Sidomos ‘’A të mjafton pritja?’’
  Shikimet e molisuna pastaj
  Lamshet ngadalë-ngadalë më mblidhen ndër fyt
  E ti përsëri-borë nuk shkrin së prapthi
  Luan me stinët e jetës që ngelën
  Një lojë me emër ‘’Borëbardhë relikat e mia’’
  Por unë nuk të dëgjoj mirë
  Veçse në formën e vesës
  Ndaj vazhdo
  Mos e freno hapin në asnji mal
  Ti vazhdo lundro me hope
  Unë po largohem
  Dhe pritja sendet t’i mbështjellë
  Deri atëherë..


  KUSH TJETRIN GJETI?

  Vjeshta që erdhi
  Humbi pa u turrë
  mbi tokën zverdhur
  Që arratisej mbi gurë

  Mbi tisin e vakët
  Shushatja e pemëve
  Në të ëmblën fytyrë
  Shushat jo pak dhe jetën

  Në cepëzat e syrit
  Dallohet malli
  Dallohet e para n’radhë
  Loja kukafshehti ”kush tjetrin gjeti?”

  Dikur zërat çuçërasin
  Dikur lulet i njom edhe shiu
  Largohet dhe vapa
  Përmbyllet edhe shfaqja


  PËRBALLË KA NYJE

  Afër botës ulun
  Më kundron aroma pranverë
  Se aty gjej trëndafila të paçelun
  Trëndafila pa erë
  Të pushtum në oborrin e heshtun
  Ku të gjithë dalëngadalë a shpejt përnjiherë
  T’ishim aq të njoftun
  Si unë dhe ti aherë pa u njoft
  Ndoshta në të thatin trëndafil
  Do kridheshin petlat
  Sikurse në ditë me erë
  Ku rrezet vrullojnë
  Dhe s’asht habi me i ndje
  Në strukat ma t’bluta mes tyne
  Dale prit edhe pak në atë parvaz
  Se mos ndoshta edhe në vallëzim
  Me sytë mbyllur do ndryshojmë
  Si herën e parën tuj pyt

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË