More
  KreuLetërsiBibliotekë"Balloja me maska", tregim nga Andrin Kabashi

  “Balloja me maska”, tregim nga Andrin Kabashi

  Mbrëmjet në atë kohë të vitit ishin me të vërtetë të ftohta, por gjithsesi ato nuk ndalnin pasanikët e mëdhenj të qytetit të organizonin ballot e tyre me maska. Doemos se në sallat e tyre të vallëzimit do ishte ngrohtë. Madje më ngrohtë sesa shtëpitë e rrënuara të varfanjakëve, të cilave pullazet dita ditës u rrëzoheshin nga shiu e dëbora që binte pa pushim. Në qytet, dallohej qartazi ndarja dhe pozita e klasave. Pasanikët kurrsesi nuk do lejonin të jetonin në të njëjtin vend me lypsarët dhe të papunët.

  T.Sh., një riosh që jetonte në zonën e klasës së mesme – emri i të cilit nuk u mësua kurrë për publikun e gjerë – qe ftuar në ballo nga e llastuara e shtëpisë me dritare të gjera, zonjusha Z. Atë natë ai u vesh dhe u pispillos si më së miri, pasi që, nga ato që dëgjova, kish kohë të gjatë që kur ai kishte ndjenja të forta për zonjushën Z. Jo se i kish thënë ndokujt, por se kjo vërehej. Ishte tejet e dukshme një gjë e tillë dhe se tashmë, thuajse të gjithë e kishin kuptuar, por, që të tjerët ishin në dijeni, T.Sh. nuk kishte asnjë informatë.

  Me t’u bërë gati, doli nga shtëpia dhe u nis për tek stacioni i tramvajit që të shpiente gjerë tek vila luksoze e zonjushës Z në pjesën tjetër të qytetit lartë në kodër, aty ku jetonin pasanikët. Rrugët e qytetit ishin të pista, askush nuk merrej me mbarëvajtjen e tyre. Shumë shpesh mund të shihje ndonjë jashtëqitje qeni apo mace, mu aty, në mes të rrugës. Dhe imagjinoni se si do vihej re në borën e bardhë e të pastër. Ugh! Kjo me të vërtetë ta shpif! Por fundja asgjë nuk e pengonte T.Sh.- n, në rrugën e tij për tek stacioni i transportit publik. Iu desh të priste afro njëzetepesë minuta në të ftohtin e dimrit, që tramvaji i radhës të vinte. Dridhej e shkundej që të mbante veten ngrohtë sado pak, por besoj se, ajo çka me të vërtetë e mbante ngrohtë, ishte mendimi se për pak çaste do takonte zonjushën Z, në hollin e sallës së ballos.

  Vagoni ishte i zbrazët. Askush nuk udhëtonte nga klasa e mesme për tek pasanikët në atë orë të natës. Bile, edhe gjatë ditës, kjo linjë nuk ish se posedonte edhe aq shumë udhëtarë.

  Udhëtimi ishte i qetë. Nuk dëgjohej asgjë tjetër pos lëvizjes së rrotave nëpër shina. Ah, po! Një mizë e fëlliqur zukaste sa të mundte. Ishte irrituese! Ajo zukatja idiote të pengonte tej mase kur insekti i vogël me dy krahë kalonte pranë veshëve të tu, thua se e bënte me qëllim. Por fal Zotit, edhe kësaj i erdhi fundi! Vagoni u ndal mu përballë vilës luksoze me dritare të gjera. Vetëm një trotuar i vogël ndante hyrjen kryesore të vilës, me rrugën në të cilën qarkullonin tramvajet dhe automjetet e ndryshme.

  “Natën e mirë!” – tha T.Sh. duke ngritur pak kapelën në shenjë respekti për shoferin plak, por ai as që mori mundin të kthehej e ta shihte se ç’bëri udhëtari i klasës së mesme. Ai vetëm hapi derën e vagonit, priti derisa T.Sh. të dal, dhe më pas me një vrull të çuditshëm, nisi vagonin për t’u larguar sa më parë që të jetë e mundur.

  Kangjellat e vilës me dritare të gjera ishin të mëdha. Një riosh i klasës së mesme nuk qe mësuar të shoh aq shumë përdredhje metali vetëm e vetëm për të zbukuruar hyrjen e një shtëpie. Shkallët ishin të pjerrëta dhe të lëmuara. Ishin të punuara me mermer të bardhë, ku në krye të tyre, qëndronte porta e hapur nga e cila dukeshin pasanikët duke vallëzuar brenda. Muzika dëgjohej gjerë jashtë në rrugë. Ishte e këndshme. Më duket se thanë që atë natë u luajtën disa nga valset e Strausit të Dytë.

  T. Sh.-n tashmë e kishin kapluar emocionet, dhe me një frymë, pa një pa dy, u gjend në krye të shkallëve. Salla ndrinte nga abazhurët e qelqtë që ndrinin fort. Gjithçka dukej mahnitëse, derisa ai pa vashën e re, zonjushën Z. Faqet filluan t’i skuqeshin, goja ju tha dhe trupi nisi t’i dridhej.

  Zonjusha Z lëvizte sa andej – këndej duke mirëpritur mysafirët, por, kur rastësisht u ndesh me rioshin T.Sh., ajo u step dhe gota e verës i ra nga dora duke ju thyer në pllakat e bardha të sallës. “Kush futi varfanjak në shtëpinë time?!” – bërtiti me të madhe dhe me një zë të shtjerrë e llastuara e pasanikëve.

  Muzika u ndal!

  Të gjithë të ftuarit kthyen kokat kah zonjusha Z dhe rioshi T.Sh.

  Ishte një siklet i madh! T.Sh. u mundua të arsyetohej – gjersa shihte se si pasanikët nën maskat e tyre të ndryshme e shihnin me përbuzje dhe me neveri djaloshin e klasës së mesme. Sytë e tyre dukeshin njëlloj si sytë gjakatarë të ujqve të egër, që me ëndje shohin prenë e tyre se si ajo shijon momentet e fundit të jetës, përpara gllabërimit të etur nga gojët që pikojnë jargë – por nuk ia doli dot. Veten e gjeti të hedhur në shkallët e bardha prej mermeri të cilat në fillim i admiroi aq shumë. U mundua të ngrihej në këmbë, por rrëzohej sërish. Ashtu, këmbadoras dhe duke shikuar se mos po i vinte kush nga pas, luante këmbët sa më shpejtë që të mundej, të dilte nga ajo vilë e mallkuar.

  Në kokën e tij nuk dëgjohej asgjë tjetër veçse të qeshurat e pasanikëve dhe një e bërtitur me një zë të shtjerrë – “Jashtë!”. Mezi hapi kangjellat, duke ia mësyrë rrugës, por, nuk arriti të  dëgjoj borinë që po binte fort. Ishte një nga makinat e pasanikëve, që po vinte me shpejtësi të madhe për tek balloja e zonjushës Z.

  Trupi i rioshit T.Sh. u hodh shumë larg nga goditja e asaj veture. Kish rënë poshtë kodrës ku gjendeshin vilat luksoze të pasanikëve – kështu të paktën besojnë shumica e qytetarëve tjerë të këtij qyteti, pasi që, ende nuk është gjetur as edhe një shenjë nga trupi i rioshit të vrarë.

  23. 10. 2020 – Prishtinë

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË