More
  KreuLetërsiBibliotekë"Asgjë s’është më si më parë", poezi nga Ndue Dedaj

  “Asgjë s’është më si më parë”, poezi nga Ndue Dedaj

  DHEU I KUQ

  Dheu i kuq është fanari im mbi kullën e Rodonit…
  Prej dheut të kuq piqen tjegullat e shtëpisë së vjetër
  Mos me ra shiu cërkatë mbi gurin e caranit.
  Dheu i kuq është gjaku im i pikturuar…

  ASGJË S’ËSHTË SI MË PARË

  Vitet më rrinë përherë e më ngusht,
  ndërsa këpucët përherë e më lirë.

  Asgjë nuk është si më parë,
  pemët lëshojnë më shumë hije,
  dielli perëndon më shpejt,
  deti si një bujtinë për pleq.

  Asgjë nuk është si më parë,
  sidomos kalendari monoton,
  që i bien fletët si flokët e borës,
  i vetmi që nuk e shoh…

  Vitet më rrinë përherë e më ngusht,
  ndërsa këpucët përherë e më lirë.

  DITËN KUR LEVA

  Shëngjergji i karmoi kulshedrat me heshtë…
  Çelën sythe trarët e kullës treqindvjeçe n’vërri
  gazmuan dhe gurët e shndritshëm të zallit
  ku camërdhokët laheshin në hurdha e zinin bërcakë,
  u dyndën të afërmit me dhanti të fisme e çifteli
  ungji hodhi tre napolona ari n’filxhanin e kafes
  dajat erdhën me një dash njëzet e pesë okësh përdore
  gratë e fisit zgjidhnin penjtë e lidhur nyje udhës së kroit
  dhanë shpirt shtrigat e fundit të shek’llit atë ditë.
  Burrat e dheut këndonin këngë majekrahu si në epos,
  brofi në këmbë im gjysh si Leka i Lekëve:
  “Kullës tonë iu shtua dhe një pushkë”.
  Vela si një nanloke e thinjur dimrave
  zgjati duart të më lidhte kërthizën…

  DËGJOJ HESHTJEN TËNDE

  Dëgjoj heshtjen tënde si zukat
  Brenda meje – brenda teje,
  Koha shkund pemën e viteve
  Nuk bëhet dot pjalm e fllad.

  Dëgjoj heshtjen tënde si pikon,
  Kaq vite e lidhur nyje,
  Koha lë njolla mbi pëlhurë,
  Afresk që vdaret në muzg…

  Dëgjoj heshtjen tënde si qan,
  Muzikë e lehtë pa pentagram,
  Koha rrjedh si ujët nën urë –
  Ne mbi të nuk jemi gjurmë.

  PËR GJERAT QË NUK DI

  nuk di të luaj melodi me fyell si im gjysh
  t’i bie bilbilit, zumares, curles dyjare
  nuk di të pozoj krenisht me qeleshen e fisit,
  nuk di të lidh kollaren cirka – cirka
  sipas shijes së partive cikaloshe shqiptare,
  veç lidhësat e këpucëve të mia di të lidh e zgjidh
  nëpër oda kullash e monopate!…

  për gjërat që nuk di, mos ji i penduar,
  ani se ke humbur daullet e turmës.

  TË KISHA QENË RAPSOD

  Të kisha qenë rapsod i mehallës sime që flirton n’shi
  Shumë gjana ndryshe do të kishin me qenë në jetë,
  Emni im do të përmendej anekand si një kreshnik
  Do gdhendej në mbishkrime të gurta si i Progonit arbër,
  Do të binte për mue trumbeta si për një Uliks të ri.
  Qaj e k’ndo për vete dhe ndrikullat e shtetit!
  Me ma pas lakmi dhe aedët qorra të shekujve.
  Të kisha qenë rapsod i tollovisë sonë tribale
  Zanat e maleve do të kishin shti dashtni në mue
  Kep më kep, breg më breg e krue më krue
  Tue e lanë Fishtën n’shenjtinë e vet lahutmalcore,
  Zani im do gjimonte der’ në Këshill të Europit…
  Të kisha qenë rapsod i shekullit njëzet e nji,
  Eh si do të kisha flatrue në skena dhe arena
  Cub i rrokullisë sime pa libra e simfoni,
  Qaj e k’ndo për popull, në kor heronj e horra!
  Lum e lum si ne, flamujshqyer nëpër boka…

  VELA E POETIT

  Mali i Preç Zogajt.
  I priste lindjet krojeve mbi Lissus,
  i vizatonte muzgjet
  e mëndafshët mbi det.

  Kurrë njeriu nuk matej me malin e vet.

  Asnjiherë s’e kam kuptue
  si atje nalt n’majën e qelqtë mbi kreshtë
  kishte humbun anija me gjith’ direkë
  e kishte mbetun si dallgë e ngrime n’ajër
  … vela?

  Mali i detit
  sa herë shkrep dielli lisave ngulun n’kep,
  përlind veten.

  Tungjatjeta Preç!
  Shtegu që zgjatet mbi Manati
  për kah kunora e atij mali me vela
  asht në ty
  orë që zgjohet njiherë në njiqind vjet.

  VENDI IM JAM UNË

  Vendi im – shullâ në një kreshtë të bardhë dimri
  pingrojnë orët e zanat, verrkeqet e orlat…
  prej Motit të Madh pret të mirë mot

  Vendi im – qytet amfiteatrosh, kështjellash, ballosh
  log bjeshkënamunash, gurrë lugjeverdhash
  si një barrë e vrame në brigje të planetit.

  Mund të më lëvdoni për shkak të vendit tim
  mund të më qortoni për shkak të vendit tim,
  vendi im jam unë.

  PËR QIELL E PËR DHÉ

  Për qiell e për tokë! baba im bënte be
  Toka e qielli bëheshin një…

  Ngre dorën nalt, t’i bëj një fotografi qiellit
  blici flakëron prej rrezeve të kuqe të planetit Mars,
  retë barsa gati për të pjellë foshnjën e lagësht

  Shirat ngjizur me rrufe, mëngjeset kaltuar me erë
  ylberi ngulur mbi dy shkrepa si hark triumfi.

  Zotat fuqiplotë trazojnë urët e fundit të zjarrit
  dehen me verë në bujtinat me flatra
  harrojnë ku është ferri e ku parajsa!…

  Për qiell e për dhe! baba im bënte be.
  Qielli e toka bëheshin një…

  Nuk pashë dikë atje nalt
  t’i bënte një fotografi robinës së qiellit,
  tokës…

  23 qershor 2017

  KALI IM

  Ti je kaq i mirë kur shilohesh për herë të parë,
  kaq i urtë kur kullot barë në livadh
  kaq i dhembshur kur shtegton me barrë në shpinë
  kaq fisnik kur buzë lumit përzien baltën e kuqe
  për ta pjekur si bukën në furrë
  për tulla e tjegulla, poçe e vegsha.
  Por ti je kaq i prapë, kali im
  kur sillesh e përsillesh në lëmë
  e s’di të dalësh më nga balta,
  që vetë ke ngjeshur…

  SOZIA

  Ra në fushën e luftës
  Duke thirrur në kupë të qiellit
  Rroftë Mbreti!
  Poshtë Mbreti!

  TEATRI VDIQ

  Perdet ngjyrë vishnje të teatrit
  Madhështore si portat e rënda të kështjellave
  Befas ranë… para klithmave nudo
  Të aktoreve bjonde të shekullit XXI.
  Makbethi vdiq lakuriq në skenë,
  Hamleti në paraskenë lakuriq vdiq,
  Desdemona lakuriq dha shpirt në prapaskenë.
  Shekspiri përfundoi në psikiatri!
  Deri këtu kishte qenë
  Tregjikomedia e tij…

  VENDET E VOGLA

  Kanë një mallkim vendet e vogla,
  Duhet ta dish në cilin krah zgjohen.
  Ora e qytetit nuk të ndihmon,
  Yjet e horoskopit s’të bëjnë punë.
  Ti patjetër duhet t’i ledhatosh ato
  Me fjalë e me gjeste miradije.

  Nuk u mjafton pjergulla mbi lis
  Nuk duan vetëm rrushin e ambël,
  Por lisin me gjithë degë e gjeth.
  E kanë të vështirë të rritën
  Tri pëllëmbë më lart se hija e vet
  Vendthit e bekuar, me huqe mushke.

  PSALM PËR MALIN

  Në veten time fle një mal me kaculitë dëbore në verë.
  Ky qe fati im shtegtar me shpendët flatradlirë
  Të zgjohem me nji mal nën krye e nji mal mbi shpinë,
  Një mal të njehun, një mal të panjehun…

  Kurrë nuk u ika maleve në vargje poezie
  Me ngja ma pak malcor e ma shum’ mis trotuaresh,
  Ani se kur janë zemërue me mue e malin tok
  Më kanë gjuejt me fjalën e idhtë “malok”…

  Karrocën e ngarkueme me neon e asfalt
  E tërheq tërthoreve e qafmaleve gjithkah,
  Të ngjizën alpeve simfonitë e njihershme,
  Se qytetet patën dalë prej psalmeve të epeve!…

  Mos mendoni se jam ndonjë i marrë bri caranit
  Që e ndjell qytetnimin me lahutë e fyej,
  As murg kambëzbathun malebekues,
  Po ma mirë më thoni malcor, se malelëshues.

  FOTOGRAFI

  bëj fotografi me lulet në të dalë të dimrit –
  ua largoj ferrat të mos ua zënë frymën

  bej fotografi me fëmijët parqeve të qytetit –
  kur kalojnë ata, bëj policin e trafikut

  bëj fotografi me vashat që bëhen nuse –
  në pajë fshehur kanë Gurin e Nuses

  bëj fotografi me bustet rrethuar nga pleqtë –
  porositë e tyre i shënoj pa i shkruar në letër

  s’e shkrep asnjëherë blicin para brumbujve
  që karratojnë topthat e plehut… i bëjnë pirg

  “Mjegullat e gjenezës” (“Geer”, Tiranë, mars 2020), është libri i pestë poetik i auorit Ndue Dedaj, prej të cilit përzgjodhëm këtë cikël për lexuesin e ExLibris.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË