More
  KreuLetërsiBibliotekë"Ah, pikëllimet e mia prej hëne", poezi nga Xhelal Tosku

  “Ah, pikëllimet e mia prej hëne”, poezi nga Xhelal Tosku

  unë e kam një arsye për t’mos vdekur

  për nje lule
  për dy lule
  për tri lule
  për të gjitha lulet
  nuk ka asgjë më të sigurtë se vdekja

  unë kam në gojë shijen e syve të tu

  ***

  është të mos e shohësh kopshtin arome portokajsh dhe trëndafilash
  ullijte e gjelbër verë dimër lumin e heshtur
  luginën e thellë kodrinat e ngrohta ere diell
  fushën dhe qiellin gjer ne skaje
  gjer atje ku bashkohet me detin dhe detin vete
  të zgjohem në mëngjes dhe te mos shoh ty bri meje

  ***

  vetëm një lule kamelie
  me tregoi qe ti ekziston

  fjala lindi me vone
  vetëm e vetëm prej teje

  ***

  zbriti vjeshta në pyje
  nga larg vjen ere dhe shi
  unë strukur në mendime
  a do vish përsëri

  bien gjethet e vjeshtës
  nga pyjet vjen erë dhe shi
  unë për ty strukur ne mendime
  kur do vish përsëri

  ***

  nga lart poshtë nga poshtë lart si një peme
  e gjitha e imja dhe jo imja
  të vij përqark si një peme
  qartësi dhe mister
  e vërtete dhe e rreme
  e rremja zhduket
  dhe çfarë mbetet nga e gjithë kjo e vërtetë
  që je ti dhe unë

  ***

  ndodh ne anëdetin tim
  ne kopshtijet me portokaj dhe limonë
  me një dritë të zbehtë të largët
  që s’dihet nga vjen
  në një nate me shi te imët

  njeriu zhytet në një ëndërr
  nga ku nuk zgjohet dot më

  jetë thua apo ëndërr ishte

  ***

  kur ndodh të ushqej me thërrime ndonjë harabel të vogël rrezuar nga pemët ndjehem si Zot

  ti merr autobusin dhe ikën
  ti merr avionin dhe ikën
  ikjet tuaja ushqejnë trishtimet e mija

  dhe vetja me duket si një harabel i vogël
  që Zoti më mban në jetë me thërrime

  Zoti im po ti si ndjehesh ?

  ***

  do ta mbajmë sekret nga njerëzit
  çelësin ne dere
  ti në krahët e mi
  thjeshtë do t’i tregojmë vetëm Zotit
  që jemi krijesat e tij

  ***

  ah pikëllimet e mija prej hëne

  do të këtë dhe mbrëmje me kundërmime deti

  do ketë dhe net me kundërmime kopshtijesh

  kamelia ime
  në cilin sup ti do vendosësh kokën dhe do qash

  ah pikëllimet e mija prej hëne

  ***

  drita zbriti para se të vij unë në këtë bote

  tani gjithkush tregon errësirën e tij

  unë errësirën time
  nata errësirën e saj

  shëndetit tim i bëjnë mirë
  nata dhe yjet

  në djall shkofshi ju
  me gjithë ditët tuaja
  të bardha
  plot dritë

  unë nuk e fsheh errësirën
  time

  ***

  mëkatet e mija ia kam rrëfyer patër Gjergj Fishtës
  e shoh gjithandej tek shkon i përkulur me mëkatet e mija në shpine

  dhe mëkatet e mija shtohen

  ***

  bien kambanat e kishës në mesnatë
  dhe ti kaq e kaq vjet
  mbështjelle kokën me shami te zeze
  shkon e rrëfehesh dhe i lutesh Zotit

  shpëtim nuk ke
  shpëtim nuk kam

  kush na ka mallkuar për dreq
  kush fajin na e ka
  kur vete vrapojmë pas fatit tone te keq

  bien kambanat e kishës në mesnatë
  dhe unë se di çfarë më dhemb gjer gjak


  Njeriu i dorëzuar

  njeriu i dorëzuar nuk ka shtëpi
  nuk ka atdhe
  nuk ka president
  nuk ka kryeministër
  nuk ka deputet
  nuk ka kryebashkiak
  nuk ka kryeplak
  nuk ka eter
  nuk ka bij
  nuk ka vëllezër
  nuk ka motër
  nuk ka mjek
  nuk ka infermier
  nuk ka as miq
  nuk ka as shoke
  dhe xhepat i ka bosh

  për njeriun e dorëzuar
  vdekja ka fytyrën më të bukur se te gjithë

  ***

  mbi kuaj
  me trokth
  me galop
  kali im
  urdhrat vijnë gjithmonë nga lart
  kështu ka qenë gjithmonë
  kush do bëjë të ndryshojë

  ***

  disa janë të mëdhenj sepse janë të mëdhenj
  disa ndjehen të mëdhenj sepse të mëdhenj i kane shpallur të tjerët
  Zoti është i madh sepse të madh e kanë shpallur njerëzit

  sipër kokës time qielli
  nën këmbët e mija toka

  unë një pikë
  edhe toka një pike
  varet kush na sheh

  un e di që jam i vogël
  unë e di që jam një pike

  ***

  një lule e vogël Margarita
  e verdhe e bukur

  një mundësi për t’i shkuar jetës gjer ne fund

  mbaj mend vetëm mëngjesin
  ku ma zuri syri

  ***

  mendova se u rrëzuan hijet

  askush nuk këndon më për malet e lartë
  për fushat e gjera
  për grunjërat për bukën

  për draprin nuk flet me askush

  po për çekanin që vazhdimisht na rri mbi krye
  çfarë thuhet

  mua më kanë kryqëzuar hijet.

  ***

  nisa të dashuroj një grua qe kishte prirjen e fshehte për të jetuar mes të vdekurve
  i pëlqenin festat e fundvitit

  kur iku prej meje me erdhi shume keq
  nuk mund ta shpëtoja dot

  fillova te mendoj se katundi im është më i bukur natën
  sidomos kur bie shi.

  ndoshta nuk është kohë e përshtatshme për të jetuar.

  ***

  Zoti im unë jam këtu në toke sipas formulës tënde misterioze që askush nuk e di dhe askush nuk ka për ta gjetur

  këtu më thonë se unë jam i barabartë përpara teje
  dhe përpara ligjit

  me kë me mbretërit
  me presidentet
  me kryeministrat
  me ministrat
  me deputetët
  me kryepolicët
  me policët
  me kryebashkjakët
  me luanët
  me tigrat
  me rinocerontët
  me hijenat
  me peshkaqenët
  me gjarpërinjtë
  me minjtë

  me kë o Zoti im

  ***

  pylli im arome drurësh të zhveshur
  barishtesh të egra

  manushaqja ime
  prej te gjitha luleve thonë
  vetëm ti lajmëron pranverën

  jetës sime
  prapë nuk i dihet

  ***

  çfarë ishin ata
  ku shkuan

  edhe në parajse
  edhe në ferr
  shkohet vetëm

  edhe në ferr
  edhe në parajsë
  nuk hyhet i gjallë

  kush janë këta
  këta ku do shkojnë

  ***

  të llojllojshëm peshqit nuk i panë peshkatarët kur erdhën në mbrëmje
  as kur hodhën rrjetat
  deti ishte i qete dhe hëna e zbehte
  dhe varkat lëkundeshin lehtë-lehtë
  gjithë natën e natës të llojllojshëm
  peshqit shëtitën ku deshën
  të pa merakosur
  po në mëngjes kur peshkatarët erdhën dhe ngritën rrjetat
  peshqit kur panë se po i shkëpusnin nga uji
  kur nuk po shpëtonin dot nga rrjetat ku kishin ngecur
  filluan t’i luten zotit
  (besoj çdo kush ka parë si e hapin gojën peshqit kur i nxjerrin nga uji)

  o Zot nëse i dëgjon shpëtoji
  vetëm ti mund t’i shpëtosh
  o Zot vetëm prej teje e presim shpëtimin

  ***

  rrëfimi im është i vërtetë

  njeri katund matanë lumit
  katundi im këtej lumit
  shkonim e vinim me varke —- ndjeheshim bashke
  kur u ndërtua ura u ndamë

  asgjë për t’u çuditur

  ***

  udhës nëpër pyll vetëm pylli vjen me mua
  ndjej freskinë e bredhave
  nuk do shkojmë gjëkundi
  do hyjmë ne muzg

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË