More
  KreuLetërsiBibliotekë"Adam", poezi nga Arbër Selmani

  “Adam”, poezi nga Arbër Selmani

  Kur vdiq baba

  Kur vdiq baba,
  vdiq një pjesë e imja,
  vdiq pak edhe nana e pak edhe motra me të,
  vdiqën këmishat e tij
  vdiq rroga ime e fundit në xhepin e djathtë
  vdiq ditë e bekuar,
  vdiqën kërkimfaljet, shuplakat e forta, dëshirat që i pata
  andrrat që s’i pata
  vdiq pazari i mëngjesit, edhe krejt mëngjesi vdiq atë ditë.

  Kur vdiq baba,
  Ka vdekë edhe një lis diku në malin e shenjtë,
  Ka vdekë një e mirë, një mirësi, një përrallë që nuk u tregua më,
  Ka vdekë trupi që jeta nuk i dha gjë prej gjëje,
  Se nuk quhet jetë
  Kur çdo pesë vjet, fatkeqësia gjen paqen e saj mbi ty.

  Kur vdiq baba,
  Vdiqa copë copë në tepihun e banjos.
  U zvarrita deri te rubineti për ta larë fytyrën,
  Për ta parë vdekjen time,
  Për të harruar sa trupi po vdiste në po të njëjtën ditë.

  Kur vdiq baba,
  Kush nuk u kfill më në shtëpinë time,
  Vdiq zënka e fundit, vdiq një bursë studimi për Amerikë,
  vdiq edhe diploma e shkollës, që sot s`është as leckë.

  Vdiqën burrat e dobët të kësaj bote,
  Vdiqën gratë të cilave natyra iu dha shkelma shpesh e më shpesh.
  Vdiq me babën edhe lumturia ime,
  Vdiqën detet ku dikur futa trupin tim të pakohë,
  Vdiqën fushat ku jam rritë i gëzuar,
  Vdiq i dashuri im i harruar,
  Vdiq gruaja ime që nuk do të ekzistojë kurrë.

  Me vdekjen e babës ka vdekë një copë e imja e vjetër.

  Me babën ka vdekur edhe e bukura,
  Kompleti i librave të Asdrenit dhe Kapitali i Marksit,
  Ka vdekur çdo poezi e Rumit.
  Kur vdiq baba,
  E ndjeva pickimin në shpirt dhe shtrëngimin e Zotit
  I pashë para meje ata që nuk janë të bukur sa ai
  Se askush nuk është më i bukur se bukuria hyjnore e babës,
  Se krejt patën jetën e mirë, po jo i imi babë
  Se shumica morrën përqafime kur ai derdhi lot,
  Se fati ka shëtitur në qytet këmbëzbathur po babën tim nuk e takoi dot.

  Kur vdiq baba, zanat e bardha më janë kthyer në gjarpër të zi e të gjatë.

  Kur vdiq baba,
  Krejt orenditë e shtëpisë i kam rrotullu e nuk e kam gjetë,
  Morra avion, e as në shtetin tjetër për të nuk kishte vend,
  I mblodha dromcat e mërzisë dhe i kapa bashkë, i përthekova
  Kur vdiq baba,
  Ka vdekur edhe një perëndi diku lart që u lodh së jetuari,
  Ka vdekur një Eros që ditët e mira i pati të porositura,
  Kanë vdekur shokët e tij, shoqet, kanë vdekur të afërmit që nuk janë kurrë të tillë.
  Kur vdiq baba,
  U ula buzë lumit të lotëve të mi dhe qava.


  Adam

  Ti më jepe dashni të nanës
  Ti më jepe dashni të babës
  Ti që emrin e ke nur
  Ti që sytë mi dhe tri net
  Tri ditë t’bardha i patëm bashkë.

  Adam.
  Ty që t’i fala fjalët e pakta
  Që humba në leshin e gjoksit tand
  Humba në mjekrrën tande
  Humba si humbet luga në mjaltë
  Mjaltë goja jote
  Deti im i munguar
  Natë për natë të kam ledhatuar
  Ty që më dhe andrra
  E andrrat që i qava se i doja e su bënë të vërteta.

  Humba nëpër këmbët tua
  Humba e nëpërkëmba në ty
  T’i deshta sytë
  Bisedat
  Trupat qe na u prekën
  Ecjen tënde fëmijërore
  Pafajësinë e njeriut të mirë
  Sa mirë o Zot
  Sa i mirë është një Adam i jetës time
  Një Adam si ky.

  Ty që u duke i heshtur
  Që lexon Çehovin e që më puth mua në mes kapitujsh
  T’i kushtoj ty këto vargje
  A është këngë kjo, nuk e di
  Por e këndova sylot dje.

  Ty, lumi unë që të pata
  Lumi unë që qava
  Që të zhvesha
  Që të putha në plagë
  Në dhembje
  Në dritë të syve
  Që të shikova si perëndinë në lëvizje.
  Që u kujdesa për ty si për fjalën e thënë
  Por ishe ti ai që m’përqafove
  Që m’hutove
  Që m’ktheve në një llambë që ndizet
  Si llamba që unë e fikja kur flinim.

  Në datë 20,21 e 22.
  Adam.

  Humba brenda gojës tënde
  Humba në duart që i bashkonim,
  T’pata tvetmin ty,
  Ti m’deshte për të rrahurat e zemrës tande
  Ti më prite
  Vrapove më shpejtë se unë
  M’përqafove
  Të ftohtit u kthye në ndjenjë
  E nxehtësia nuk ish përvëluese
  Krahët mi morre, mi puthe
  Më deshte me trupin tënd hyjnor
  Mi preke sytë e ma puthe ballin
  Më bëre mollën tënde.

  Pak prej meje morre
  Mi numërove vuajtjet pa t’i thënë
  Ti e vërejte sa isha dhënë pas teje
  Ti mi dashurove duart
  Duart tua i shumëzove më të miat
  I puthëm bashkë, e ato na zhveshën turpin.
  U ndamë ndoshta.
  Më dhe gotën e ujit
  E unë natën t’i shprisha flokët
  E unë e dija që ishe i veçantë
  T’i tregova mërzitë e mia
  Të thjeshtat, më pak të dhimbshmet
  Por nuk fola, se të putha
  Çdo pjesë të trupit.
  Çdo grimcë
  Çdo vrimë
  Çdo aromë tënden e morra me vete ditë për ditë, Adam.

  Drita e mëngjesit ishte më e mirë me ty,
  Mu bëre dikush që nuk e kisha
  Mu bëre përqafimi qe e pata rrallëherë
  U liga
  U treta në ty
  U bëra një copë trupi e vogël
  Karshi teje.
  U bëra i papritur afër teje
  Afer muskujve që agimeve i puthja
  I numëroja
  I mallkoja që s’janë të mitë çdo natë.
  Më fal Adam,
  Kam qarë shumë kur u ktheva
  Kur u braktisëm.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË