More
  KreuLetërsiBibliotekë"Zambak të argjendtë", poezi nga Louise Glück

  “Zambak të argjendtë”, poezi nga Louise Glück

  Shqipëroi: Roland Gjoza

  ZAMBAK TË ARGJENDTË

  Netët janë të freskëta përseri si netët
  e pranverës së hershme dhe përsëri është qetësi. Mos
  nuk të pëlqen të flasim? Ne jemi
  vetëm fillikat; nuk kemi ndonjë shkak për të heshtur.

  Nuk e shikon; mbi kopsht po ngrihet hëna e plotë
  Nuk kam për ta parë më këtë hënë të plotë.

  Në pranverë, kur hëna ngrihet, të duket se
  koha është e pafundme. Lulet e borës
  hapen dhe mbyllen, pareshtur
  bien fara panjash në dritën e zbehtë.
  Më e bardhë se e bardha hëna ngrihet mbi mënshtekna.
  Dhe në shtegun ku pemët ndahen
  narciset e parë, në dritën e hënës
  me një të gjelbër argjendi të butë

  Ne kemi kaq kohë bashkë dhe kemi mbërritur në fund
  dhe tani kemi frikë nga fundi. Këto net nuk jam më pak e sigurtë.
  Unë e di çfarë do të thotë fund. Sigurisht dhe ju që keni patur
  një burrë.

  Pas qarjes së parë
  A nuk të duket gëzimi si frikë?


  FLUTURA

  Shiko, ja, një flutur
  Nuk do t’i thuash një dëshirë?

  Nuk do t’i thuash një dëshirë fluturës?

  Bëje, pra.
  Nuk do t’i thuash një?

  Po.

  Nuk quhet.


  KUJTIM I HERSHËM

  Dikur, më rrahën.
  Jetoja
  Vetëm për t’u hakmarrë
  Kundër babait, jo
  Për atë qe ai ishte-
  Po për veten; që nga koha e hershme
  E fëmijërisë, kur mendoja se
  Një dhimbje e tillë
  Do të thoshte se nuk më donin.

  Dhe unë i doja.


  FANTAZI

  Do t’iu tregoj diçka; çdo ditë
  Vdesin njerëz.
  Dhe ky është vetëm fillimi.

  Çdo ditë në shtëpitë e varrimit vijnë të veja të reja
  Dhe jetimë të rinj
  Ata ulen me duar të kryqëzuara
  Duke vrarë mendjen se ç’do të bëjnë tani

  Pastaj ata shkojnë ne varrezë, disa prej tyre
  Për herë të parë.
  Ata kanë frikë nga të qarat
  Dhe nganjëherë nga heshtja e rëndë
  Dikush iu pëshpërit se ç›duhet të bëjnë
  Të thonë ca fjalë, te hedhin një dorë dhe
  Mbi varr.

  Pas kësaj të gjithë kthehen në shtëpi
  E cila papritur mbushet me vizitorë
  E veja ulet në divan, hijerëndë
  të gjithë shtyhen t’i afrohen
  herë i shtrëngojnë dorën, herë e përqafojnë

  Ajo përpiqet të gjejë diçka për t’iu thënë
  faleminderit, faleminderit që erdhët

  Por me zemër do që ata t’ia mbathin sa më parë

  Ajo gjithashtu do që të kthehet përsëri në varrezë
  Në spital, te dhoma e të sëmurëve
  Ajo e di
  Që kjo është e pamundur
  Por kjo është shpresa e vetme që i ka mbetur
  Të kthehet prapa
  Vetëm pak,
  Jo larg nga matesa, puthja e parë


  IRIS I EGËR

  Në fund të vuajtjeve të mia
  një derë.

  Dëgjomë; atë që ti quan vdekje
  kujtoj

  Mbi kokën time,  zhurmë, degët e pishës përplasen
  dhe asgjë tjeter. Dielli i ftohtë
  drithëron mbi sipërfaqen e thatë

  Është e tmerrshme të mbijetosh
  si ndërgjegje
  varrosur në tokën e errët

  Dhe gjithçka mbaron; ajo që ke më tepër frikë
  është një shpirt i paaftë
  për të thënë diçka.
  Dhe papritur e sheh veten duke u përkulur
  drejt tokës së gurtë. Dhe iu ngjan kështu
  zogjve që zhyten pingulthi në ca shkurre të vogla

  Ty, që s’të kujtohet
  asnjë çast nga bota tjetër
  po të them se mund të flas përsëri; sidoqoftë
  kthimet prej harresave kthehen
  për të gjetur një zë;

  Nga qendra e jetës sime vijnë
  nje burim i madh, blu i thellë
  dhe hije në ujin e detit të kaltër


  EROS

  Tërhoqa karrigen pranë dritares së hotelit për të parë shiun
  Ishte një lloj ëndrre apo transi
  dashurie dhe ende
  nuk doja asgjë.

  Më dukej e kotë të të prekja apo të shikoja ty përsëri
  të vetmet gjëra që doja tani;
  dhoma, flokët, zhurma e shiut që bie
  pa pushuar asnjëherë në natën e ngrohtë të pranverës

  Nuk doja asgjë tjetër; isha e mbushur me ndjesi
  zemra paskish qenë shumë e vogël, fare pak u desh për ta bërë të madhe përsëri
  vështroja shiun që binte me shkulm e kumb mbi qytetin e errët

  Ti nuk doje t’ia dije për asgje. Unë bëra po ato gjëra
  që bëja në ditën me dritë, u çlirova prej vetvetes
  lëvizja nëpër dhomë si një somnambul

  Kaq ishte, e mjaftueshme për mua, ti diku jashtë meje
  pak ditë në një qytet të çuditshëm
  një bisedë, një prekje dore
  dhe pastaj, heqja e unazës së martesës

  Dhe ajo që doja; të isha lakuriq.


  ZAMBAKË TË BARDHË

  Një burrë dhe një grua  mund të krijojnë
  një kopsht midis tyre
  si një shtrat me yje dhe
  të ecin ngadalë në mbrëmjen e verës
  po mbrëmja bëhet e akullt
  nga ftohtësia e tyre; dhe të gjitha
  mund të përfundojnë këtu,
  të shkatërrohen në çast. Të gjitha, të gjitha
  mund të humbasin, përmes ajrit plot aromë.
  kolonave të ngushta
  që ngrihen të pavlefshme dhe përtej
  një det lulëkuqesh që çmendet

  Pusho, i dashur. Nuk ka rëndësi për mua
  sa vera jetova për t’i kthyer sërish;
  këtë verë kemi hyrë në përjetësi.
  Ndiej dy duart e tua
  më varros për të çliruar shkëlqimin e tyre


  VENDIMI I ODISESË

  Njeriu i madh i kthehu shpinën ishullit

  Tani ai nuk do të vdesë në parajsë.
  Nuk do të dëgjojë përsëri
  lahutat e parajsës në mes të ullinjve
  pranë pellgjeve të kthjellët nën qiparisa.

  Koha
  tani fillon dhe ai dëgjon
  pulsin në të cilin rreh deti me aventura
  deti në agim kur tundimi është më i fortë

  Çfarë na ka sjellë këtu
  sërish do të na largojë; anijet tona
  lëkunden në ujin me ngjyra të limanit

  Tani magjia ka marrë fund.

  Jeta e tij u kthye mbrapsht
  Vetëm deti shkon përpara


  MESNATË

  Yjet janë të butë si lulet dhe kaq afër
  Kodrat rrjeta hijesh janë, tirren ngadalë
  Asnjë gjethe, asnjë fije bar s’duket këtu
  Të gjitha janë shkrirë në një

  Asnjë rreze hëne nuk e pret ajrin; një dritë safiri
  bën rrotullime të plogëta
  Dhe rrëshqet përsëri për t’u platitur.

  Nuk ka asgjë që të bëjë majë në këtë mesnatë
  të cilën e kam në gjoksin tim


  KALI

  Çfarë të jep kali
  që unë s’ta jap dot?

  Të shoh kur je vetëm
  kur kalëron përmes fushave pas punishteve të qumështit
  kur duart e tua varrosen
  në krifat e errëta të pelës.

  Atëherë e kuptoj çfarë fshihet pas heshtjes tënde,
  përbuzje, urrejtje për mua, për martesen.
  Ende
  ti dëshiron që unë të të ngacmoj; ti klith si i çmendur
  si nuset kur qajnë; unë zbuloj ato çaste
  se në trupin tënd nuk ka fëmijë.

  Çfare ka atje?
  Asgjë, mendoj.
  Vetëm deshira e ethshme
  të vdes para se të vdes.

  Në ëndërr unë të shoh kur je vetëm
  kur kalëron fushave e bokërrimave, kur 
  zbret nga kali; ju të dy udhëtoni së bashku
  në errësirë, pa hije.

  Ndiej si vini drejt meje
  sepse ju shkoni kudo
  jeni zotër të fushave dhe të natës.

  Më shiko në sy
  ti mendon se nuk të kuptoj?
  Ç’mund të jetë kafsha?
  Një fragment që kalon dhe asgjë.


  LULE BORE

  A e di çfarë isha, si jetoja? Ti e di
  çfarë është dëshpërimi; kështu që
  dimri duhet të ketë kuptim për ty.

  Nuk shpresoja të mbijetoja
  toka më merrte frymën
  nuk shpresoja
  të zgjohesha përsëri; të ndieja
  lagështirën e tokës në trupin tim
  të jepja shenja jete përsëri, duke u kujtuar
  pas kaq kohësh të çelem
  në dritën e ftohtë
  të pranverës së hershme.

  Frikë, po me ty sërish
  duke qarë rrezikoj gëzimin

  në erën e ftohtë të botës së re

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË