More
  KreuLetërsiBibliotekë"Vdekja e befasive", poezi nga Nurie Emrullai

  “Vdekja e befasive”, poezi nga Nurie Emrullai

  Tani jetoj në paqe,
  se të gjitha befasitë e jetës
  që duhej të më ndodhnin ndodhën.
  Nëpër sytë e mi nuk fluturojnë më zogj,
  as trotuarit të ballit nuk ecin çifte që puthen,
  e duart e vogla, tmerrësisht të mrekullueshme, nuk zgjatem t’i kap.

  Gjërat që më ndodhën
  vërshuan mbrenda meje si një lum i rrëmbyeshëm,
  dhe i degdisën ndijimet e mia prej fëmije,
  derisa të tashmen e mbushën me kujtimet gur të rënda,
  që asnjë harresë nuk i tëhollon dot honeve të gjata të trurit,
  dhe kjo i ngjante një torture, por deri sot.

  Dashuritë që i prisja,
  trokitën në derën e qelqtë të shpirtit tim,
  pak gjëra që kishim i rrëmbyem nga njëri- tjetri,
  për të ardhmen tonë që e mendonim gjithnjë vetëm.
  Dhe të thuash ASGJË, s’ke thënë gjë.
  Kjo vajzë që u bie me grusht tëmthave nuk vuan më nga asgjëja…
  Sot jam një krijesë me shumë gjak, por me rrahje të rralluara zemre.

  Nata ime e gjatë, si fjala “E j-a-sh-t-ë-z-a-k-o-n-sh-m-e”,
  teksa dita e ruan të njëjtën trajtë,
  e njëjta dritë ruhet në errësirë dhe e njëjta hije- ditëve.
  Por hija e asnjë trupi nuk më befason më.
  Nuk është më detyra e diellit për t’i rritur krijesat.

  Dikur gjuaja yjet që binin, se majë mendimeve të mia e thellë në zemrën time ngaqë kisha një dëshirë që e thoja përnjëherë me yllin që binte.
  Dhe ngelesha pa frymë. Dhe isha kaq egoiste për fatin tim. Dhe isha kaq e dëshpëruar.
  Por tani kam harruar të pyes:
  A rron diku? A vlen për dikë? A i shkëlqejnë akoma sytë?

  Kureshtja ime ngjan me një mace që bën gjumin e mbasditës.

  S’ka më tronditje.
  Se këtu ku jam asnjë zë nuk dëgjojnë veshët e mi,
  se qe një herë kur Zoti më dha shenjë.
  Jo më. Jo. Jo. S’ka jehonë, e as nuk guxoj të dëgjoj nëse zëri më kthehet mbrapsht,
  Madje e kam harruar në cilën anë të malit fytyrën ta kërkoj.

  Kaq ishin gjërat e mia.
  Që lehtësisht mund t’i mbart në një çantë lecke,
  dy-tre mbathje dhe dy tre çaste.

  Çudi me ç’ngushëllime e nanurisja veten,
  Se asnjë lëkurë nuk mbulonte madhësinë e zemrës sime,
  Se asnjë trup nuk nxente bukurinë time.

  Gjithçka që duhej të ndodhte ndodhi,
  Dhe është zemra ime ky fanar që ndizet,
  kujdestarja e fundit e dritës,
  kjo shpëtimtare e kujtimeve.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË