More
  KreuLetërsiBibliotekë"Shteg dashurie", poezi nga Jahja Akengin

  “Shteg dashurie”, poezi nga Jahja Akengin

  I përktheu Resul Shabani

  SOKAKU I VJETËR

  Një sokak të moçëm tani e mbron shteti
  Bashkë me kalldrëmin dhe strehën e vjetër
  Me vite lulëzuar behari edhe dimri
  Në një xhan të vetëm dhe asgjë tjetër.

  Duke i dëgjuar gramafonat gazmorë
  Herë-herë me veshin tek radioja në dorë
  Netëve me aromën e shelgut pikëllues
  Unë jesir i udhëve pafund
  Prit me sot e prit me nesër, shpresues
  Troku i pritjes largohej, largohej dikund.

  Për ashikun që s’u kthye me fare,
  Vajza e brishtë kujtohet në penxhere
  Me degën e bademit u venit dhe qiparisi
  Tutje tri shtëpi, asaj vjeshte, dasmë krisi.

  Gëzime të moçme dhe ju vereme tani,
  Bashkë me vetminë për t’ju pritur,
  Sokak i mbrojtur kam përfunduar i shkreti
  Prej strehe të ngratit, olluku më pikon
  Me erkerë kohën e mat kot
  Por, ç’e do, koha mua s’ma var dot.

  Dy luftërat botërore qenë dy jakat e mia
  Përmes me bastun kalojnë fitimtarët
  Pastaj si letrat me mall, triskat, buka
  Ëndrrat e mia u tretën si vesa
  Duke pritur sheqerka për fëmijët sot
  Shuplakë mbi shuplakë jetën e çoi kot.

  Ditën kur për herë të parë e shijova
  Erën e benzinës, as sot s’e harrova
  Sikleti shpejtoi, një qerre tatare prin
  Prore të nderuarat Aslë, Lejla, Shirin
  Një nga një u braktisën me atllarët e lodhur
  Në konakët e bejlerëve bandillë si ata
  Doli si e çmendur, e tërbuar era
  Për çezmën time të shterur
  Tek unë fle një kujtim i gjakosur.

  Sokakun e vjetër e mbron shteti
  Në dynjanë e meitëve është tani
  Ashkun e të gjallëve e mbulon
  Në flatrat e zogut që fluturon
  Kishte habere të mira që s’ishin për mua
  Ejani, mbase janë për ju ata
  Kaloni mbi kalldrëmin tim pa bërë hata.


  SHPIRTI QË UDHËTON

  Në stacioni e trenit, në Erzurum
  Një tren u ngarkua me vjeshtë, rum
  Udhëtarët si gjethe të rëna
  Prej erës ulën kokën
  Unë i përlotur mbeta, s’më pa hëna.

  Çobanët, si shairët e parë të botës
  Maje malesh ia morën këngës
  Të ftuarit për lutje nga minarja jonë
  Taborët i përcillnin përgjithmonë

  Në një kasaba tani fle një tjetër qytet
  Ashiken s’do ta shoh për jet’
  Në sabah dielli lindi pa mua
  Udhëtimet më rehatojnë, prandaj i dua

  Mbulesa me rrecka e vjeshtës
  Në drekë një njeri ezmer fare
  Me kutërbim, lutej, prekës
  E zeza, zambaku, ashikja ime.

  Ishte ky një zë i ëmbël, fluturonte
  Që kalimtarët haber u çonte
  Se njeriu me flokë të bardhë, borë
  Në sokak kishte mbetur, i gjorë.

  Në stacionit e Borit djali me mollë pret
  Me sy të përlotur, myshterinj askund
  Njëra pas tjetrës shtyhen dertet
  Kënga e asqerit me leje në fund
  Fluturon nëpër shkretëtira, tretet.

  I sheh shinat nga të katër anët
  Nga kalaja “Ugurlu Kajalar”, zemrat
  E vajzave ndizen nga gurët
  Një vjeshtë e hershme që kalbi shpresat.

  Zemrën në Izmir e solla, me dorë
  Në kaltërsitë e Detit Egje
  Pëllumbat lule mbillnin, borë
  Në qenar kënga zbukurohej

  Hamejtë s’më kuptuan, as fisi
  Se vetminë e bartja
  Si paren për bukë misri.


  NATË ME BORË

  Flokët e zezë të natës i ledhatojnë duart e bardha
  Në pafundësinë e qetësisë gjumi blozak u zgjua
  Trëndafila të bardhë nisën e po çelin pa ia nda.

  I ngjan vashës me ëndrrën e pa ëndërruar
  Fustan nusërie i qëndisin retë e fatit
  As nga hëna, as nga yjet
  Bota s’është e kënaqur, medet.

  Pat harruar se si erdhi në darkën jetike
  Nga Marsi po vështrove, është një kujtim i bardhë
  Që ta përkujton shaminë e një ish dashurie

  Gjynahet e miliona njerëzve ajo fsheh tani
  Tek mbulimet fshihen fluturat e heshtjes
  Fluturuan pa e vërejtur Diellin mirëfilli.

  Bebëzat e syrit i ka prej flakës së Diellit
  I shkrijnë flatrat e ëndrrës qiellit
  Ngjyrat e dynjasë, dynjanë gënjejnë.

  Etje e vakët është merak’ i vjetër,
  Qasu bukuroshes së borës, zemër,
  Nga sevdaja e pafat
  Fali një përshëndetje të zjarrtë


  PA VRESHTA, PA TRËNDAFILË

  Prapa malit rrjedh një lum
  Gurgullimë s’ka, por e dëgjoj un’
  Një mur i vjetër, kohësh shembur
  Fushat përgojon e s’pushon,
  Kujtimi është një jetim i përlotur.

  Kaltri e natës a kaltri mëngjesi
  Në një ngjyrë pështillet trishtimi
  Nga malet e fjetura
  Tek unë digjet qymyri
  Çobanët zbresin nga boka
  Se kanë harruar fyejt
  Se ku gjendet kush s’e di,
  A thua lajmi paska mbërri’ shpejt?

  Bulevardeve të gjerë
  Një zog fluturon vetëm
  Mendje e kam njërën flatër
  Tru pjesën tjetër
  As vreshta keni, as trëndafila keni,
  Ju, skulptorë qyteti,
  Ejani dhe zemrën time merrni
  Se plagën time shpellë
  Tanimë s’e ndjej dot, thellë.


  TI, O XHAN

  Zogjtë seç u shqetësuan
  Në tokën e jetës që vuan.
  Eja, shpirt, t’i pyesim retë
  Anijet e të dashuruarve
  Në ç’ujëra lundrojnë qetë
  Malet e thata që zbardhëllojnë
  Pas cilit shi gjelbërojnë?

  Në je esëll, i marrë je,
  Po qe i dehur, gungë je
  Në kasabanë e sevdasë, kudo gërmadha
  Eja, o xhani im, tek unë, eja
  T’i pyesim miqtë kalorës, pra
  Nga cila derë dolën ata?

  Vajit të njeriut, a e di vëlla
  Se dhe shkretëtira udhë i bëka
  Ftesat që lumenjtë robëruan
  Të braktisura mbaruan
  Zëri i largët u bë i harruar
  T’i pyesim trëndafilat,
  Kjo sevdaja e bilbilit
  Përse na qenka një dynja?

  Vjedhjet tinëzare mbetën prapa
  Gjemitë e gjolit i mori era
  Në kopshtin e jetës vazhdon vjedhja
  Qe kështu, të largëtit u bën të afërm
  Të afërmit të largët, e di
  Prit, se do të ftoj përsëri
  O, xhani im, sevdalli.


  KUSH KA MENDUAR PËR
  SEVDANË PA KËNGË

  Turbullira e ujit lulen e mbuloi
  Mendimi mbi sevdanë, vesë trëndafili
  Ujërave që rrjedhin nga malet u fola
  Ky është meraku, që zbret në kasaba.

  E ti, me atë limonti që i spërkate
  Horizontet me habere të mira
  Një ditë në penxhere nuk u mendove?
  Mori udhë ditën me furtunë e borë;
  Amanet’ i tij, a të ra në dorë?

  Malet janë të mirë, edhe pse endet vaji
  Është një shkrim i dobishëm, ky i zi kurbeti
  Bukuroshe pa numër, u nisën për rrugë
  Kush ka menduar për sevdanë pa këngë?

  Vallë, nëse një ditë të arriti deri te veshi
  Biseda e ëmbël e çiftelisë me yjet
  Vallë, në furtunë udhëtarë nuk pati
  Vallë, në e deshi acarin e malit, pyet?

  Në ballkon vetëm, sabahun e pret,
  Dhe kur gjahtarët për ty kërkojnë gëzof,
  Nëse s’ke dashuruar vasha të bukura
  Këngët le të mbesin të pambaruara.


  ERZURUM

  Jeta është një samovar
  Edhe në horizontin e syrit
  Një qerre qeshë që udhë ka marrë
  Fushës së Palandokenit
  Koha është një këngë, gjithmon’
  Përtej një ëndërr bore kalon e s’ndalon

  Kalorësit Saltuk që bujti
  Buzë ujit të zi
  Në sytë ëndërrimtarë i qenë përzier
  Qepallat me kupolën
  Me barrën e kohës në pazar
  Zbresin karvanët
  Me shtatë behare halli,
  Janë prej bore, ose prej malli?

  Perënditë erdhën e shkuan me grindje
  Sulltanët e gjithësisë
  U ndalën dhe u larguan prej fushe
  Tri stinët e motit, shpesh
  Diellin e shtrinë në shesh
  Kurse stinës së katërt, bukurie,
  Emrahu nisi një aventurë dashurie

  Në ç’borë fshihen fytyrat e bardha,
  Toka e syzinjve,
  Pasi të të rrëmbejë pa pra
  Të lëshon mes përrenjve…
  Majat mbulohen
  Me dashuri të fshehta,
  Ndërsa flokët të zbardhen
  Do t’u hedhësh një sy
  Rrëfimeve për malin Kaf,
  Zoti është në krye
  Pastaj përmenden edhe
  Karvanët e Kafkazëve dhe hajdutët
  Në rrëfimin për qytetin prej akulli,
  Me kërkesën e popullit, ushtrisë
  Daullet pushuan më
  Nëpër frontet dhe kufijtë e pasluftës
  Gjithë dynjaja Erzurum u bë…


  BAJBURT

  (Me rastin e shpalljes rreth)

  “Kampin e shembi dhe u largua Lejlaja
  Të dashuruarve u mbetën të zbrazëta sarajet”
  Zihni

  Kopët dhe Ziganët në ëndrrën time
  Ishin vetëm sokakë, pra.
  Viteve kur çdo ditë shpërngulej nga një Lejla
  Kur bëheshin purpur mijëra sevda…
  Kurilat endeshin tek fiset Çoruh, si vdekja.

  Gjatë përcjelljes së kasabasë
  Që zërin e tij kërkonte skaj dynjasë,
  Netët zgjateshin deri tek maja
  E kullave të kalasë
  Sa të bukura fejesat në Bajborek,
  Ku zot kësmeti është trimëria

  Të ardhurve lutja
  U pikonte nga çezma,
  Ftesat e gjyshit Korkut qenë të qarta…
  Shpërnguljet më këmbëngulëse se arsyeja
  Ç’haber na vjen nga vendlindja
  E zemrës sime, e moçme dhembja.

  Lejlaja le ta ngrejë një shatore
  Dhe le të pushojë.
  Këngët e takimeve dashurore
  Në saraje le t’i këndojë
  Në njërën anë krahinë e argjendtë
  Në tjetrën fusha pa kufi,
  Secilës lule të re që çel në dynja,
  Sytë që do ta shohin së pari
  Do t’i thonë: Bajburt, tjetër s’ka.


  KËNGA PËR VASHËN PURPUR

  Nga larg më shihte, por nuk më njihte
  Këngë për jetën këndonte
  Ajo kohë si ëndërr më fluturonte
  Më duket behar me jeshil, apo all ishte
  Se ngjyrave emrat s’ua dija
  Vetëm qiellin mavi shikoja.

  Lulet vadiste vajza purpur
  Me diellin që kishte lindur,
  Ditëve u falte këngë me prush
  S’mbaj mend gjë të dija ahere,
  Fëmijë isha, një gresë rrush,
  Dhe vajzën ashike, s’e kuptoja fare

  Për herë të parë, vetminë
  E pash me sytë e mi
  Një ditë duke kërkuar bukurinë –
  Vajzën e skuqur perri.
  Më thanë se larg kishte tretur
  Në atë bahçe luleplotë,
  Shumë trëndafila ishin venitur.

  Thoshin: për shumë vjet që vanë
  Qe harruar në ato anë
  Vajza e skuqur trëndafil
  Kur u ndez në zemra, fitil
  Në sy kur shkrepi dashuria,
  Posi bora u shkri vetmia.

  Edhe në gëzim edhe në rehati
  Sa herë të them dashuri
  Ajo bahçe përpara më del përsëri
  Me vajzën e skuqur all
  Lulet që vadiste, bukuri
  Me këngën e saj plot mall.

  Tani jam mësuar me buzët e qeta
  Më bëhet se dëgjoj këngë të shkreta
  Ose zemrën e kam orkestër të shurdhuar
  Që këngën e këndon
  Të vajzës purpur, nur zbukuruar.


  SHAIRËT PROVINCIALË

  Te kujtimet udhëtojmë menduar
  Ndër mend na vjen uji i bekuar i qiellit
  Që lumit të fëmijërisë sonë, rrjedh pa pushuar.

  Stambollin nuk e gjezdisëm, hala.
  Besojmë se në fole është ndryshe sevdaja
  Nën hijen e konakëve të vjetër
  Mos qanë ende, vajza e romaneve, virgjër?

  Me të mbyllur sytë ia nis me dallg’
  Serenata e prajshme e Stambollit,
  Si barkat në Haliç lëkundet ai varg
  E mbi të krahët zgjat gjirit
  Krenaria e kujtimeve, dergjet.

  Selimi i Tretë në Pallatin e Topkapisë
  E kërkon në mandolinë
  Afshin e gjuhës, mrekullisë.
  Shënoi diçka në një fletë të bardhë
  Dhe udhën e shenjtorëve ka marrë.

  Hafiz Burhani, në hënën e plotë,
  Midis varrezave qëndroi
  Në Bejrut Hamidin e luti
  Se stoli bafti paska
  Ne njerëzit pa fytyrë jemi,
  Të tillë jemi, fjalë s’ka

  Në kuvendin e zonjës Nigjare
  Shairë e shkencëtarë bënin gara
  Udha deri në Anadolli është e largët fare
  E acari maje malesh, zë prita, si dara.

  Stamboll, për ty kemi dëgjuar prore,
  Por ja që s’erdhëm dot.
  Thonë se tani je vejushë gazmore
  Në sqetullat e kujtimit si gjithmonë
  Shairët provincialë le të ëndërrojnë.
  Mjafton uzdaja, që aq larg rri
  Në Emirxhan i shtrenjtë paska qenë çaji.


  SEVDA

  Mora me nyje ta zgjidh shqetësimin e ri
  Me shpresë u zgjova sokakëve me shi
  Kasabasë së dashur që për gjezdisje shpirtin lë
  E sevdanë maleve përcjell, si në dimër dhe në verë

  Luginave shtëpi ndërtova, numrin s’ua di
  Një botë të re ngrita pranë atij lumi
  E dua jeshilin që fëmijërinë fton
  Dhe rininë bleroshe ma kujton
  Urat duke numëruar, jetën duke shkurtuar

  Pllajës së vjeshtës lindi një dashuri
  Sevdatë e pastra ngjajnë me qiellin
  Dhe flokët që përkëdhelnin fëmijët e mi
  Si dhe shirat që me nyje zgjidhën shqetësimin

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË