More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Vilson Blloshmi

  Poezi nga Vilson Blloshmi

  BRENGA, SHPRESA, VEGIMET

  I tremburi ikën si i ndjekur prej egërsisë
  N’jerm bën tunele n’ajër t’hapësirës
  Si mbas formës së tij, lëvizjes së tij.
  Ah sikur mbas çdo hapi
  Ajri të ngrinte-beton,
  Duke ruajtur gjithmonë lëvizjen
  Kallëp-shabllon
  E të tregojë ta gdhendë Sa kohë iku zvarrë
  E sa në këmbë.
  Sikur të mbeteshin e shiheshin
  Rrugët nga vjen kujtimi, mendimi
  Brenga, shpresa, vegimet
  Të dukej krejt i jetës zigzagu i gjatë
  Që nga ardhja në këtë botë e gjer
  Tek varri, pikës e llahtartë.


  A s’e patët ditën plot me diell
  Qe bën natë koha dhe e nxin…!
  I jep hënë e yje, lart në qiell
  E, së fundmi, fare e përpin…!?

  A se shkuat shpejt ju fëmininë?
  Kjo s’u fsheh për ju e s’humbi fare?
  A s’po mbani mbi sup pleqërinë,
  E në mendje thellë vitet mitare?

  A s’e mbani mend atherë te plepi
  Loznit në oborr me hijen tuaj?
  Po tani më larg nga ju është djepi
  Apo arkivoli, pa më thuaj?

  Gjithçka e marrin vitet duke shkuar,
  Sërish kthen gjithçka që shkon, humbet
  Troket lehtë kujtimi i trishtuar
  Mysafiri në shtëpi të vet.


  Sërish dukesh në udhë
  Që ngjan si vijë gjaku
  Mes gëlbazës së murrme
  Të pështyrë
  Nga turbekulë.
  I lodhur,
  Vetveten mbi kurriz
  Shket
  Dhe mendja lodhur
  Klith: po shkoj,
  Mbeç me shëndet…!
  Dhe rend barkbosh
  Në zorrën bosh të rrugës
  Si një shtrëngatë
  E qetë.
  Dhe gurët kthejnë nga ti
  Anën e mprehtë
  Dhe njerëzit, ata
  Stërnjerëzit,
  Ajkë mbi jetët-hirrë
  E kanë vështirë
  Mëngjesit.

  Edhe mbrëmjes
  Vështirë,
  Kur mbi ju ngecin vështrimin
  Mbi ju rreckë-njerëzore,
  Masë zhelesh mishi e shpirti
  E qepur me fije damarësh
  Mendimesh
  E hedhur, pa mëshirë
  E pa të drejtë
  Në anë të rrugës së ndotur
  Ku të qetë
  Ata rrjedhin gjithë nder e dinjitet
  Këllirë.
  Dëshirat
  Që i ndez thëngjilli i zemrës,
  Mbuluar thellë
  Me hirin e trupit…
  Dhe brodhe prapë rrugëve
  Me bujë e pohe
  Kërkoje ti vetveten
  Që më në fund e gjete
  E s’e njohe
  Ngaqë pandehje
  Është shumë vështirë ta gjesh.
  Kur të doli rastësisht
  The: s’është kjo
  Dhe kalove
  Dhe u zhy te mes territ
  Të zi pa fund.

  Kërkon – një dorë e kurm
  Dhe një këmbë
  Dhe mbete cung.
  Po prap sulesh përpara
  Me tallas
  Me me gjysmën e thatë
  Dhe gjysmën e njomë
  E at’ që kërkon e arrin
  E lë pas
  Dhe zvarrë hiqesh përpara
  Kërkon…
  Vazhdë lënë mbi pluhur
  E gjak
  Gjymtyrët gjysmë të thara
  Gërvishtin trak – trak
  Dhe gjer thellë të ngushen
  Ato kër – kër – kër – krak.
  … kërkon
  Mbi këtë tokë shkëmb
  Mbi këtë tokë gur
  Mbi këtë tokë kockë
  E lëkurë.
  E as e di ç’të dhemb
  Veç sulesh para, shkon
  Me zemrën e rëndë plumb
  Dhe sa më shumë kërkon,
  Ç›kërkon,
  Më tepër
  E humb.


  … dhe vetëm me rrobat e mia
  E me vetminë time
  Nën barin e flokëve të mi të thinjur
  Nën pleqërinë time
  E dashurinë për mëshirë…
  Me hijen e mirësisë tënde
  Varur në gozhdën e kujtesës së venitur,
  E të lodhur nga terri që
  Nxjerr prapë gjithë sa hedh
  Kujtimi thellë në të…

  SAHARAJA

  Saharaja, larg është Saharaja,
  Saharaja shkëmb e rërë e gurë,
  Që ka shok veç emrin e saja
  Dhe ngaqë s’sheh ëndrra, s’sheh as drurë.

  Saharaja s’di të ëndërrojë.
  Ajo bluan gurë me mend’ e saj…
  Saharaja s’ka këngë të këndojë,
  Saharaja s’ka as lot të qajë.

  Saharaja nuk ka miq e shokë,
  Saharaja nuk ka bijë, as bir.
  Saharaja është një copë tokë,
  Thonë se dhe me natën s’shkon mirë.

  Natës s’i pëlqen në Sahara,
  S’i pëlqen të ketë veç gurë për shtrojë;
  Fjalë e dashuri e njerëz s’ka;
  Perç’ e saj e zezë s’ka ç’të mbulojë.

  As dhe një s’e di si është kandisur
  Me kët’ plagë mbi shpinë rruzullimi,
  Por se thonë në botë është stisur
  Kur i duhej njerëzisë mallkimi.

  Kur ai për keq e mban në gojë,
  Saharaja e mban vesh e qesh.
  Saharaja fillon të gëzojë,
  Kur ne mallkohemi mes nesh.

  E kur bie ndrojtur rrez’ e diellit
  Dhe mbi gurët e pamyshkët ndrit,
  I ngjan vello savani i qiellit,
  Shkretëtirës shket e shkrepëtit.

  Prandaj, kur urrejtjen e fortë e nxehur
  Mbi dikë mallon e shfryn e shan,
  Që nga skuta del kujtimi i dehur
  Dhe thërret menjëherë Saharanë.

  Kur mallkimi shfryn e kur kujtimi
  Në pusin e harresës tret…
  Kur hyn dielli e kur hesht thëllimi,
  Shkretëtirë e shkretë mbetet shkretë.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË